BTK Kurumdan Haberler 09 EYLÜL 2016 / 22:47

2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı


Başbakanımız Binali Yıldırım’ın himayelerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından “2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı” ile “2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı” tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK kurul üyesi Musa Şahin’in yanı sıra sektörden birçok üst düzey yetkili katıldı. 

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı'nın amacının, siber güvenliğin, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğu anlayışının tüm kesimlerde yerleşmesini sağlamak olduğunu söyledi.

 

Türkiye'de ilk defa ve milli kaynaklarla hazırlanan 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı'nın 18 ayda tamamlandığını ifade eden Arslan, çalışmalar sonucunda “etkin e-Devlet ile toplumun yaşam kalitesini artırmak” vizyonu ortaya konularak, 4 stratejik amaç, 13 hedef ve 43 eylemden oluşan strateji ve eylem planının ortaya çıktığını dile getirdi.

 

Arslan, "Belirlenen amaç, hedef ve eylemler doğrultusunda Türkiye’nin dijital dönüşümüne yön verme, sosyal, ekonomik, çevreci gelişimine ivme kazandırma, Türkiye’nin 2023 ulusal hedefleri doğrultusunda gerekli kabiliyetleri oluşturma ve ülke refahı için kaldıraç etkisi yaratmasını sağlamak olarak tanımlanabilir. Hazırlanan strateji ve eylem planı ile 2019 sonunda dijital dönüşümde önemli bir aşamaya gelinmesi amaçlanmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye'nin 4 yıllık süreçte siber güvenlik konusunda izleyeceği yolu belirleyen 2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı'nın amacının, siber güvenliğin, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğu anlayışının tüm kesimlerde yerleşmesi, ulusal siber uzayda bulunan sistem ve paydaşların tamamının güvenliğini sağlamak üzere idari ve teknolojik önlemlerin alınmasını sağlayacak yetkinliğin eksiksiz bir şekilde kazanılması olduğunu anlatan Arslan, söz konusu strateji ve eylem planının, 5 ana eylem ve 41 alt eylemden oluştuğunu kaydetti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics