Dosya KOBİ’ler ve Dönüşüm 30 MART 2015 / 09:09

KOBİ’ler ciddi tehdit altında olduklarını unutmamalı

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı verilerine göre ülke ekonomisindeki toplam girişimci sayısını yüzde 99.8`ini oluşturan KOBİ`lerin yüzde 92.2`si internet erişimine, yüzde 54.5`i kendi web sayfasına sahip. İnternete bağlı, is süreçlerinde e-posta, web trafiği ve bulut uygulamalar kullanan KOBİ sayısı ve bu işletmelerde e-dönüşüm süreci ile gün geçtikçe artmaktadır.

Bu durum artan siber saldırıların ve güvenlik açıklarının yalnızca kurumsal şirketlere değil KOBİ`lere de ciddi bir tehdit oluşturması anlamına gelmektedir. McAfee Labs`in 2015 tehdit tahminleri raporunda en önemli güvenlik tehditlerinden biri olarak tanımladığı Ransomware tehdidinin, Cyrptolocker saldırısı ile kurumsal şirketler kadar KOBİ`leri de hedef alarak finansal zarara sokmuş olması bu durumun en güncel örneğidir. McAfee Labs Subat 2015 verileri, her dakika 387 yeni güvenlik tehdidinin oluştuğunu, yeni Ransomware örneklerinin 2014`un son çeyreğinde yüzde 115 seviyesinde artarak 2 milyonu aştığını ve yeni oltalama URL ataklarının 2014`un üçüncü çeyreğinde 30 milyonu bulduğunu gözler önüne sermekte. KOBİ`ler kurumsal şirketlerden daha az bilişim güvenliği kaynağına sahip olduğundan saldırganların daha kolay bir hedefi haline gelmekte.

KOBİ`ler günümüz akıllı saldırılarından korunmak ve güvenlik yatırımlarını optimize etmek için çevrimiçi davranışlarını düzenlemeli ve doğru güvenlik çözümlerini konumlandırmalıdırlar. Kullanılan is yazılımlarının düzenli olarak güncellenmesi, çalışanların çevrimiçi ve sosyal medya davranışları konusunda eğitilmesi, parolaların güçlendirilmesi ve web üzerinden indirilen uygulamalara dikkat edilmesi iyileştirilmesi gereken çevrimiçi davranışların başında gelir. Bunun yanı sıra KOBİ`ler  güvenlik eko sistemlerine iş süreçlerinde yoğunlukla kullandıkları e-posta, web ve veri güvenliği bileşenlerini de katmak durumdadırlar.

McAfee Genel Sektör Müşteri Temsilcisi Özge Yılmaz
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics