BTK Kurumdan Haberler 31 MART 2017 / 21:26

4.5G BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ


4.5G hizmetinin bir yaşına girmesi sebebi ile açıklamalarda bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, mobil cihazlarda internet hızını 12 kat artıran 4.5G’nin aradan geçen bir yılda vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 1 Nisan 2016 tarihinde hizmete giren, hız, kapasite ve sağladığı verimlilikle haberleşmeyi daha da kolaylaştıran 4.5G teknolojisi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

 

4.5G KULLANANLARIN SAYISI 51,6 MİLYONU GEÇTİ

 

“4.5G kullananların sayısı yılsonunda 51,6 milyonu geçti. Toplam mobil abone sayısının 75 milyon olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir başarı olduğu görülmektedir. 4.5G hizmeti, ana unsuru olan mobil internet kullanımını da büyük oranda etkilemiş olup, 2016 yılı sonunda mobil genişbant abone sayısı 51.7 milyona ulaşmış ve bunların 32.8 milyonu 4.5G kullanıcısından oluşmaktadır. Bununla birlikte mobil abonelerin neredeyse 3'te 2'sinin 4.5G hizmeti almaya başladığı tespit edilmiştir.”

 

HEDEFİMİZ 5G’YE YERLİ İMKÂNLARLA GEÇEBİLMEK

 

“Geçen yıl Nisan ayında BTK olarak 4.5G ihalesinde yer verilen yerlilik şartı ile ülkemizin yerli ve milli bir altyapıya kavuşması için çalışmalar aynı hızla sürdürülmektedir. Buradaki ana hedef 5G’de öncü ülkelerden olabilmek ve 5G’ye yerli imkânlarla geçebilmektir. Ülkemizde de bu gelişimin ve değişimin öncüsü olan Sayın Cumhurbaşkanımızın, 2023 vizyonu doğrultusunda sektörümüze yerli malı katkısı, ARGE’nin özendirilmesi, KOBİ’lerin desteklenmesi ve 5G gibi yenilikçi teknolojiler konularında öncü olmak için teknolojiyi tüketen değil, üreten Türkiye olma yolunda önemli bir adım 4.5G ile atılmıştır.”

 

Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.

Türkiye’yi Hızlı İnternetle Tanıştıran 4.5G Hizmeti Bir Yaşında

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics