Dosya KOBİ'ler İçin Rekabet Araçları 12 ARALIK 2015 / 16:00

SaaS KOBİ’lerin en büyük yardımcısı

Destek Bilgisayar Genel Müdürü Oğuz Tamer Tunçel 
 
Müşterilerini daha iyi tanımak, onlara ulaşmaktan tutun da çalışanlar arasındaki bilgi paylaşımını arttırmak, iş olanaklarını ve riskleri daha çabuk fark etmek, daha çok bilgiye dayalı kararlar verebilmek için tüm iş birimleri BT ile birlikte çalışmalı, BT olanaklarından işlerini daha iyi, daha rekabetçi yapabilmek için faydalanmalı. “Ben olduğum gibi iyiyim” diyen işletmeler yeni olanaklardan faydalananlar tarafından geçilecekler, değişime uyum sağlayanlar ise devam edecekler.
 
Büyük işletmelerle karşılaştırdığımızda KOBİ’lerin hem BT konularında yatırım imkanları daha az hem de BT teknolojilerini işletmelerine yararlı hale getirecek insan kaynakları daha sınırlı. Bu yüzden de iş uygulamaları, iş zekası, büyük veri gibi hem finansman hem de insan kaynağı açısından önemli yatırımlar gerektiren alanlarda daha büyük işletmelerin gerisinde kalma riskleri yüksek.
 
Ancak bulut teknolojileri, özellikle SaaS KOBİ’lerin en büyük yardımcısı. Herhangi bir donanım yatırımı yapmadan, kurulum, destek ve ilk alım maaliyetlerine katlanmadan, ihtiyaçları olduğu çözümü bulut üzerinden kullanmak ve kullandıkları kadarını ödeme imkanları var. Bulut teknolojilerinin KOBİ’lere doğru anlatılabilmesi ve işletmeleri için yararlı çözümlerin gösterilebilmesi çok önemli. Büyük veri, analiz, iş zekası, iş uygulamaları gibi birçok çözüm bulut üzerinden çok makul aylık ödemeler ile kullanılabiliyor. Her çözüm her işletme için gerekli olmadığı gibi burada bahsedemediğimiz ancak işletmelere çok yardımcı olabilecek birçok çözüm de mevcut.
 
Bilgilerin ve uygulamaların bulutta durduğu, kablolu/kablosuz ağlar tarafından iletildiği ve mobil cihazlar ile tüketildiği bir BT yapısına doğru gidiyoruz. 
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics