Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Enerji Sistemleri 30 HAZİRAN 2014 / 08:33

KGK ama neye göre, kime göre

Kesintisiz güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

ARTronic Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan KGK seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: “Yüksek verim değeri ile elektrik sarfiyatından tasarruf edilerek işletme maliyeti ile toplam satın alma maliyeti düşer. Yüksek güvenilirliğe sahip kesintisiz güç kaynakları kaliteli malzeme ile ileri teknoloji kullanılarak üretilir ve kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz” dedi. Kesintisiz güç kaynaklarının yıldırım düşmesi, yüksek oranda nem ve toz korumasına sahip olduğunu belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Modüler yapı sayesinde kolayca hem dikey hem de yatay olarak yani aynı gövde üzerinde farklı sayıda modül veya farklı sayıda paralel gövde ile ileriye dönük büyüme veya yedeklilik kriterlerini ayarlamak mümkündür”. Erdoğan ayrıca şirketlerin KGK alırken hangi şirketi tercih etmeleri gerektiğini de şöyle açıkladı: “Güçlü ve kaliteli servis verebilen bir KGK şirketi seçilirse, ürünün ekonomik ömrü boyunca arıza oluşmadan yüksek performans ile çalışması sağlanacaktır. Yüksek bilgi birikimine sahip tecrübeli, ticari kaygılar içinde hareket etmeyen, müşteri-tedarikçi anlayışı yerine çözüm ortağı veya danışman gibi hizmet veren şirketler tercih edilmelidir. Bu şekilde hem kaliteli, hem yüksek teknolojili ve verimli, hem de ömrü uzun, kaliteli servis ve bakımcısı ile KGK almak, yatırım ve toplam maliyet tarafında en uygun çözümü oluşturacaktır.”
Kesintisiz güç kaynakları istikrarı artırıyor
Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk, “Güç kaynağı seçilirken hangi tip yükü ne kadar süre besleyeceğimizin ve ilerleyen dönemlerde sistemimizin ne kadar genişleyebileceğinin doğru biçimde hesaplanmasının önemi büyüktür. Verimliliğin yüksek olması için yüksek verimlilik değerlerinde çalışan, şebeke dalgalanmalarına duyarlılığı daha az olan, kaliteli ve uzun süre bakım gerektirmeyen akü sistemleri ile donatılmış kesintisiz güç kaynakları tercih edilmelidir. Veri merkezinde besleyeceğimiz yükten çok daha fazla güç sağlayan bir KGK sistemi kurmak da verimliliği azaltan unsurlardan olacaktır. Bilindiği gibi veri merkezlerinde her bileşen için N+1, N+N, 2(N+1) gibi yedeklilik kriterleri mevcuttur. Veri merkezimizin uyumlu çalışması için gerekli olan standartlar KGK sistemleri için de geçerlidir. Dolayısıyla KGK sistem tasarımında veri merkezi konusunda uzmanlaşmış şirket ve üreticilerden destek alınmalıdır” dedi. Güç kaynağının belirlenmesi noktasında uzun vadeli planlar yapmak gerektiğini ve bu sırada bölgenin şebeke şartlarının da gözetilmesi gerektiğini belirten İnform Elektronik Pazarlama Müdürü Kubilay Han Çetiner, “Öncelikle KGK’nın besleyeceği yükler belirlenmeli ve bu yüklere uygun olan güç kaynağı seçilmelidir. Yüklerin motor, bilgisayar ya da aydınlatma elemanlarından oluşmasına göre kullanılması gereken KGK’da değişim göstermektedir. Yük durumunun dışında şirketlerin bulunduğu bölge de büyük önem arz etmektedir. Bölgedeki şebeke şartlarının çok kötü olması durumunda giriş gerilim toleransı yüksek ürünler seçilebilir. Her müşteri almış olduğu ürünü, ihtiyacını karşılayacak şekilde uzun yıllar kullanmak ister. Bunun yolu da kullanıcının şartlarına uygun doğru ürünü kullanmasıdır. Bu nedenle, özellikle yüksek güçlerde, konusunda uzman teknik personelimiz tarafından müşterilerimizin sisteminde gerekli ölçümler yapılır. Bu ölçümler değerlendirilerek müşterilerimizin doğru ürünü kullanabilmesi için yönlendirmeler yapılır” dedi.

Kesintisiz güç kaynakları seçmede ihtiyaçlar büyük önem taşıyor
KGK’nın bağlı olacağı tesisatın seçimde önemli olacağını belirten Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen, “Kesintisiz güç kaynağının besleyeceği yük göz önünde bulundurulmalıdır. KGK’nın bağlantılı olacağı elektrik tesisatı dikkate alınmalıdır. Kullanıcının talebine göre akü süresi hesaplanarak uygun akü grubu bağlanmalıdır. KGK’nın çalıştırıldığı ortam şartları uygun olmalıdır. KGK’nın gücüne uygun klima seçilmeli ortam havalandırması uygun olmalıdır. Sıcak, nemli vb. olmamalıdır. Aksi halde KGK’da kısa sürede arızalar meydana gelebilir” diyerek çalışma şartlarının da önemini belirtti. Teknik özellikler kadar hizmet veren kurumun desteğinin de önemli olduğunu belirten Tunçmatik Genel Müdürü Mehmet Özer, “KGK seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri arkasındaki kurumun Türkiye’deki servis ağı ve nasıl bir kurum olduğudur. Çünkü Türkiye’de kurumsallaşmış KGK şirketleri olduğu gibi daha yerel ve bireysel çalışan şirketler de mevcut. Dolayısıyla satın aldığınız ürünün Türkiye’nin her yerinde desteği olan, devamlılığı olan bir ürün olması çok önemli. Diğer bir nokta ise, bu ürünlerin teknolojileri ve içlerinde kullanılan bileşenlerin kalitesi. Ülkemizde çok farklı, normlara uymayan cihazlar pazarda yer alıyor. Bu yüzden tüketicilerin daha bilinçli davranmaları gerekiyor. Aldıkların malın kalitesini, teknolojisini incelemeleri servis imkanları ve arkadaki kurumun altyapısını kontrol etmelerinde fayda var” dedi. Özer tüketicilerin KGK seçimi yaparken, üründe kullanılan malzemeye de dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KGK seçimleri yapılırken güç analizörü kullanmak doğru bir yöntem

Tescom Türkiye Operasyonları Satış Müdürü Nedim Gomel “KGK seçimi yapılırken beslenecek cihazların türleri, cihazların güç hesaplanması gibi bazı hesaplar yapılmalıdır, Beslenecek cihaz türü, seçilecek cihazın trafolu veya trafosuz tercihi yapmamıza yardımcı olur. Yük üzerinde motor veya anlık yüksek enerji çekebilecek yükler var ise trafolu cihazlar, bilgi işlem gibi veya lineer artış gösteren yükler var ise trafosuz cihazlar idealdir diyebiliriz. Güç hesaplanırken cihazların kurulu güçleri toplanarak toplam güç bulunur. Toplam gücün yüzde 20 fazlası olacak şekilde KGK tercih edilir. Güç analizörü ile ölçüm yaparak seçmek en doğru yöntemdir çünkü büyük KGK fazla maliyet, yetersiz KGK ise enerji ve verim kaybı konusunda sıkıntı yaşatacaktır.”

Bulutlarda standartlar yüksek

Emerson Yöneticisi K. Hakan Yaran:

“Bulut hizmeti veren şirketlerin veri merkezleri TIER standartlarını yakalamış durumda, eğilimin bu gelişmesi ile birlikte sektörün daha büyük kapasiteli modüler KGK’lara doğru yöneleceğini düşündüğümüzden dolayı Ar-Ge çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics