Dosya KOBİ’ler ve Dönüşüm 30 MART 2015 / 09:06

Ölçeklenebilir yapılara önem verilmeli

Sınırların kalmadığı ve buna bağlı oluşan yoğun rekabet ortamında KOBİ’ler artık iş süreçlerini daha verimli yöneterek sağlıklı analizler yapmak durumunda. Bu rekabet ortamında firmasını daha da güçlendirmek ve organizasyonel değişimlerine ölçeklenebilir şekilde yön verebilmek için, maliyetlerini minimize ederek gelir giderlerini daha iyi planlamak için e-dönüşüm sürecine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dönüşüm sürecinde KOBİ’ler, artık lokalde çalışan istemci-sunucu tabanlı uygulamaların yerine çağın son teknolojisi yani internet teknolojisi ve alt yapısına yönelmeli. Sürekli olarak değişen ve ilerleyen teknolojik gelişmeler, dönüşüm süreci donanım alt yapısını kendi sağlayan firmalarda sorunlara neden olmakta. Hem değişim yönetimi hem sürekli artan maliyetleri minimuma indirmenin tek çözümü bulut çözümlere yatırım yapmak olacaktır.

Geleneksel yazılımların yanı sıra bu yazılımlar için gereken veri merkezi, kesintisiz enerji, soğutma, bant genişliği, ağ altyapısı, sunucular, veri depolama çözümleri işletmelere önemli iş gücü ve finansal kaynak gerektiriyor. Şirket içerisindeki her birimde farklı yazılımların ve donanımların kullanıldığı düşünüldüğünde bu işleri yönetmek daha da zorlaşıyor. Bulut servisleri ve bulut modelleri işletmelere esneklik ve her zaman ulaşılabilirlik sunmakta, yanı sıra donanım, lisans, upgrade vb. giderleri kapsayan BT bütçelerini minimuma indirerek yönetim kolaylığı sunmaktadır.

Mobilite, dünyadaki sınırları ortadan kaldırarak istenilen her yerden internet aracılığıyla istenilen bilgiye erişmeyi, kıtalar arası iş yapmayı ve iletişimi mümkün hale gelmiştir. Mobil teknolojilerin hızlı ilerleyişi mobil üzerinden ERP kullanımını da kolaylaştırmıştır. İşletmeler artık lokasyon bağımsız olarak işletmesini, işini, çalışanını rahatlıkla yönetebilir hale gelmiştir. Çalışanlar ya da yöneticiler de istedikleri an, istedikleri yerden işletmesine ve ihtiyacı olan veriye hızlıca ulaşmakta ve işlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Workcube İŞ Geliştirme Direktörü Ferdi Fırat
ETİKETLER : 1015
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN