Dosya KOBi’ler Çevik Şirketlere Dönüşüyor 01 NİSAN 2017 / 17:30

KOBİ’ler dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor

KOBİ’lerin BT yatırımlarına yönelik ilgileri her geçen gün artıyor. Yakın zamana kadar doküman yönetimi ve iş akışları ile ilgili problemler, kontrolsüz maliyetler, verimsiz iş süreçleri sadece büyük ölçekli şirketlerin ilgilendiği konular olarak görülürdü. Ancak geçtiğimiz günlerde Xerox tarafından yapılan bir araştırma artık bu sorunların KOBİ ölçeğinde de önemli görüldüğünü ortaya koyuyor. “1021 KOBİ ile yaptığımız araştırmamıza göre, KOBİ’ler öncelikle iş süreçlerini ve doküman iş akışlarını iyileştirerek verimliliklerini artırmayı hedefliyor. Bu hedefe giden yolda ise mobilite, buluta depolama, veri depolama, yedekleme, sanallaştırma, BT güvenliği ve Yönetilen Baskı Hizmetleri (MPS) öne çıkan uygulamalar arasında yer alıyor” diyen Xerox Türkiye Ofis Ürünleri Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk, şunları kaydetti:
 
KOBİ’ler artık ilgili şirketlerden danışmanlık desteği almaya daha ılımlı yaklaşıyor. Yine aynı araştırmamıza göre, KOBİ’lerin yüzde 81’i doküman iş akış süreçlerini iyileştirmeyi planlarken, yüzde 78’i bu konuda danışmanlardan, ofis ekipman satıcılarından veya bilişim teknolojileri tedarikçilerinden yardım almayı planlıyor. Bu çok büyük bir miktar ve sevindirici bir gösterge. Bu oranların ilerleyen zamanlarda daha da artacağını umuyorum.
KOBİ’ler zaman geçtikçe iş süreçlerine bilişim teknolojilerini entegre etmenin sağladığı faydaları gözlemledi. Bu sebepten ötürü gün geçtikçe dijitalleşmeye doğru adım atan KOBİ’ler, 2017 yılında bulut sistemlerinin kullanımına yönelik yatırımlar yapabilir. Bulut sistemlerinin kullanılmasıyla depolama, felaket kurtarma gibi işlemlerin kolayca gerçekleştirilebilmesi, şirketlerin altyapılarını bulut sistemleri üzerine kurmaya yönelmesine sebep oluyor. Bulut sistemlerine yapılan yatırımlar, şirket altyapısının dijitalize edilmesi yolunda atılan adımlar olduğu için beraberinde siber güvenliğe yönelik yatırımları da getiriyor.”
KOBİ’lerin BT yatırımlarına eğilmesinin yoluna çıkabilecek engellerin başında KOBİ kavramının geldiğini kaydeden Erhan Aslantürk, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Büyük bir şirket olma yolunda adımlar atmak isteyen KOBİ’lerin, katkıları kısa vadede direkt olarak ciroya yansımayacak yatırımları gereksiz görme olasılığı her zaman mevcuttur. An itibariyle içinde bulunan bütçesel durum, bu olasılığı etkileyecek en büyük etkendir. Bu durumun yanı sıra, KOBİ’lerin BT yatırımları yapmalarını engelleyebilecek bir diğer faktör ise, söz konusu yatırımların gerekliliği ve sağlayabileceği faydalar hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaları olabilir. Ancak Xerox’un KOBİ’leri bu konuda bilgilendirmekten ve yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağını da özellikle belirtmek isterim.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics