Dosya Kesintisiz Verimlilik: İş Sürekliliği 11 MAYIS 2015 / 09:22

Sanallaştırma iş sürekliliğinde önemli rol oynuyor

Büyük veri, mobil ve bulut teknolojilerinin şirketlerin kurumsal stratejilerinde yer alması, sanallaştırma teknolojileriyle tanışmayı da gerektirdi. Maliyetleri azaltma ve yönetim verimliliğini artırma süreçlerinde güçlü bir araç olan sanallaştırma, yönetimsel açıdan getirdiği kolaylıklarla veri depolama süreçlerinde en çok tercih edilen araçlardan biri. Mevcut kaynaklar üzerinde detaylı bir kontrol mekanizması oluşturulmasına yardımcı olan sanallaştırma, özellikle performans problemlerinden kaynaklanan sorunlara daha hızlı müdahale edilebilmesine yardımcı oluyor. Sunucu Sanallaştırma’nın yanı sıra Masaüstü Sanallaştırma, Ağ Sanallaştırma ve Uygulama Sanallaştırma çözümlerinin günümüzde geldiği nokta düşünüldüğünde, sanallaştırma artık sistem odalarının dışına çıkmış ve kurumda çalışan herkesin faydalanabileceği bir çözüm haline gelmiş durumda. Şirketlerin çalışabilirlik sürelerini artırabilmelerinde, Büyük Veri’den elde edilen değerli verilerin güvende tutulabilmesinde, iş sürekliliği ve felaket önleme yapılarının oluşturulmasında sanallaştırma teknolojileri artık önemli bir rol oynuyor.

Felaket kurtarma ise yıllardan beri işletmelerin temel BT ihtiyaçlarından biri. Hiçbir işletme bir felaket anında veri kaybetmek istemez. Ancak kullandıkları teknoloji sebebi ile veri kaybetmek söz konusu olabilir. Bu temel sıkıntı nedeni ile, daha yenilikçi ve uygulanabilir felaket kurtarma yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Felaket kurtarma uygulama ve veri depolama seviyesinde yapılabilir. Ancak çözümü basitleştirmek ve her türlü ortamda farklı uygulamalar ile kullanabilmek amacıyla veri depolama seviyesinde geliştirilen çözümler ön plana çıkmıştır. Bu sayede, veriler kaynakta tekilleştirme ve sıkıştırma gibi gelişmiş teknikler kullanılarak çok verimli şekilde ikinci veri merkezine gönderilir. Felaket kurtarma çözümlerinin en önemli maliyet kalemlerinden olan bant genişliği ihtiyacı, bu sayede asgari seviyeye indirilerek azami fayda sağlanır. Ayrıca felaket kurtarma kopyalarına okuma yazma amaçlı erişim imkânı sağlayan teknolojiler, hem ikinci kopyaların doğruluklarını kopyalama işlemini kesmeden test etme imkânı sağlar, hem de bu kopyaların test, raporlama gibi ikincil işlerde kullanılmasına imkân tanır. Bu çözümlerin başka bir faydası da, ana sistem üzerinde alınan yedeklerin (snapshot’lar) felaket kurtarma merkezine kopyalanması sayesinde, felaket anında da mantıksal ve yönetimsel hatalara karşı kolay geri dönüş imkânı sağlamalarıdır.

Türk BT departmanlarının farkındalığı artıyor

Türkiye’de kurumların felaket kurtarma çözümlerindeki farkındalığının son yıllarda arttığını söyleyebiliriz. Konu artık sadece mevcut verilerin yedeğini almanın ötesine geçti. Şirketler artık doğal olarak felaket kurtarma çözümlerini bir ihtiyaçtan çok zorunluluk olarak görüyorlar ve veri sıkıştırma (compression), veri tekilleştirme (deduplication) gibi her geçen gün daha fazla önem kazanan çözümlere yöneliyorlar. Çünkü iş sürekliliği ve felaket kurtarma çözümleri sayesinde şirketler, BT yatırımlarında maliyet tasarrufu sağlayabildiklerinin ve operasyonel düzeyde de avantajlar elde edebildiklerinin farkına varmaya başladılar. Bu çözümlerin olası güven kayıplarına engel olması da şirketlerin bu altyapıları tercih etmesinin en önemli gerekçelerinden biri. Şirketler artık doğal olarak felaket kurtarma çözümlerini bir ihtiyaçtan çok zorunluluk olarak görüyorlar.

Kurumlar felaket kurtarma projelerini seçmeden önce, kendi mevcut altyapılarını ve de ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeliler. Bu noktada konuyla ilgili yetkinliği olan deneyimli firmaların çözümlerini tercih etmek ve onlardan danışmanlık almak çok faydalı olacaktır. Kurumların seçecekleri çözümlerin kolay yönetilebilir ve esnek olması da çok önemlidir. Doğru çözümü seçmenin yanı sıra, kurumların mutlaka felaket kurtarma planlarının hazır olması gerekiyor.

NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics