Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları ve Kabinler 17 HAZİRAN 2013 / 08:34

Yeni nesil kabinlere ihtiyaç artıyor

Veri merkezi yatırımları KGK’ları olduğu gibi kabin sektörünü aynı hızda ve aynı yönde etkiledi. Verilerin sanal olarak saklanması ve korunması, neredeyse her sektördeki iletişimin internet üzerinden sağlanması, akıllı cihazların artması, bulut teknolojisinin yaygınlaşması üzerine aktif cihazların gelişimi ile birlikte de ek ya da yeni nesil kabinlere ihtiyaç doğuruyor.

Kabinler her ne kadar da toplam yatırım içerisinde en ufak paya sahip olsa da, önemi hatırı sayılır düzeyde. Estap Ürün Sorumlusu Üzeyir Kaluk, “Kabin seçerken şirketler en çok nelere dikkat edilmeli” sorusunu “Şirketleri/yatırımcıları sınıflandırıp buna göre yorum yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü her sınıfın farklı talepleri oluyor” diyerek yanıtladı ve dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralandırdı:
Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar, organizasyonları gereği, veri merkezleri hakkında genel kültür seviyesinde bilgi sahibi olup, üretici ve/veya bütünleştirici tavsiyesi ile hareket ederler. Önemli olan doğru kalite/fiyat oranını sağlamaktır. Diğer bir söylemle;  modüler ve kaliteli bir ürüne,  uygun bir maliyetle sahip olmaktır.
Kamu ve özel sermayeli yatırımcılar, daha çok dışarıdan danışmanlık hizmeti almaktadır. Bu durumda kaliteyi biraz daha önemsemektedirler. Kamu ve özel sermayeli yatırımcılar için kabin üreticisinin marka bilinirliği, satış öncesi ve sonrası hizmet oldukça önemlidir.  Uluslararası standartlara dikkat etmeleri nedeniyle dokümantasyona da önem vermektedirler.
Ticari yatırımcılar, tecrübeleri ve ileri düzeydeki bilgi birikimleri sayesinde ne istediğini bilen şirketlerdir. Sonuçta müşterilerine en üst düzeyde hizmet sunmak zorundalar ve bunu eksiksiz olarak yapmalılar. Dolayısıyla karşılarındaki tedarikçilerden en üst seviyede kaliteli ürün ve hizmet beklerler. Ticari yatırımcılar için de satış öncesi ve satış sonrası destek çok önemlidir. Bir kabin üreticisi olarak hem uluslararası standartları sağlamak, hem her aşamada destek verebilmek ve hem de ürün yelpazesi ile ihtiyaçları karşılamak ciddi anlamda zorlu bir iş ama bir o kadar da eğiticidir.

Kabin ve aksesuvarlar, veri merkezleri için önemli elemanlar

Kabinin sağladığı faydalar ile ilgili Estap Ürün Sorumlusu Üzeyir Kaluk şunları belirtti: “Kabinler ve özellikle aksesuvarlar, kablo ve cihazların düzenli bir şekilde organize edilmesine yardımcı olmanın yanında enerji yönetimi için en önemli araçtır. Kabloların düzenli olması karışıklığı önlerken diğer yandan kabin içerisindeki hava sirkülasyonunu da düzenlemektedir. Kapama panelleri vasıtasıyla kullanılmayan boşlukları kapatarak istenilmeyen hava kaçaklarını önlemiş oluruz.”
Kaluk, kabinlerin veri merkezlerinde enerji yönetimi açısından katkıları ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Bilindiği üzere veri merkezinde kullanılan enerji kadar dışarıdan enerji almak gerekir. Bu oranı en ideal düzeyde (1’e yaklaştıkça güç kullanımı ideale yaklaşmaktadır) sağlamak adına ise odayı veya koridoru soğutmak için gerekli olan enerji seviyesini düşürmek gerekir. Bunun içinde hava sirkülasyonunu düzenlemek ve doğru yönlendirmek gerekir.  Sadece koridor uygulaması ile yüzde 40’a yakın bir enerji tasarrufu sağlıyorsunuz. Yani kabin ve aksesuvarlar, veri merkezleri için önemli bir elemandır.”

Kabinler uzun vadeli kullanım düşünülerek seçilmelidir

“Veri merkezi kabinleri; ağ ve sunucu kabinlerinden farklı olarak, belirli bir bilgi birikimi, teknolojik yatırım ve teknik yeterlilik gerektirir. Veri merkezi kabinleri havalandırma, ağır yük taşıma, kablo yönetimi, enerji yönetimi, yüksek güvenlik kabiliyetleri ile teknik açıdan kesinlik ve kusursuzluk özelliklerini taşımak durumunda” diyen Lande Genel Müdürü Reyhan Ekşi, kabin seçerken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şunları söyledi: “Kabinlerin genel adı 19 inç Rack olarak geçer. Bunun için de kullanılan cihazlara uygun olarak 19 inç ölçüsünün kabinde kusursuz olması gerektiği aşikardır. Sektörde bu ölçüyü gerçekten sağlayan birkaç şirket vardır. Kabinleri seçerken üreticinin seçildiğini de unutmamak gerekir. Bu açıdan bakıldığında da, şirketin sertifikasyonun kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kabinler genelde uzun vadeli kullanım için tercih edilirler ve buna göre tasarlanırlar. Seçim kriterlerinin de uzun vadeli kullanım için hazırlanması gereklidir. Müşteri memnuniyeti odaklı, kullanımı kolay, müşteri montaj tercihlerine göre seçenekli olarak tasarlanmış, dayanıklı, sağlam, yüksek yük taşıma kapasiteli (Network : 600kg / Server: 1000 kg) ve estetik kabinler tercih edilmelidir.”
Ekşi, son kullanıcıya ise şu önerilerde bulundu: “Son kullanıcı için, projesine uygun kabin tasarımı da çok önemli bir konudur. Kapasitenin artması durumunda da gerekli genişleme alanı öngörülmediği için; yakın bir gelecekte ya ek olarak yeni bir kabin ya da tekrar bütünleştirme gerektiren büyük bir kabin alınması zorunluluğu oluşur. Eğer yeri müsait ise başta büyük kabin alınmalıdır. Aslında rahat ve düzgün bir kablo uygulaması için geniş ve daha derin kabinler de baştan öngörülmelidir.”
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics