Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Kabinler 17 HAZİRAN 2013 / 08:31

KGK’lar hem enerji kaybını hem de veri kaybını önlüyor

Bulut bilişimin hızla yaygınlaşmasıyla paralel olarak artan veri merkezi sayısı KGK’lara olan ihtiyacı da artıyor. KGK güç tüketiminin azaltılmasının ve verimliliğinin artırılmasının, enerji kaybının azaltılmasına ve dolayısıyla enerji faturalarında genel maliyet tasarrufunun maksimum seviyeye çıkarılmasına katkıda bulunacağı açık.

Veri merkezlerindeki artışlar ve bilgi güvenliğinin öneminin artışı doğal olarak Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) sektörünü pozitif bir şekilde etkiledi, daha çok orta ve büyük güçlerdeki çevrimiçi KGK’larda ve modüler KGK’larda artış gözlemleniyor. Veri merkezlerindeki yatırımların artışındaki en önemli bir faktör de bulut bilişimin yükselişi, bulut bilişim sayesinde veri merkezlerinin sayı ve kapasitesi artmaktadır. Ayrıca, 2011 verilerine göre 111 MW enerji ihtiyacı duyan veri merkezi sektörü ABD, Çin, Brezilya, Rusya gibi ülkelerin gerisinde kalsa da yatırım artışı bakımından Türkiye dünyada ilk 3 içerisinde. Bu yatırımların artması KGK sektörünü direkt olarak olumlu şekilde etkiliyor.
Bilginin depolandığı ve 7/24 aktif olarak çalışan veri merkezlerinde KGK kullanılması zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Veri merkezi gibi kritik yerlerde KGK yedekli olarak kullanılarak iki kat daha güvenli bir ortam oluşturmak mümkün.
Peki KGK’lar şirketlere enerji yönetiminde ne gibi faydalar sağlıyor? Powerguard Şirket Ortağı Melih Birol bu soruyu, “Aslına bakılırsa, her bir kesintisiz güç kaynağı, devletin parasını aldığı ancak aldığının karşılığını veremediği enerji problemlerinden korunmayı hedeflemektedir. Bu sebeple KGK konusunda yapılan yatırımlar, tüketicinin elektronik cihaz arızalarını azaltmakta, kesinti ve düşük/yüksek gerilim altında oluşabilecek veri ya da üretim kayıplarını engellemektedir. Bu durum dolaylı olarak fire ve zamandan tasarrufu beraberinde getirmektedir” diye yanıtladı.
KGK’larla sunucu besleme süresi artıyor
İnform Pazarlama Müdür Yardımcısı Kubilay Han Çetiner, jeneratörler ile kesintisiz güç kaynaklarını birbirinden ayıran en önemli özelliğin enerjinin kesintisiz oluşuna dikkat çekti ve KGK’ların veri merkezleri için öneminden söz etti: “Özellikle veri merkezleri için süreklilik bu sektörün olmazsa olmazıdır. Yalnızca elektrik kesintilerinden dolayı oluşan maddi kayıp milyar dolarlar seviyesindedir. Anlık kesintiler nedeniyle sunucularda meydana gelen veri kayıpları da işin başka bir boyutudur. Kesintisiz güç kaynakları için teknolojinin ve yazılımın gelişmesi ile enerji izlenebilir ve kontrol edilebilir hale gelmiştir. Beslenilen yükler kritik ve kritik olmayan şeklinde ikiye ayrılıp kesinti esnasında kritik olmayan yükler KGK çıkışından ayrılabilir. Kullanılan özel yazılımlar ile KGK üzerinden gönderilecek sinyaller ile KGK tarafından beslenen sunucular düzgün bir şekilde kapatılabilmektedir. Bu sayede çok kritik olan yükler için besleme süresi daha da artırılabilmektedir.”
Enel Satış Mühendisi Ali Özdemir, KGK’ler kullanılmadığında, donanım arızaları, iletişim kaybı, sürecin durması, ürün kalitesinin düşmesi, çok yüksek maddi kayıplar vb. durumların yaşanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti ve ekledi: “KGK’lar kullanılmadığında; donanım arızaları, iletişim kaybı, sürecin durması, ürün kalitesinin düşmesi, çok yüksek maddi kayıplar vb. durumların yaşanılması kaçınılmazdır. Bir diğer durum reaktif güç ihtiyacıdır. İşletmeler reaktif güç ihtiyacını cezai işleme girmemek için kompanzasyon panolarından karşılamaktadır. Enel Enerji olarak, kompanzasyon panolarına ihtiyaç olmadığı söylüyoruz. İyi boyutlandırılmış bir KGK aynı zamanda yükün ihtiyaç duyduğu reaktif enerjiyi şebekeye yük olmadan karşılayabilmelidir. Mevcut kullanılan kompanzasyon panosu, fazladan yere elektriksel strese maruz kalmaz ve ömür uzar. Aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanmış olur. Kesintisiz güç kaynakları kullandığınızda, temiz, kalite ve daha güvenli bir enerjiyle yükleriniz sorunsuzca çalışmaya devam eder.”

KGK’lar besleme şebekelerinde bozuklukları engeller

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, KGK’ların faydalarından şöyle bahsetti: “İşletmelerin kendi bünyelerinde kullandığı doğrusal davranış sergilemeyen yükler bile dağıtım panelindeki gerilim dalga şeklini bozabilmektedir. Kritik yüklerin bu koşullardan etkilenmemesini sağlayacak en etkili yöntem, besleme kaynağında ortaya çıkan bu bozucu oluşumları yükten izole eden çevrimiçi KGK sistemleri kullanmaktır. Çevrimiçi KGK’lar, güç koruması sundukları kritik yükleri, şebekede oluşan tüm bozucu etkilerden bağımsız, temiz bir elektriksel güç ile besler. Elektrik kesintilerinde ve şebeke bozukluklarında yükleri akülerdeki enerji ile beslemeye devam ederek işletmenin herhangi bir zarar görmesini engeller.”
Özer, şöyle devam etti: “İşletmelerde bulunan kritik yüklerin uygun kesintisiz güç kaynaklarıyla beslenmesiyle, yüklerin sürekli beslenmesi sağlandığı gibi özellikle giriş güç faktörü düşük yüklerin besleme şebekesinde bozulmalara neden olması engellenir, işletmede ve çevresinde daha güvenli bir ortam sağlanır. Giriş güç faktörü yüksek KGK’lar besledikleri yüklerin yarattığı faz kayması şebekeye iletmediğinden işletmede güç kompanzasyonu ihtiyacı azalır.”

Yeni nesil KGK’lar için geleceğin temel performans ölçütleri olacak

Emerson Kilit Müşteri Yöneticisi Atilla Görmüş, KGK sistemlerinin faydaları ile ilgili şunları söyledi: “Bilgisayar ağları ve sunucular, bina yönetimi ve güvenlik sistemleri gibi elektronik altyapılar için kesintisiz güç sağlarken aynı zamanda operasyonların durmasına, bilgi, verimlilik ve gelir kaybına yol açabilecek güç kesintilerine karşı da korur. KGK sistemleri ayrıca yük için temiz bir güç kaynağı temin ederek genel elektrik şebekesinin düşük kalitesini minimum seviyeye indirir veya tamamen ortadan kaldırır; böylece şebeke tarafındaki kesintiler ortadan kalkar. Sonuç olarak güç kalitesinde artış ve maksimum enerji verimliliği arayışı, yeni nesil KGK’lar için geleceğin temel performans ölçütleri olacaktır.”
Görmüş, KGK’ların sağladığı tasarrufları şöyle detaylandırdı: “Bir KGK’nın enerji verimliliği, KGK’ya giren güç ile yük için enerji sağlamak amacıyla KGK’dan çıkan güç arasındaki oran olarak değerlendirilir. Belirli bir miktar enerji kaybı kaçınılmazdır; ancak KGK güç tüketiminin azaltılmasının ve verimliliğinin artırılmasının, enerji kaybının azaltılmasına ve dolayısıyla enerji faturalarında genel maliyet tasarrufunun maksimum seviyeye çıkarılmasına katkıda bulunacağı açıktır. 365 gün 24 saat temelinde beş yılda sağlanacak tasarruf bir KGK’nın satın alma maliyetini karşılamakla kalmayacak aynı zamanda küresel ısınmaya neden olan diğer emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacak, seçilen kesintisiz güç kaynağı çözümünün çevre üzerindeki etkisini en düşük seviyeye çekecektir.”
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN