Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Enerji Sistemleri 30 HAZİRAN 2014 / 08:31

Veri merkezlerinin vazgeçilmez unsuru KGK’lar

Bulut hizmetlerinin hızla gündeme gelmesi ve veri merkezlerinin yaygınlaşması ile yüksek kapasiteli ve modüler KGK çözümleri ön plana çıkıyor.

Bulut bilişimin gelişimiyle artan internet trafiği, bulut teknolojisi üzerinden sağlanan daha fazla veri miktarı doğal olarak daha gelişmiş kesintisiz güç kaynağı korumasını da gerektiriyor. Sunucu, depolama alanları, ağ anahtarları ve yönlendiricilerinin bulunduğu veri merkezi ve ağ altyapılarına can veren KGK ürünlerinin vazgeçilmez bir unsur olduğunun altını çizen Artronic Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan, şu bilgileri verdi:
“Veri merkezi uygulaması içinde KGK temel kalemlerden birini oluşturuyor. Dolayısı ile özellikle modüler yapı algısının hem sunucu hem yedekleme ünitesi gibi yine temel kalemlerde yer alması, modüler KGK çözümlerini de ön plana çıkartıyor. Bu da özellikle çok hızlı gelişen bu pazarda KGK taleplerinin çok büyük ölçekte artışını gerektirecek. Bu konuda Türkiye pazarına Huawei ile birlikte 40kW ile 3200kW arasındaki farklı güçlerde modüler KGK çözümleri sunuyoruz.”
Bulut hizmeti veren şirketlerin veri merkezlerinin TIER standartlarını yakalamış durumda olduğunu kaydeden Emerson Satış Yöneticisi K. Hakan Yaran da konuyla ilgili olarak, “Bulut eğiliminin gelişmesi ile birlikte sektörün daha yüksek kapasiteli modüler KGK’lara doğru yöneleceğini düşünüyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı da bu yönde yapıyoruz. Henüz bu ay piyasaya sunduğumuz yeni ürünlerimiz de tüm bu öngörülerin sonucunda geliştirildi” dedi.
Son yıllarda bu konuda ülkemizde ciddi yatırımlar yapıldığını dile getiren İnform Elektronik Pazarlama Müdürü Kubilay Han Çetiner ise şunları kaydetti:
“Göstergelere göre bulut hizmetlerindeki bu gelişmeler veri merkezi pazarını daha da büyüyecek. Verilerin yedeklenmesi ve belli noktalarda saklanması tek başına yetmiyor, aynı zamanda sürekliliğinin de sağlanması gerekiyor. İşte tam da bu noktada kesintisiz güç kaynakları devreye giriyor. Veri merkezi pazarındaki büyüme otomatik olarak KGK pazarının da büyümesini sağlayacak.”
Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk, bulut hizmetleri günümüzde hızla yayıldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Küçük veri merkezlerine sahip olan, yeterli teknolojiye sahip olamayan kurumlar ile iş sürekliliği, felaket kurtarma merkezi gibi ikinci veya üçüncü veri merkezlerini bünyelerinde barındırmak istemeyen kurumlar, donanım ve yazılım ihtiyaçlarını bulut hizmetlerinden karşılama yoluna gidiyorlar. Bulut hizmetleri veren kurumlar müşterilerinin kendilerini ve verilerini güvende hissedebilmeleri için yüksek standartlarda KGK sistemlerini bünyelerine katıyorlar. Bu ihtiyaç ile paralel olarak büyük güçlere sahip Modüler KGK ve Dinamik KGK gibi sistem projelerinin de sayısı günden güne artış gösteriyor.”

KGK’lar sadece elektrik kesintisinde destek vermiyor

Teknolojik gelişmelerin veri merkezlerini çok önemli bir pazar haline getirdiğini belirten Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen, şunları kaydetti: “Artık tüm şirketlerin veri merkezleri var ve bu merkezler çok ciddi bütçelerle kuruluyor. Cihazların maliyetlerinin yüksek olmasının yanı sıra şirketlerin bilgi depoları oldukları için kesintiye uğramaması gerekiyor. Aslında kesintisiz güç kaynakları tam da bu noktada devreye giriyor. Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda KGK’lar devreye gireceği için hem veri kaybı olmayacak hem de cihazlar olumsuz etkilenmeyecek. Kesintisiz güç kaynakları sadece elektrik kesintisinde destek vermiyor. 7/24 çalışan bir sistem olduğu için şebekeden gelen elektriği de cihazlara temiz ve düzenli şekilde veriyor.
Veri merkezlerinin önemi arttıkça biz de Enel olarak müşterilerimize A’dan Z’ye çözümler sunuyoruz. Artık sunucuların girdiği kabinleri de üretiyoruz. Yüzde 100 Türk sermayeli üretici bir şirket olduğumuz için çok kısa sürede ihtiyaç analizi yaparak kuruluşlara özel projeler sunuyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics