Dosya Kesintisiz iş, kesintisiz enerji 06 MART 2018 / 13:34

Hibrit sistemlerin cazibesi artıyor

Tescom Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melis Saltiel Değerli

Günümüzde erişilen en son KGK teknolojisi, “3Level” olarak tabir edilen, 3 seviyeli evrim olarak tanımlayabileceğimiz teknolojidir. 3 Level KGK teknoloji ile yüksek enerji verimliliği sağlanırken, yüksek verim düşük işletme maliyetini beraberinde getiriyor.

Tescom Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melis Saltiel Değerli’nin verdiği bilgilere göre, yeni nesil 3 level teknoloji, yüzde 96’ya varan yüksek verim değeri ve 1 çıkış güç faktörü (kVA=kW) ile beslenen yükün ihtiyacı olan yüksek verimlilik, iş sürekliliği ve artırılmış aktif güç ihtiyacını karşılıyor. Bunun yanı sıra daha fazla güvenilirlik ve düşük toplam sahip olma maliyeti de sunuyor.

“Bilişim ürünlerinin yaygınlaşması enerji sarfiyatını da birlikte getirdi. Yükselen enerji maliyetleri ve bunun yanı sıra son yıllarda ciddi bir biçimde ucuzlayan solar sistemler hibrit sistemleri oldukça cazip hale getirdi” diyen Melis Saltiel Değerli, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılmasından yola çıkılarak çevreci KGK teknolojileri üretmek için Ar-Ge çalışmaları yapmaktayız. Tescom olarak hibrit KGK ile bu alandaki çalışmalara katkı sağlamayı hedefledik. Bu teknoloji, eş zamanlı olarak solar enerji, şebeke ve aküden çalışmanın bir araya gelmesi ile kurulan bir sistemdir. MPPT teknolojisi ile maksimum enerji üretimi hedeflenmektedir. Bu sistem solar enerji sayesinde yatırımın geri dönüşü çok daha çabuk gerçekleşmektedir.

KGK alırken en dikkat edilmesi gereken konuların başında cihazların verimliliği gelmektedir. KGK verimliliğinden anlaşılması gereken cihaz üzerinde ne kadar enerji harcandığıdır. KGK’lar, çalışması esnasında sürekli bir enerji tüketmekte ve bu enerji ortama ısı enerjisi olarak yayılmaktadır. Verimsiz bir KGK almak kullanıcıya ayrıca soğutma maliyetleri oluşturacaktır.

Diğer bir önemli unsur cihaz ile birlikte alınan akülerdir. Akü marka ve modelleri arasında çok fazla ayırt edici unsur bulunmaktadır. Bunların bazıları akünün Ah değeri, ağırlığı ve deşarj eğrileridir. Cihaz ile birlikte temin edilen akülerin yapısı da çok önemlidir. Tescom olarak biz tam bakımsız kuru tip akü tercih etmekteyiz.

Kullanıcı firmalar teknik ve ticari konularda eskiye göre çok daha bilinçli hareket ediyorlar. Artan teknoloji kullanımı artık bunu mecburi kılmıştır. Gerek KGK firmalarından gerekse çeşitli mühendislik firmalarından gerekli araştırmaları yapmaktadırlar. Bilinçli tüketici oranı KGK sektöründe de yükselmektedir.”

BT yatırımlarının arttığı günümüz koşullarında modüler cihazların kullanımının yaygınlaşmaya başladığını belirten Değerli, modüler ürünlerin avantajlarından bazıların şöyle sıraladı:
  • Esnek yapısı sayesinde, ihtiyaç halinde çok hızlı ve çok kolay güç artırımı imkanı.
  • Paralel çalışan güç modülleri sayesinde arıza durumunda sadece arızalanan güç modülü kadar güç kaybı oluşması.
  • Modüllerin kolay taşınabilir olması nedeni ile çok hızlı ve de ekonomik teknik servis hizmeti verilmesi.
  • Yüksek verimli yapısı sayesinde enerji tasarrufu sağlanması.
  • Kurulum için minimum alan gereken dar mekanlarda en etkili çözüm olması.
  • Birbirinden bağımsız kontrol edilen güç modülleri sayesinde, kontrol seçenekleri ve haberleşme seçeneklerinin de yedeklenmiş olması.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics