Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) 31 AĞUSTOS 2015 / 00:45

Sistemlerin sağlıklı çalışması için temiz enerji

APTEC an Ingram Micro Company Grup Satış Müdürü Arden Demirci

 

Geçmişte birçok şirketin lüks olarak gördüğü kesintisiz güç kaynakları artık vazgeçilmez bir gereksinim haline geldi. KGK’lar için belki de isimlerinden dolayı ilk akla gelen elbette kesintisiz elektrik sağlamak. Ancak bu tek özelliği değil. En az bunun kadar önemli olan kaliteli ve temiz enerji sunması da var.

Kurumların kritik iş süreçlerinin devamlılığını sağlamak ya da kesinti durumunda yeniden çalışır hale getirmek için gerçekleştirilen iş sürekliliği çalışmaları, sürekli değişen iş gereksinimlerini anlamaya yönelik bir anlayışla, planlama ve tasarımdan uygulama ve yönetime kadar her aşamada yol göstermektedir. İş sürekliliğinin temelinde kurum tarafından belirlenen politikalar, standartlar ve prosedürler yer almaktadır. Sonrasında ise tüm sistemin tasarımı, uygulaması, desteği ve bakımı bu temellere bağlı olarak yapılandırılmalıdır. Ancak bu şekilde bir kurum için iş sürekliliği sağlanabilmektedir.

Kurumlar bir KGK aldığında daha çok bağlı olduğu cihazın çalışmasını devam ettirmeye yarayan bir ürün aldığını düşünür. Aslında KGK bundan daha fazlasıdır. Eğer tesisatınıza ya da cihazlarınıza bir KGK üzerinden elektrik veriyorsanız her şeyden önce cihazınızı şebeke etkilerine karşı korumuş oluyorsunuz. Yani KGK, daha temiz elektrik vererek cihazın sağlıklı çalışmasına katkı sağlıyor. Bir diğer faydası ise verimlilik; KGK’lar kullanıldıkları noktalarda verim artıyor.Verim attıkçada enerji tüketimi dolayısı ile enerji maliyetleri azalıyor.

Kesintisiz güç kaynaklarının en önemli diğer özelliği kurumların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlaması. Kesintisiz güç kaynakları, elektrik gücüne dayalı bilişim altyapısı gibi kritik ve hassas sistemleri şehir şebekesinden kaynaklanabilecek kesintiler, voltaj dalgalanmaları gibi olumsuz durumlara karşı korur. Bu sayede şirketler kesintisiz güç kaynaklarının sayesinde işlerinin kesintisiz bir şekilde yürüyeceğinden emin olur.
Geçmişte birçok şirketin lüks olarak gördüğü kesintisiz güç kaynakların artık vazgeçilmez bir gereksinim haline gelmiştir. Kalitesiz ve yetersiz ürünleri tecrübe edenlerin eninde sonunda kaliteli ürünlere yöneleceklerine inanmış durumdalar.
Belki de isimlerinden dolayı ilk akla gelen elbette kesintisiz elektrik sağlamak, ancak bu tek özelliği değil. En az bunun kadar önemli olan kaliteli ve temiz enerji sunması da var. Ülkemizde elektrik altyapı ve dağıtım şebekesi hızla yenileniyor, gelişiyor olsa da halen önemli sıkıntılar yaşanabiliyor. Bölgesel ve mevsimsel nedenlerle çok sık elektrik kesintileri ve ondan daha çok gerilim dalgalanmaları yaşanıyor. Dalgalanmalar bizim göremeyeceğimiz ve o sırada algılayamayacağımız arızalara sebep olabilir. KGK’lar bu tür riskleri ortadan kaldırmak içinde ideal ekipmanlardır.

Uluslararası firmaların Türkiye’ye ilgisi artıyor

Türkiye, KGK sektörü açısından bakıldığında EMEA bölgesinin altıncı büyük pazarı konumunda. Bu da uluslararası firmaların Türkiye’ye olan ilgisini artırıyor. KGK alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar; ürünleri verim, tasarruf, performans gibi kriterleri ile değerlendirmektir. Eğer sadece fiyat odaklı giderseniz yanılabilirsiniz. Ürünü kullanırken yaptığınız masraf yani işletme maliyeti, bir süre sonra satın alma maliyetini geçebilir ve işte o zaman toplam satın alma maliyeti dediğimiz rakamla karşılaşırsınız. Unutmamak gerekir ki, ürünü satın alırken bir defa para ödüyorsunuz ancak onu kullanırken, işletirken her gün harcamaya devam ediyorsunuz. KGK seçimlerinde kalite, performans ve verimlilik her zaman seçim kıstası olurken, uzun kullanım ömrü olan bu cihazlar için işletme maliyetinin, bakım, servis gibi harcamalarla çok yüksek seviyelere çıkabileceği gözönünde bulundurulmalı.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics