Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Enerji Verimliliği 06 AĞUSTOS 2016 / 10:17

Birçok probleme karşı çözüm bütünü

İçinde bulunduğumuz çağda enerji oldukça yüksek bir öneme sahip. Enerjiye atfedilen bu önem, onu yaşamımızın her alanında yoğun bir şekilde talep ediyor ve kullanıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Enerjinin bu kadar önemsendiği ve gündelik hayatımızda vazgeçilmez olduğu bu benzersiz dönemde kesintisiz enerjinin çok vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu söylemek elbette oldukça yerinde bir tespit. Bu noktada kesintisiz güç kaynakları; sürekli talep gören yegane enerji kaynağı olan elektriğin kesintisiz ve temiz bir şekilde iletilmesinde kritik bir misyona sahip.
Kesintisiz güç kaynakları denildiğinde ise ilk akla gelen şey; elektrik kesintilerinde devreye girerek, şebeke enerjisinin geri geleceği zaman dilimine kadar şebekeyi yedekleyen bir cihaz olabiliyor. Fakat kesintisiz güç kaynaklarının topolojilerine bağlı olarak, sadece elektrik kesintisi değil, birçok elektrik problemine karşı tam koruma sağladığını unutmamak gerek. Eaton Data Center İstanbul Bölge Sorumlusu Kerim Çelik de, “Bu açıdan bakıldığında şebeke elektriğinde meydana gelebilecek sorunlara karşı ekstra koruma sağlayan bir koruyucu özellikte devre elemanıdır ve misyonu göründüğünden daha fazla” tespitini paylaştı.
 
Güvenilir çözümler tercih edilmeli
Kesintisiz güç kaynakları basit gibi görünen, fakat oldukça yüksek sayılabilecek teknolojiye sahip cihazlar. Günümüzde enerji maliyetlerindeki artış, enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılmasını ve dolayısıyla maliyetlerin doğru şekilde yönetilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu noktada enerji verimliliği yüksek olan cihazların yıllık enerji maliyetlerinde yaratacağı olumsuz etki en minimal düzeyde kalıyor. Bu durum, cihazların servis ömürleri boyunca kendi amortismanlarını daha hızlı şekilde sağlamalarını ve müşterilerin daha elverişli bir şebeke altyapısı için katlandıkları maliyetlerin bir nebze olsun azalmasını da sağlıyor. Diğer taraftan, kesintisiz güç kaynakları, güvensiz şebeke enerjisinin güvenli hale getirilmesi için kullanıldığından güvenirliğinden şüphe edilmeyecek, sorun yaratma ihtimali düşük, güvenilirliği teyit edilmiş, uluslararası standartlara uygun üst seviye markaların ürünü olmalı. Aksi takdirde, kesintisiz güç kaynağı sorunun ‘esas’ kaynağı olabilir. Bu uyarıyı yapan Kerim Çelik, kendi çözümlerini şöyle örnekledi:
“Ürün ve çözümlerimiz oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bu ürün yelpazesi Eaton’un farklı dönemlerde bünyesine katmış olduğu dünyaca ünlü birçok alt markadan oluşuyor. Bu markaların ürün grupları, benzer türde, sektörde farklı müşteri beklentilerine karşılık verebilecek zengin bir ürün seçeneği sunuyor. Ürünlerimiz farklı ihtiyaç ve beklentileri olan müşterilerimiz için segmentlere ayrılıyor ve bu doğrultuda fiyatlandırılıyor.”
 
Enerji verimliliği konusunda eğitim şart
Enerji verimliliği konusunda farkındalık seviyesi, şirketlerin kullandıkları enerji miktarı ile orantılı olarak değişim gösteriyor. Enerji talebinin yüksek olduğu orta ve büyük ölçekli veri merkezlerinde bu konunun daha kritik öneme sahip olduğunu,  daha büyük bir önemle ele alındığını söylemek mümkün. “Aynı farkındalık seviyesini diğer müşterilerimizde de artan bir taleple gördüğümüzü mutlulukla belirtmekte fayda var” eklemesini yapan Kerim Çelik’e göre, bu farkındalık da elbette her alanda katma değer oluşturmayı hedefleyen küresel firmalar için oldukça önemli bir husus.
Enerji verimliliğinin önemini öncelikle topluma doğru şekilde aktarmak gerekiyor ve bu noktada eğitimin önemi her konuda olduğu gibi bu konuda da önem taşıyor. Sonuçta çevre bilinci doğru aşılanan bireylerin, çevreleri ve talepleri ile kurdukları ilişki de bu yönüyle oldukça sağlıklı oluyor. “Biz bu noktada sorumluluklarımızın bilincinde olarak, ürün ve çözümlerimizin doğa ve çevre üzerinde yaratacağı olumlu etkileri öne çıkartan sunumlar yapmayı, karbon ayakizi düşük olan en üst teknolojiye sahip cihazlar tasarlayarak endüstriye önderlik edebilecek verim seviyelerine ulaşmayı başarabilmiş bir küresel güç yönetim şirketiyiz” bilgisini paylaşan Kerim Çelik, yorumunu şöyle örnekledi:
“Örneğin 93PM serisi kesintisiz güç kaynaklarımız online çalışma modunda yüzde 96,7 gibi oldukça yüksek sayılabilecek verim seviyesine sahip. Diğer taraftan, tüm cihazlarımız ESS(Energy Saver System) adını verdiğimiz çalışma modu sayesinde şebeke elektriğinin uygun olduğu koşullarda kesintisiz güç kaynaklarının verimlerini yüzde 99,3’ e kadar çıkartabilmekte. Böylelikle verimi en maksimum düzeye çıkartırken, enerji maliyetlerini de en minimum seviyede tutabilirsiniz.”
 
Yenilikleri takipten vazgeçmeyin 
Enerji verimliliği konusunda atılabilecek adımlar; enerji altyapısının doğru analiz edilmesi ile başlayıp, doğru şekilde işletilmesiyle devam ediyor. Şirketlere sağlanabilecek en temel fayda maliyetlerin azaltılması yoluyla oluşacak katma değerin doğru alanlarda şirketlerin kendi hedeflerini başarmalarında katalizör etkisi yaratması şeklinde olabilir. Bu açıdan bakıldığında, şirketlerin enerji maliyetlerini gözden geçirirken, mevcut enerji altyapılarının ne kadar sağlıklı çalıştığını sorgulamaları, yeni teknoloji ve eğilimleri takip ederek enerji altyapılarını güncel tutmaları da oldukça büyük öneme sahip. Aksi takdirde, Kerim Çelik’in de dikkat çektiği gibi, eskiyen altyapılar hem risk kaynağı olur hem de enerji ve servis masraflarının yüksek olmasından kaynaklı olarak şirketler için önemli dezavantajlar yaratır. 

Uyum, kontrol ve kullanım kolaylığı
Gelişen teknoloji ışığında, kesintisiz güç kaynakları başlığındaki teknolojilerde gelişime bakıldığında, Eaton Data Center İstanbul Bölge Sorumlusu Kerim Çelik beklentilerini şöyle paylaştı:
“Bu konuda yapılacak bir gelecek perspektifinde ilk gördüğüm şey daha kompakt yapıda, ihtiyaca göre farklı çalışma ortamlarına rahatlıkla adapte edilebilen, enerji altyapısını analiz edip adaptif çözümler sunabilen, ölçeklendirilebilir, servis gereksinimleri en minimum düzeyde tak-çalıştır cihazlardan oluşuyor. Yine bu cihazların bilişim aygıtlarıyla olan uyum düzeylerinde, kontrol ve izleme yöntemlerinde de önemli gelişmeler olacağını söylemek mümkün. Diğer taraftan, akü teknolojisinde oluşabilecek gelişmeler de doğrudan kesintisiz güç kaynaklarını etkileyecek ve geleceğini belirleyecek.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics