Dosya KOBİ'ler İçin Rekabet Araçları 12 ARALIK 2015 / 16:04

Konumsal veri her zaman önemli olacak

Dece Genel Müdürü Serdar Ak

Daha az kağıt, daha fazla sayısal veri, bilgiye daha rahat ve her yerden erişim ihtiyacı her geçen gün artıyor. Araştırmalar işletmelerin ürettiği verilerin yüzde 70 gibi bir oranının yapısal olmayan verilerden oluştuğunu ortaya koyuyor. Yapısal olmayan veri işlemenin giderek daha önemli olacağını düşünüyoruz. İşletmelerin boyutu ne olursa olsun yapısal olmayan veriyi işleyecek yeteneğe kavuşmaları üretkenliklerini arttıracaktır. 
Konumsal veri her zamanki önemli olmaya devam edecek. Klasik anlamda ele alınan pek çok işin daha konum destekli hale getirilmesi taleplerinin ve konuma dayalı olarak doküman ve içeriklere erişim ihtiyaçlarının artacağını düşünüyoruz.
Yapısal olmayan veri işlemek, daha fazla işi, daha az yazılımla, daha az zamanda yapmak anlamına geliyor. Aynı zamanda verileri yapısallaştırmak için harcanan kaynakların azalması, süreçlerin basitleşmesi ve eğitim ihtiyaçlarının da azalması anlamına geliyor. Böylece çalışanlar ana işlerine daha fazla odaklanabilirler.
Bir doküman yönetim sisteminde index alanlarının meta verilerin girilmesi genelde manuel olan bir iştir. Alternatif olarak index alanlarını otomatik olarak çıkarılmasının ya da yazılımların serbest olarak yazılmış metinleri okuyabilmesi ve değerlendirmesinin çok ciddi pratik faydaları olacaktır. Müşteri taleplerinin otomatik, yarı otomatik değerlendirilmesi, CRM'e girilmiş notların yazılımlar tarafından değerlendirilmesi, e-posta üzerinden giden iletişimin de diğer içerikler gibi işlenebilmesinin doğrudan ve dolaylı pozitif etkileri olacaktır.
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN