Dosya KOBİ'ler İçin Rekabet Araçları 12 ARALIK 2015 / 16:06

Çalınan veriler satılıyor

Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar
 
Dijital ekonominin “yakıtı” verilerin önemi giderek artarken, kişisel veriler için oluşan ticari pazarlar gün be gün çoğalıyor. Ancak bu veri ekonomisinin uzun zamandır faaliyette olan bir de karanlık tarafı var. Değeri artan kişisel veriler, aynı zamanda siber suçluların da iştahını kabartıyor. Geçtiğimiz yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde finans, perakende gibi sektörlerde faaliyet gösteren birçok dünya devi kuruluşta çalınan veri olayıyla karşılaştık. Her geçen gün duymaya alıştığımız veri çalıntılarıysa akıllara şu önemli soruyu getiriyor: “Peki, veriler çalındıktan sonra ne oluyor?”
Intel Security Grup’a ait McAfee Labs organizasyonu çalınan kredi ve nakit harcama kartlarının, çevrimiçi ödeme servislerine giriş bilgilerinin, özel içerik sağlayıcılara giriş bilgilerinin, kurumsal ağa giriş bilgilerinin, çevrimiçi açık arttırma hesap bilgilerinin ve hatta konaklama sadakat hesaplarının bile çalındığını ve satıldığını örneklerle gösteriyor.
Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, “Günümüzde artık siber suç pazarında bu tarz bilgileri yasa dışı yollarla edinmek isteyenlere, bu saldırıları kolaylaştıracak birçok farklı araç ve servis internet ortamında sunulmakta. Bu artan çeşitlilik ve arz ise ne yazık ki yapılan siber saldırıların büyüklüğünü, sıklığını ve etkisini doğrudan etkiliyor” diyor ve bu raporun sadece buzdağının ufak bir kısmına işaret ettiğine, satılan veriler haricinde, büyük siber ataklar gerçekleştirmek için de benzer siber ticaretin gerçekleştiğine dikkat çekiyor.
 
 
 
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics