Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) 31 AĞUSTOS 2015 / 00:44

Jeneratör kullanımının yeterli olduğu düşüncesi doğru değildir

Makelsan Pazarlama ve Satış Müdürü Hakan Akan

Elektrik kesintilerinin ya da şebekeden kaynaklanan sorunların iş sürekliliğini aksatabileceği tüm alanlarda kesintisiz güç kaynakları önemli rol alıyor.

Elektrik - elektronik sektöründe meydana gelen hızlı gelişmelerin paralelinde teknolojik ürünlerin de kullanımı yaygınlaşmış ve bu ürünlerin hemen hemen her sektörde ve iş kolunda kullanım oranları artmıştır. Bununla birlikte teknolojik cihazlar için gerekli olan elektrik enerjisi de günlük yaşamın her alanında işlerin sürekliliğini sağlamak açısından oldukça önem kazanmıştır. Özellikle enerji üretim, iletim ve dağıtım hatlarındaki sorunlar, şebekeye bağlı olarak çalışan elektronik cihazlar için büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu risklerden kullanıcılar tarafından da en iyi bilineni şüphesiz ki enerji kesintileridir.

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünleri enerji olmadan kullanamayız ve enerji kesintilerinde sistemlerde aksaklıklar meydana gelir. Sağlık, güvenlik, ulaşım, haberleşme gibi sektörler; enerjinin en önem arz ettiği  kritik yüklerin kullanıldığı sektörlerdir ve yaşanılan aksaklıklar hayati ve geri dönüşü olmayan sorunlara neden olur. Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye genelinde yaşadığımız kesinti, günlük yaşantımızı devam ettirebilmek için elektrik enerjisinin ne kadar da önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermiştir. Sorun düzeltilene kadar geçen sürede elektrik kesintilerine karşı tedbir almayan kurum ve kuruluşlarda  iş kaybı nedeniyle çok büyük maddi kayıplar meydana gelmiştir. Bunlara ilaveten kullanıcının doğrudan hissetmesinin mümkün olmadığı diğer şebeke problemleri de göz ardı edilmemelidir.  Enerji kesintileriyle birlikte, bu göz ardı edilen şebeke problemlerinden kaynaklanan veri kayıplarını ve sistem sorunlarını tamamen ortadan kaldırarak iş sürekliliğini ve devamlılığı sağlamak için kesintisiz güç kaynakları kullanılmalıdır.

Teknolojinin ilerlemesi ile elektrik enerjisinin hayatımızın her alanında geniş yer alması, kesintisiz güç kaynaklarını ev ve iş yerlerinden kişisel bilgisayarlara, hayati önem taşıyan kuruluşlara, küçük ve orta ölçekli işletmelere, basın ve yayın kuruluşlarına, havacılık ve askeri sistemlere, fabrikalara, spor tesislerine, otomasyon sistemlerine ve endüstriyel uygulamalara kadar her alanda ihtiyaç haline getirmiştir.  Elektrik kesintilerinin ya da şebekeden kaynaklanan sorunların iş sürekliliğini aksatabileceği tüm alanlarda kesintisiz güç kaynakları önemli rol almaktadır. Genellikle elektrik kesintilerine karşı jeneratör kullanımının yeterli olduğu düşüncesi doğru değildir. Jeneratörler elektrik kesintisi yaşandığı durumda çalışmaya başlar ve sistemler jeneratörler devreye girene kadar kesintiye uğramış olur. Kesintisiz güç kaynakları şebeke ile beslediği yükler arasında sürekli devrede çalıştığı için enerji kesintisi yaşandığı zaman aküler üzerinden enerji vermeye devam edecek kullanıcılar elektrik kesintilerini hissetmeden işlerine devam edecektir.  Anlık enerji kayıplarının bile önemli olduğu durumlarda kesintisiz güç kaynakları hayat kurtarmaktadır.

Tüm cihazlar için koruma

Kesintisiz güç kaynakları enerji kesintilerinde elektrik enerjisi sağlamanın dışında şebekeden kaynaklanan gerilim dalgalanmalarından hassas yüklerin korunmasını sağlayacaktır.  KGK sistemleri tam şebeke izolasyonu sağladığı için şebekedeki elektriksel gürültülerin cihazlara yansımasını engelleyecektir, özellikle sanayi bölgelerinde şebekede yüksek veya düşük gerilim, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri meydana gelmektedir, kullanılacak kesintisiz güç kaynağı ile yaşanması muhtemel sorunların önüne geçebilir ve elektronik cihazlarınız için koruma sağlayabilirsiniz.

Kurumların ve şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verecek kesintisiz güç kaynağı seçiminde güç kaynağını bağlayacakları görünür güce, kullandıkları şebekeye göre (monofaze ya da trifaze), elektrik kesintilerinde kullanacakları akü besleme süresine, güç kaynağındaki haberleşme ve izleme seçeneklerine, şebeke gerilim değişim aralığına dikkat ederek seçim yapmaları gerekmektedir.  KGK teknolojik bir cihaz olduğu için firmanın temin ettiği ve kurulumu sağlanan cihazın belirli aralıklarla kontrolünün ve bakımının yapılması cihazın performans kaybetmeden çalışmasını sağlayacaktır. Kullanılan akülerin ömür beklentisinin uzun süreli olması, gelecekte kullanıcının karşısına ek maliyet çıkarmayacaktır.

Kesintisiz güç kaynağının bağladığı kritik yükün durumuna ya da oluşabilecek yük artışına göre cihazların paralelleme özelliğine sahip olması da oldukça önemlidir.  Kesintisiz güç kaynağı tercihi konusunda ürün kadar firmanın da önemi vardır.  Firmanın koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı, çevreye duyarlı, yüksek kaliteli ve son teknoloji ürünleri, ulusal ve uluslararası sertifikaları, satış sonrasında sağlayacağı yaygın servis ağı ile sorunsuz çalışma imkanı sunacaktır.  Makelsan kesintisiz güç kaynakları olarak ücretsiz güç ölçümü ve danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics