Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Kabinler 11 MAYIS 2015 / 09:14

Güvenlik ve risk yönetimi kurumlar için olmazsa olmaz

Anadolu Bilişim Teknoloji Çözümleri Ve Hizmetleri Direktörü Yakup Kadri Ünal

İş dünyasında artan mobilite, stratejik büyük veri ve sosyal medya gibi eğilimler dolayısıyla veri, çağımızda ilk kez kurum dışına çıkmış durumda. “Kendi cihazını getir” (BYOD) gibi modern uygulamalar da kurumsal veri güvenliğinde soru işaretleri yaratıyor. Profesyonellerin kullandığı mobil cihazların kayıp ve çalıntı ihtimali kurumlar için birer risk faktörü. Mobil cihazların kayıp ve çalıntı durumuyla birlikte zararlı yazılımlar, sanal korsanlık ya da bilgi sızıntıları da önlem alınması gereken riskler yaratıyor. Bu sebeple kurumsal verinin korunması amacıyla geliştirilen güvenlik ve risk yönetimi çözümleri, işletmeler için iş sürekliliğinin en önemli unsurları haline gelmiş durumda.

BT güvenliği konusuna gelecek olursak, her müşterinin ihtiyacının farklı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla BT güvenliğimizin kapsamı kurumların yapısına göre değişiklik gösteriyor. Klasik güvenlik duvarı gibi internet güvenliği teknolojileri geleneksel ve yetersiz kalabiliyor. Biz, Anadolu Bilişim olarak uygulama kontrolleri yapabilen yeni nesil teknolojileri kullanarak yönetim ve 7/24 sürekli izleme servisleri ile firmalara gelebilecek siber saldırılara karşı kapsamlı güvenlik hizmetleri sağlıyoruz. BT güvenliği konusunda müşterinin iş kritik uygulamalarının saldırılara açıklığını analiz ederek, proaktif bir şekilde müşterilerimizi geri besliyoruz ve uygulamalarını siber saldırılara karşı koruyoruz.

Siber tehditlerden korunmak için öncelikle bilinçlendirme önemlidir ancak belirli bir düzeyde farkındalık seviyesine gelebilmek için bu konu sürekli eğitimler ile desteklenmelidir. Bireyler, çalıştıkları şirketleri ve kendirlerini etkileyebilecek siber saldırılar ile her an karşı karşıya kalabileceğini göz önünde bulundurarak her zaman hazırlıklı olmalıdır. Bu kapsamda Anadolu Bilişim uzmanları siber tehditler konusunda düzenli eğitimler ile desteklenmektedir.

Rekabet gücü göz ardı edilmemeli

Rekabetçilik gücünün en değerli kurumsal bileşen olduğu günümüzün iş dünyasında, mobil çalışma kolaylığından ödün vermek mümkün değil. Bilgi teknolojilerinde dış kaynağa yönelim, muazzam bir verimlilik artışı ve iş süreçlerinde hızlanma sağlarken, mobil güvenlik konusunda çekinceleri de ortadan kaldırıyor. İşletmeler iş süreçlerini mobile taşıyarak rekabetçi avantajı elde etmek istiyor. İş çözümlerini mobili de entegre edecek şekilde dış kaynak olarak satın almaları onlara avantaj sağlıyor. İş hayatına büyük konfor getiren bulut bilişim ve mobilite gibi teknolojiler, veri merkezi hizmetleri sayesinde en güçlü güvenlik önlemleriyle desteklenebiliyor.

Özellikle mobil cihaz yönetimi uygulamaları, olası güvenlik tehditlerini ve izinsiz kullanıcıları bir nebzede olsa engellemektedir. Şirket içi eğitimler ile mobil cihaz güvenliğini sadece yazılım ile değil, kullanım özellikleri ile de desteklemek gerekmektedir.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics