Dosya KGK Çözümleri ile Kurumsal Kesintisizlik 08 TEMMUZ 2017 / 17:12

Daha verimli, daha az ısınan ve daha çevreci KGK’ların dönemi

Teknoloji hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji ürünü hayatımıza girmesin. Kullanıcılar olarak bizleri her ne kadar ilgilendirmiyor gibi görünse de bu teknolojinin arkasında devasa altyapılar, devasa sistemler bulunmakta. Bu sistemler için ise kesintisizlik, güvenilirlik ve sürekliliğin başta geldiğini belirten Necron Satış Müdürü Fatih Atakan, şu bilgileri verdi:
“Bilişim sektörü olarak bu saydığımız temeller noktasında her türlü tedbir alınmakta yani daha hızlı, daha verimli çalışan, yedekli ve güvenilir sistemler vs gibi. Ancak günün sonunda bu sitemlerin hepsinin bir enerji ihtiyacı olmakta ve bu ihtiyacın karşılanması gerekmektedir.  İşte KGK sektörü tamda bu alanda hayatımıza girmektedir.  Düşününki son teknoloji bir sistemle donatılmış bir hastanede kanınızı verdiniz ve laboratuvarda kanınız tahlil ediliyor bu arada kısa süreliğine de olsa bir elektrik kesintisi yaşandı analiz yapan cihazlar bir süreliğine elektrik kesintisi yaşayacağı için ya sonuç hiç çıkmayacak ya da doğru sonucu alamayacaksınız gibi durumlar yaşanabilmektedir. Veya çok önemli verileriniz olduğu bir sisteminiz var elektrikte oluşacak bir dalgalanma veya kirlilik sisteminizi etkileyerek veri kayıplarına veya siteminizin tamamen devre dışı kalmasına yol açabilmektedir. İşte bu ve buna benzer binlerce olay yaşanabilme ihtimaline karşılık sistemlerin temel ihtiyacı olan elektriğin kesintisiz, düzgün ve temiz bir şekilde cihazlara ulaştırılıyor olması gerekmektedir. Kesintisiz güç kaynakları, bu noktada hayatımızın olmazsa olmazlarıdır. Bilinmelidir ki teknolojinin bu gelişimine KGK’larda kayıtsız kalmamış ve kendi teknolojilerini geliştirerek bu çağa ayak uydurmuş ve uydurmaktadırlar. Günümüzde artık verim değeri daha yüksek, çıkış güç faktörü daha yüksek KGK’lar piyasalarda yerlerini almıştır. İş sürekliliği kavramının önemi arttıkça da KGK sektörü risk analizlerini yaparak güç modüllerini tek yapı yerine birkaç modülden birleştirilmiş kendi içerisinde yedekli yapılardan oluşturulmuş modüler sistemlere taşımaktadır.”
Kesintisiz güç kaynaklarının gerekliliği noktasında en bilinçli olan yerin kamu sektörü olduğunu belirten Fatih Atakan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kamu sektörü  KGK’nın olmazsa olmaz olduğunun bilincinde olarak hareket etmektedir. Orada da en büyük direnci yeni teknolojiye adaptasyonda yaşamaktayız. Denenmiş ve bilinenin her zaman daha iyi olduğu, yeniliğin risk taşıdığı inancını yıkmak için çok çaba sarf etmekteyiz.  Özel sektör noktasında ise hala gerekli olup olmadığını konuştuğumuz şirketler maalesef var. Necron olarak gerek kamu ve gerek özel sektörlere yapmış olduğumuz ziyaretlerle veya illerde yapmış olduğumuz eğitim toplantılarıyla KGK’nın ne olduğundan başlayan eğitimler düzenlemekteyiz. Özellikle Ankara’da bölge müdürlüğümüzde birçok kamu personeline ücretsiz sertifikalı eğitimler düzenlemekteyiz. Bu eğitimlerde hem teorik hem de pratik bilgiler vermekteyiz. Aynı zamanda ihtiyacın tespiti noktasında da uzman ekiplerimizce yardımcı olmaktayız.  Necron olarak, gelişen teknolojiyle birlikte iş sürekliliğinin çok önemli bir kavram oluğu günümüzde bu kavrama paralel hareket etmekteyiz. Ürünlerimizin birçoğu ya modüler yapıda ya da yarı modüler yapıdadır. Bu konuda birçok bilgilendirme ziyaretleri ve toplantılar düzenledik ve düzenliyoruz. Bu alanda modüler sistemlerin daha fazla talep göreceğini ve taleplerin bu alanda gerçekleşeceğini bekliyoruz. Modüler yapı dediğimizde elektrik altında güç modüllerinin takılıp çıkarılabildiği veya arıza anında diğer modüllerin otomatik olarak gücü üzerine alarak sistemi herhangi bir kesintiye uğratmadığı yapılardan bahsediyorum. Teknoloji arttıkça buna bağlı ürün sayısında da artış olduğu muhakkaktır. Bu da enerji ihtiyacının artması manasına gelir. Bu çerçevede verim değerleri daha yüksek, daha az ısınan, daha çevreci KGK’ların öneminin artacağına inanıyorum. Ayrıca enerjinin öneminin artması ile satınalma maliyetinin değil toplam sahip olma maliyetinin önemi ortaya çıkacağını da ön görmekteyiz. Necron olarak bütün çalışma ve faaliyetlerimizi bu noktalar üzerinde gerçekleştirmekteyiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics