Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Enerji Sistemleri 30 HAZİRAN 2014 / 08:35

Kesintisiz güç kaynakları, enerjiye güven katıyor

Kesintisiz güç kaynakları, başta veri merkezleri olmak üzere tüm teknoloji altyapısı ve iş süreçlerinin sürekliliği için hayati önem taşıyor.

Kesintisiz güç kaynakları, enerjinin kaliteli, istikrarlı ve güvenilir olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Verilerin şirketlerin kendilerinden daha değerli olduğu günümüzde, enerjinin güvenilirliği tüm iş süreçlerinde hayati önem taşıyor. Birkaç yıl öncesine kadar en çok bilgi işlem ve veri güvenliği aşamasında kullanılan kesintisiz güç sistemleri artık tüm iş süreçlerinde kullanılıyor. Sadece büyük şirketler değil, KOBİ’ler de enerji kalitesiyle ilgili daha bilinçli ve KGK tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususların farkında.
Kesintisiz güç kaynakları iş süreçlerini yalnızca elektrik kesintisine karşı korumakla kalmıyor. Şebekelerden gelen enerjinin düşük kalitesinin yol açtığı zararlı etkilere karşı da koruyor. KGK’lar cihazlara şebekeden bağımsız yüksek kaliteli temiz ve düzenli enerji sağlayarak işletmelere güven veriyor. Zira sadece bir saniyelik elektrik kesintisi bile şirketler için çok büyük kayıplara yol açabiliyor.
Bilgi işlem teknolojilerindeki gelişmeler KGK’lara olan ihtiyacı artırıyor. Bulut hizmetlerindeki gelişmelerle büyüyen veri merkezi pazarı için enerjiyle ilgili ihtiyaçlar artıyor. Verilerin yedeklenmesi ve belli noktalarda saklanmasından öte bu yedekleme ve depolamanın sürekliliğinin de sağlanması gerekiyor. Özellikle bulut bilişimin gelişimi ve artan internet trafiğinin veri miktarında artışa yol açması, daha gelişmiş kesintisiz güç kaynağı ihtiyacı doğuruyor. Dolaylı olarak veri merkezi pazarındaki büyüme KGK pazarının da büyümesini sağlıyor. Aynı şekilde KGK pazarındaki gelişmeler de veri merkezlerini doğrudan etkilemekte.
Kesintisiz güç kaynakları önem kazanıp yaygınlaşırken daha çevre dostu teknolojiler için de Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak melez KGK teknolojileri geliştiriliyor. Üretimde kullanılan malzemelerin küçültülmesi, metal ve kimyasal kullanımının azaltılması da hem çevreyi koruyor hem de daha ekonomik ürünler çıkarılmasını sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics