Dosya Kesintisiz Verimlilik: İş Sürekliliği 11 MAYIS 2015 / 09:25

Rekabet ortamında ayakta kalmak için iş sürekliliğini sağlamak gerekiyor

Günümüzde hızla değişen ekonomik faktörler, kurumların ve kullanıcıların değişen ticari pazarı yakalayabilmek için kesintisiz olarak aktif olmalarını gerektirmektedir.

Fiziksel kaynakların en verimli şekilde kullanılıp gerekli olan iş sürekliliğine katkı sağlayan bir diğer çözüm ise sanallaştırma teknolojisidir. Donanımsal maliyetleri azaltarak, doğru IT altyapısının konumlandırılması ve gelecekte kurumların kendine özel veya genel bulut çözümlerine yönelmesiye kesintisiz iş sürekliliğine katkıda bulunabilmektedir. Globalleşen dünyada iş sürekliliği, kuruluşların olağandışı bir durumun yaşanması durumunda daha önceden belirlenmiş olan çözümlerle birlikte devamlılığın kesintisiz olarak sağlanması demektir. İş sürekliliğinin sağlanamaması durumunda, pek çok problemle yüzyüze getirmektedir.
Risk yönetimi ise,mevcutta bulunan altyapıyla ilgili gelecekte ortaya çıkabilecek risk durumlarını analiz edip, bu gibi durumlarda iş kesintisi yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınabilmesi olarak ifade edilebilmektedir. Bu durumda bize gösteriyor ki iş sürekliliğinin sağlanması için risk yönetimi büyük önem taşımaktadır.

“Farklı senaryolar üzerinde çalışılmalı”
Gerek ülkemizde gerek dünya genelinde yaşanmakta olan felaket senaryolarında, kurumların mevcut BT altyapısına erişimin kesilmemesi için gerekli senaryoların uygulanması gerekmektedir. Öncellikli olarak iş süreklilik planı oluşturulmalı, gerekli risk analizleri yapılıp olası durumların önlemleri öncesinde alınmış olmalıdır. Ayrıca, kurumların verilerine hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ve güvenli olarak yedekliliğini sağlanabilmesi için üreticilerin sunmuş olduğu sunucu-veri depolama sistemleri iş sürekliliği çözümlerine yönelmesi doğru çözümlerden biri olarak değerlendirilebilmektedir.
İş sürekliliğine önemli bir katkı sağlamakta olan mobilite, güvenlik anlamında en zayıf nokta olarak görülmektedir. Bunun bilincinde olan bilişim firmaları birçok güvenlik çözümü sunarak piyasadaki hem bu yargıyı ortadan kaldırmak hem de güvenli bir iş sürekliliği sağlama alanında ciddi yatırımlar yapmaktadır. Özellikle kurumların merkezinden yönetilip kontrol altında tutulan ve her bir mobil cihazda bulundurabilen ortak güvenlik çözümleri işletmeler için önemli bir yer tutmaktadır.

İş sürekliliğinde bulut çözümleri revaçta
Yakın gelecekte teknolojideki en önemli trendlerden biri de bulut bilişim olacaktır. Kurumlar bilişim altyapılarına daha az yatırım yaparak, donanım yatırımı yerine profesyonel hizmet satın alarak iş sürekliliğini sağlamayı hedefleyeceklerdir. Bulut konusundaki en önemli soru işareti, paylaşılan verinin güvenliğinin ne derece sağlandığıdır. Bu tereddütü ortadan kaldırmak adına bir başka trend ise yazılım ve donanım sağlayıcı üreticilerin yedeklik için kurumlara sunmuş olduğu kullancıya özel altyapı çözümleridir. Verinin güvenliği ve yönetimi kurum içinde sağlanmış olup, çeşitli yedeklilik senaryoları ile kurumların felaket anında yaşayabileceği veri kaybını sıfıra yaklaştırmaktadır.

Prolink Sistem Mühendisi Uğurcan Özdemir

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics