BTK Kurumdan Haberler 02 NİSAN 2016 / 15:32

4.5G Hizmeti, 5G Teknolojisine Geçişte Köprü Vazifesi Yapacak

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4.5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla İstanbul’da “4.5G TÜRKİYE” töreni düzenlendi. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Özkan Poyraz, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Kurul Üyeleri, Figen Kılıç, Musa Şahin, Hidayet Yıldız, Celalettin Dinçer, İhsan Kulalı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt,  Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir, sektör yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey bürakratlar katıldı.


4.5G Hizmeti, 5G teknolojisine geçişte köprü vazifesi yapacak

Düzenlenen törende konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan,  "İlkleri yaşadığımız bu günde terörün son bulmasını diliyorum. Şehitlerin yakınlarına baş sağlığı yaralananlara acil şifalar diliyorum.1 Nisan 2016 Türkiye için çok önemli bir gün sizlerle birlikte dünyada kullanılan en son mobil iletişim teknolojisi olan IMT Advantage hizmetine dün gece 10 saat önce bugünün ilk saatleri itibariyle ülkemize hoş geldin demenin ve bu hizmeti vatandaşlarımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10 saat gibi bir sürede 4.5G’nin ilk gününde 4,5 milyon abonemiz 4.5G hizmetine aktif olarak kullanmaya başladı. Bununda haberini vermek istiyorum” dedi.

BTK Başkanı Sayan, “Bakanlığımız, kurumumuz ve işletmeciler tarafından uzun süre yürütülen çalışmalar neticesinde bugün bunların neticelerini almaya başladık. Yeniden 4.5G teknolojisinin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Türkiye’yi bilgi teknolojileri ve iletişim yolunda sadece kullanan değil aynı zamanda üreten bir ülke haline gelmesi içinde bugün önemli bir gün” dedi.

4.5G ile en az 10 kat daha hızlı internete bağlantısına kavuşulduğunu söyleyen Sayan, “Bugün startını vermiş olduğumuz 4.5G hizmetleri bir önceki nesil olan 3G mobil hizmetlere göre birçok üstünlük getiriyor. 4.5G ile en az 10 kat daha hızlı internete kavuşmuş olduk. Buradan şunun da müjdesini vermek istiyorum. 4.5G hizmetlerine dünya da en hızlı kullanan ülke konumundayız. Mobil geniş bant internette en hızlı ortalamalara sahip ülke biziz bugün itibariyle. Veri paketlerinde gecikmenin azalması, daha net video görüşmelerin gerçekleşmesi kapsama alanı ile ilgili sorunlarının azalması da 4.5G ile mümkün” dedi.

BTK Başkanı Sayan, Konuşmasını “Bu imkânlar sayesinde önümüzdeki süreçte çok daha yenilikçi ve hayallerimizin de ötesinde mobil uygulamalarla tanışmaya artık hazırız. 4.5G ile birlikte aynı zamanda doğal afet durumlarında yetkililer arasında koordinasyon sağlanması, iletişimin kesintisiz sürmesi, mobil sağlık uygulamalarının artmasından dolayı hastanelerin yükünün de azalması mümkün. Bu hizmetler aynı zamanda verimlilik artışı ve yeni iş imkanlarının da gelişmesiyle birlikte ekonomimizin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacak” diyerek sürdürdü.

4.5G’nin getirilerine örnekler veren Sayan, “4.5G ile yapabileceklerimize birkaç örnek vermem gerekirse fiber alt yapının çeşitli nedenle gitmediği alanlarda yaşayanlar normal DSL hızlarına göre daha yüksek hızlı internet imkanına kavuşmuş olabilecekler. E-devlet uygulamalarının mobil kullanımı daha da artacak. Sanallaştırma ve bulut bilişim hizmetleri daha kolay hale gelecek. Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler artık çok daha kolayca mümkün olacak. Biz de böylece 2023 hedeflerine doğru ülkemizde çok daha hızlı mobil iletişim ve internet alt yapısını kurmuş olacağız. Tüm bu imkanların Sayın Cumhurbaşkanımızın, eskimekte olan bir teknolojiyi adapte edip ülkemizi teknoloji çöplüğü olmaktan kurtaran vizyonu sayesinde yakalandığının altını tekrardan çizmek istiyorum. Teknoloji trenini 4G ile değil yüzlerce megabayt hatta gigabayt seviyesinde mobil internet hizmeti sağlayan yani 3G den 10 kat hızlı olan 4.5G ile yakaladık. Üstelik bu hizmeti yerli ve milli baz istasyonumuz olan ULAK üzerinden de alabiliyor olacağız. Bu vesileyle de yerli milli baz istasyonumuz olan ULAK projesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

BTK Başkanı Sayan, konuşmasını “Değerli katılımcılar bugün bilişimde geldiğimiz bu noktayı 4.5G ile taçlandırıyoruz. Bundan sonra ülke olarak BTK ailesi olarak, operatörler olarak, kullanıcılar olarak hep birlikte daha çok çalışarak memleketimiz için daha faydalı işlere imza atacağız. Yerli ve milli AR-GE üretiminin arttırılması için 4.5G sürecinde gösterdiğimiz desteği aynı şekilde hatta daha güçlü şekilde devam ettireceğiz. Ben buradan 4.5G hizmetini aktif olarak kullanmaya başlayan 4,5 milyon tüketicimize de buradan tebrik etmek istiyorum ve sözlerime son verirken 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesini yapacak olan 4.5G hizmetinin milletimiz için ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” diyerek bitirdi.

Ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkeler arasında yer alacağına inanıyorum

Sayan, ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen telgrafı okudu:
"Türkiye'de 4.5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlanmasıyla ilgili düzenlediğiniz törene davetiniz için teşekkür ediyorum. Telekomünikasyon sektöründe hizmet kalitesini artıracak bu gelişme vatandaşlarımızın bilgiye erişiminin de hızlanması anlamına geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, BTK, sektörümüzün değerli temsilcileri başta olmak üzere bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bugün hizmete sunulan 4.5G teknolojisini müteakip süreçte ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkeler arasında yer alacağına inanıyorum. 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesi görecek 4.5G hizmetinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Fiber için yasa çıkacak

Törende Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Özkan Poyraz, yaptığı konuşmada, imar ve belediyelerdeki şehir geçişleri ile ilişkili problemlerden dolayı fiberin yaygınlaştırılması konusundaki eksiklikleri bu dönem imar yasasında yapacakları düzenlemeyle kolaylaştırmayı düşündüklerini söyledi. Önlerinde Belediyeler Yasası ve imar mevzuatı olduğuna işaret eden Poyraz “Fiberin eve kadar ulaştırılması için kazının herkes tarafından ayrı ayrı yapılmaması, tek elden yapılabilmesinin sağlanması. Bunun için de bakanlığımızın bir yasa hazırlığı var” diye konuştu.

4.5G’ye geçmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “Vodafone Türkiye olarak, çok hummalı bir dönemin ardından dün akşam saat 12 itibariyle başarılı bir şekilde 4.5G’ye geçmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4.5G, sadece sektörümüz ve Türkiye için değil, şirketimiz için de çok önemli bir yere sahip. 2006 yılında Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olarak hayatımıza başlamıştık. Geçen 10 yıl içinde Türkiye’ye 17 milyar lirayı aşan bir yatırım yaptık. 4.5G ise bizim satın almadan sonraki ikinci en büyük yatırımımız. 4.5G’yi hayata geçirebilmek için son 2 yılda ihale bedeli dahil olmak üzere 5 milyar liralık yatırım yaptık”.

Mobil internet deneyimini bir üst boyuta taşıyacak 4.5G teknolojisini hayata geçirdik

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Bugün itibariyle mobil internet deneyimini bir üst boyuta taşıyacak 4.5G teknolojisini hayata geçirdik. Turkcell olarak önce binleri, sonra milyonlarca haneyi birbirine bağladık. Şimdi ise 4.5G teknolojisi ile milyarlarca insanı birbirine bağlıyoruz. Bunun için bugüne dek 1 milyon 220 bin saat çalıştık, 790 bin kilometre yol kat ettik ve eksi 30 derecelerde bile kurulumlarımıza devam ettik”.

4.5G’yi Türkiye’yi gelecek yıllara taşıyacak önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz

Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir, “Türk Telekom olarak 4.5G’yi Türkiye’yi gelecek yıllara taşıyacak önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Frekans ihalesine ödenen toplam 3,35 milyar avroluk rakam, Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkı için çok önemli. Türkiye’deki altyapının zenginleştirilmesi ve 4.5G’ye dayalı geleceğin Türkiye’de üretilen teknolojilerle kurgulanması stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Son 10 yıldır 20 milyar TL’yi aşan yatırımımızla Türkiye’nin 81 ilini fiber ağlarla döşemekle kalmadık şebekemizde kullandığımız ekipmanların millileştirilmesi için de yoğun bir emek sarf ettik”.


ULAK projesi sivil alanda devletimizin destek verdiği en büyük proje

Törende ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker, yaptığı konuşmada “Türkiye’deki mobil haberleşme sektörü için dönüm noktası olan bugün, üzerinde 3 yıldır gece gündüz çalıştığımız ULAK baz istasyonu geliştirme projemizin geldiği aşamayı sizinle paylaşmak istiyoruz. Proje kapsamında bildiğiniz gibi 4,5G standartlarına uygun yüksek güçlü baz istasyon tasarlıyoruz. ULAK projesi sivil alanda devletimizin destek verdiği en büyük proje. Bu nedenle, öncelikle, projeyi başlatan, titizlikle takip eden, sonuca erişmek için büyük emek sarf eden Savunma Sanayi Müsteşarlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Proje yönetim toplantılarına başkanlık etmek de dahil büyük ilgi gösteren, bizleri her aşamada yönlendiren Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Proje başlangıcından bu yana sürekli yanımızda yer alan başta başkanımız olmak üzere tüm BTK yetkililerine, Haberleşme Genel Müdürümüze ve Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığımızın değerli çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics