Dosya Kesintisiz Verimlilik: İş Sürekliliği 11 MAYIS 2015 / 09:28

Mobilite başlı başına işi ‘sürekli’ kılan bir olgu

Öncelikle, her iki kavram da iş sürekliliği konusunu daha önemli ve görünür hale getirdi.. Her yerden ve her tür cihazdan bilgiye erişimimiz arttıkça, iş sürekliliği doğal bir olgu haline geldi. Artık trafik, hava muhalefeti, mesafe gibi kavramlar, işin durması için bir engel olmaktan çıktı. Tabii ağ bağlantınız olduğu sürece. Dolayısı ile kendi başına işi sürekli kılan bir olgunun sürdürülebilir olması için başka bir ‘iş sürekliliği’ ihtiyacı ile karşı karşıya kaldık. Sanallaştırma da özellikle mobiliteden faydalanan yeni nesil iş yapış modelinde söz konusu bilgiye erişimi daha hızlandıran, kurumların sistem kapasitelerini gerektiğinde hızla büyütebileceği, tüm uygulamalarını daha hızlı ve etkin yönetebileceği bir teknolojiyi hayatımıza yerleştirdi. Ancak yine büyük bir çalışma rahatlığı sağlayan bu teknolojik evrim, beraberinde güvenlik, ağ bağlantısında kesintisizlik gibi iş sürekliliğine doğrudan temas eden konuları da gündemimize taşıdı.

Örneğin 31 Mart Salı günü Türkiye genelinde son 15 yılın en büyük elektrik kesintisini hep birlikte yaşadık. Ülkenin neredeyse tamamında hayatı olumsuz etkileyen kesinti sırasında İstanbul’da metro, tramvay ve Marmaray seferleri yapılamadı; Kocaeli, Denizli, Bursa, Tekirdağ ve Gaziantep’te üretim tesisleri durdu. Türkiye genelindeki 289 Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikalar çalışmadı. Elektrik kesintisinin yarattığı tedirginlikle borsa, günü yüzde 1,63 değer kaybıyla kapattı. Yine Nisan ayında uluslararası iş dünyasını etkileyen örnekler de gördük. İngiltere’nin ikinci büyük mobil ağını işleten Three UK, yaşanan bir elektrik kesintisinin ardından İrlanda’daki veri merkezlerinden birinde soğutma sistemlerinin arızalanması nedeniyle yaklaşık 1 gün boyunca 2 milyon kullanıcısına hizmet veremez duruma geldi. Dünyaca ünlü finansal bilgi şirketi Bloomberg de bir dizi donanım ve yazılım arızasına bağlı olarak 2,5 saatlik elektrik kesintisi yaşadı. Bu kesinti sırasında dünya çapında yaklaşık 300 bin borsa simsarı kendilerine bilgiler sunan Bloomberg Terminallerine erişim sağlayamadı. Bu nedenle Londra Borsası’nda 200 milyon daha az hisse satışı gerçekleşti ve Bloomberg’in müşterisi olan İngiltere Borç Yönetimi Ofisi de yaklaşık 3 milyon pound değerinde borcun satışını ertelemek durumunda kaldı.

Her zaman ve her yerde yaşanabilecek bu gibi kesinti ve aksaklıklar, esnek ve dirençli veri merkezlerinin devlet kurumları ve her sektörden kurum için olduğu kadar, vatandaşlar için de ne kadar hayati öneme sahip olduğunu ortaya koyuyor. İlk bakışta örnekler daha ziyade finansal veya operasyonel gibi görünse de aslında dikkatle bakıldığında insani işlevlerin de kesintiye uğramasının işten bile olmadığı görülüyor. Örneğin sağlık hizmetlerinin de kesintiye uğrayacağı bu tip enerji problemlerinin etkisi finansal olarak ölçülemeyecek kadar büyük hasarlara dönüşebilir. Tam bu noktada, yüksek esneklik ve dirence sahip veri merkezleri, kurumların işlerini kesintisiz sürdürebilmeleri ve vatandaşlara sunulan hizmetlerin sekteye uğramaması açısından büyük önem taşıyor.

“Türkiye’nin iş sürekliliği konusunda atılım yapması gerekiyor”

Türkiye’de iş sürekliliği konusunda çok ciddi çalışmalar yapan şirketler var. Ancak sayısı oldukça az. Doğrusunu isterseniz, iş sürekliliği konusu ülkemizde daha yeni yeni öncelik listelerinde üst sıralara yükseliyor. Bu konuda çalışma yapmayı gündemine almış şirketlerin öncelikle kendi iş modelleri düşünüldüğünde neyin kritik varlıkları olduğunu, hangi süreçlerin bir mücbir durumda ayakta kalmasının gerektiğini belirleyecek bir ön çalışma yaparak işe başlaması gerekiyor. İş Sürekliliği çok geniş bir kavram. Sadece teknolojik altyapınızı düşünerek hayata geçirebileceğiniz bir olgu değil ama elbette günümüzde kurumların büyük ölçüde teknolojik altyapı üzerine kurgulanmış iş yapış modelleri olduğunu düşünecek olursak, ilk öncelik mutlaka sistem odası altyapısı, enerji yedekliliği, ağ bağlantısı yedekliliği, kritik sistemler, ve uygulamalar olmalı. Planlama, metod ve fazlandırma için bu konuda uzman danışmanlarla çalışılması da mutlaka fayda yaratıyor.

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics