Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Enerji Sistemleri 30 HAZİRAN 2014 / 08:30

İş sürekliliğinin kahramanı kesintisiz güç kaynakları

İş sürekliliğini güvence altına alan kesintisiz güç kaynakları şirketler için de kritik önem arz ediyor.

İş sürekliliği için gereken enerjinin kesintisiz devamı, tüm sektörlerde hayati öneme sahip. Bu çerçevede temiz, kaliteli ve istikrarlı enerji sağlayan kesintisiz güç kaynakları iş sürekliliğinin vazgeçilmez unsurunu oluşturuyor.
Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen “İşletmede var olan bir KGK ile kesintisiz enerji sağlanarak, elektrik kesintisi ile oluşabilecek iş kaybının, meydana gelebilecek ürün hasarlarının önüne geçilerek işletmeye olumlu yönde katma değer sağlanıyor” diyerek kesintisiz güç kaynaklarının iş sürekliliğinin temel taşı olduğunu ortaya koyuyor. ARTronic Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan’a göre kesintisiz güç kaynakları artık tüm iş süreçlerinde elektrik ve/veya elektronik tüm aksamın güvenilir, kesintisiz ve kaliteli bir enerji ile beslenmesini sağlıyor. Bu şekilde hem ticari hem de endüstriyel ortamlarda bulunan kritik yükler çok daha uzun ömürlü çalışıyor, daha az arıza yapıyor ve beklenen performansı rahatlıkla verebiliyor. Tescom Türkiye Operasyonları Satış Müdürü Nedim Gomel, “KGK iş sürekliliği açısından işletmenizin sigortası diyebiliriz. Ülkemizde her ne kadar enerji kesintileri minimize edilse de maalesef aldığımız enerji kaliteli değil. Bu durum makinelerin kart arızalarına, üretilen ürünlerin zarar görmesine, işletmelerdeki cihazların ömrünün azalmasına ve arıza sebepleriyle sadece üretim değil iş kaybına da sebep oluyor” dedi. Gomel, sözlerine şöyle devam etti: “KGK şebekeden gelen zararlı etkenleri tamamen yok ederek size şebekeden bağımsız yüksek kaliteli ve temiz bir enerji veriyor. Böylelikle şebekeden gelen tüm zararlı etkenler kayboluyor ve bununla beraber hassas giriş gerilimleri ile çalışan cihazlardan maksimum performans alınarak üretim kalitesi yükseliyor. Elektrik kesintisinde makinelerinizi düzgün bir şekilde kapatmak veya herhangi bir kesinti olmaksızın üretiminizin devam etmesine destek olması KGK’nın önemi adına göze çarpan diğer bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor. KGK başlangıçta yüksek bir maliyet gibi gözükse de iş sürekliliği açışından avantajları ve üretim kayıplarını engellediği düşünüldüğünde bu maliyet günümüz endüstrisinde göz ardı edilebiliyor. Anlık enerji kesintileri kısa süreli olsa da yaratacağı durumlar çok ciddi problemlere yol açabiliyor.
Şirketleri kesintilere karşı koruyor
Emerson Satış Yöneticisi K. Hakan Yaran, “Bir saniyelik enerji kesintisi bile şirketlere çok büyük kayıplar yaşatabilir. Kesintisiz güç kaynakları; kesintilerin, voltaj düşmesinin, voltaj yükselmelerinin, dalgalanmaların yanı sıra elektriksel gürültü gibi ‘görünmeyen’ durumlar içinde tam koruma sağlıyor” sözleriyle kısa süreli güç kesintilerinin yol açabileceği uzun vadeli sorunlara değindi. Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk, kesintisiz güç sistemlerinin öneminin acı tecrübeler yaşanarak anlaşıldığını ifade etti. Birçok sektör için enerji kaybının hayati değer taşıdığını örneklendiren Cantürk, “Bilindiği gibi teknoloji ürünleri, veri merkezi ekipmanları, ofis ekipmanları, tıp elektroniği ekipmanları; iş sürekliliği gerektiren, maliyeti yüksek ve üzerinde birçok veri bulunduran kritik ürünlerdir. Bu ürünlerin en büyük düşmanı da elektrik sisteminde oluşabilecek aksaklıklardır. Birçok kurum kaliteli bir KGK sistemine sahip olmanın önemini veri veya cihaz kaybı gibi kötü tecrübeler yaşadıktan sonra fark etmiştir. Şu anki süreçte her KGK sisteminin aynı koşullarda donanım varlığımızı koruyamadığı gerçeğini kurumlar ile paylaşıyor ve bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Eskiye oranla günümüzde KGK sistemleri tüm sistemin ayrılmaz kritik bir parçası olarak benimsenmiştir” sözleriyle kesintisiz güç kaynaklarına olan ilgiyi değerlendirdi.

Tunçmatik Genel Müdürü Mehmet Özer “Bazı üretim süreçlerinde KGK’ları olmadığı zaman voltajın her dalgalanmasında üretimde kalite sorunları ve üretimde fireler meydana geliyor. Elektrik kesildiğinde sistem kapanıyor, sonra elektrik geldiğinde sistemin tekrar devreye alınması için bazı tesislerde saatlerce zaman kayıpları yaşanıyor. Dolayısıyla şirketler KGK’ları kullanarak hem yaptıkları işin sürekliliğini sağlıyorlar hem kaliteyi ve performansı maksimumda tutuyorlar, hem de iş kayıplarını ve fireleri azaltıyorlar” diyerek iş sürekliliği için KGK’nın önemini vurguladı. KGK’ların kullanım alanının bilgi işlem teknolojilerinden tüm sektörlerdeki pek çok farklı sürece yayıldığını belirten Özer, “Bundan 15 yıl kadar önce satılan KGK’ların belki yüzde 95’i bilgisayarlar için kullanılıyordu. BT odaklıydı. Ancak bilgisayarların artık hayatın her yerine dahil olması örneğin, yeni nesil tekstil makineleri, plastik makineleri artık bilgisayarlı, binalar bina otomasyonuna sahip, medikal cihazların tamamı bilgisayarlı, dolayısıyla da artık KGK’ları sadece bilgisayarlar için değil sanayide, tıpta, bina otomasyonunda, güvenlik sektöründe çok farklı uygulamalarda kullanılmaya başlandı. Bunun da en önemli gerekliliği iş sürekliliğini sağlamak ve güvenliği artırmak” diyerek eskisinden farklı olarak KGK’nin günümüzde her ölçekteki tüm işletmeler için önemli olduğunu belirtti.
KOBİ’lere özel KGK çözümleri
Türkiye’de KOBİ’ler KGK kullanıyor ancak bu konuda ne kadar bilinçli yaklaştıkları ve ihtiyacın ciddiyetinin ne kadar farkında oldukları tartışılabilir. Tunçmatik Genel Müdürü Mehmet Özer bu konuda “Genelde KOBİ’ler fiyat odaklı işler yapıyorlar. Fiyat odaklı alınan ürünlerde de performans veya hizmet kalitesi her zaman beklenilen düzeyde olmayabiliyor ancak KOBİ’lerin ürünleri kullandıkça tecrübelerinin arttığını ve belli bir süre sonra daha bilinçli tüketici haline geldiklerini görüyoruz“ diyerek KOBİ’lerin daha bilinçli olmaları gerektiğini ifade ediyor. Kesintisiz güç kaynağı kullanımının sektör ayırt etmeyen ve artık zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini belirten İnform Elektronik Pazarlama Müdürü Kubilay Han Çetiner ise “KOBİ’ler de iş sürekliliği ve kaliteli üretim yapılabilmesi açısından kesintisiz güç kaynaklarını kullanıyor. KGK tarafından beslenecek yükün durumuna göre, bu yükler bilgisayar, motor veya aydınlatma elemanları gibi farklı yükler olabilir. İhtiyaçlara göre uygun teknolojiye sahip KGK çözümleri bulunuyor.” sözleriyle her çalışma alanına uygun çözümlerin geliştirildiğini ifade etti. ARTronc Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan “KOBİ’ler için KGK verimlilik artışında vazgeçilmez bir silahtır. Bilgi işlem, otomasyon veya üretim için kullanılan tüm ekipman KGK ya ihtiyaç duyar” dedi.

Vakit nakittir

İnform Elektronik Pazarlama Müdürü Kubilay Han Çetiner “Günümüzde iş sürekliliği sektör ayırt etmeksizin güncelliğini koruyor. ‘Vakit nakittir’ atasözü günümüzde çok daha fazla anlam kazanıyor. İş sürekliliği tanımı; içerisinde veri kayıplarını, üretim kayıplarını barındırdığı gibi bu kayıpları tekrar karşılayabilmek için kaybedilen zamanı da barındırıyor. BT sektöründe iş sürekliliği dendiğinde akla ilk gelen ise veri merkezi uygulamaları oluyor. Veri merkezlerinde şirket verilerinin tutulduğu sunucular yedeklenirken enerji altyapısı da ona göre kurgulanıyor. Yatırımlar tamamen sektör ihtiyaçlarına göre değişim gösteriyor. Endüstriyel tesislerde ise iş sürekliliği bakımında neredeyse tüm yatırım enerji altyapısına yapılıyor”

Veri  merkezlerinde KGK’nın görevi sistemi beslemek değil veri kaybını engellemek

Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk  “Veri merkezlerinde KGK sistemlerinin esas görevi enerji kesintisinin yaşandığı durumlarda sistemi beslemek değildir. KGK sistemleri, jeneratör gibi bir alternatif enerji kaynağı devreye girene kadar sistemi sağlıklı bir şekilde beslemek veya alternatif enerji kaynağının devreye giremediği durumlarda sistemi veri kaybına yol açmadan sağlıklı bir biçimde kapatabilmek içindir. Veri kayıplarının birçoğu enerji ile ilgili konulardan dolayı yaşanmaktadır. Bu tip kayıpların yaşanmaması için sağlıklı bir elektrik altyapısı ve uygun standartlarda kurulacak bir KGK sistemi, veri merkezleri açısından çok önemlidir. Dolayısıyla bütün koşulların değerlendirilmesi sonucu uygun bekleme sürelerine sahip, veri merkezimize uygun yedeklilik ve güç seviyesinde sistemler tasarlanmalıdır”
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics