BTK Kurumdan Haberler 01 NİSAN 2016 / 15:14

4,5G’ye geçişte ilk bağlantı Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile yapıldı

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) "4.5G IMT-Advanced Hizmetlerinin Sunulmaya Başlaması" münasebetiyle düzenlenen programa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Kurul Üyeleri Figen Kılıç, Musa Şahin, Celalettin Dinçer, İhsan Kulalı ve Hidayet Yıldız katıldı. Açılış konuşmasını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptı.

 

4.5G Hizmetini yerli ve milli baz istasyonumuz ULAK üzerinden alabiliyor olacağız

 

BTK Başkanı Sayan, “Sayın Bakanım, değerli katılımcılar, değerli basın mensupları, değerli mesai arkadaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler. Bu gün burada sizlerle birlikte yeni bir hizmete yeni bir teknolojiye ülkemize hoş geldin demenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Türkiye için önemli bir gün. Bakanlığımız kurumumuz ve işletmelerimiz tarafından aylardır çeşitli boyutlarıyla yürütülmekte olan çalışmaların ilk meyvelerini bugün almaya başlayacağız. Bu gece saat 12:00 itibari ile 4.5G hizmete alıyoruz. 15 Dk 18 saniye sonra 4.5G hizmette bu önemli anı sizler birlikte karşılamaktan gurur ve mutluluk duyuyorum, hayırlı uğurlu olsun.

Türkiye’yi bilgi toplumu yapmak teknolojiyi hem kullanan hem üreten bir ülke haline gelmesi yolunda hep birlikte çalışıyoruz. Bu hedef doğrultusunda sayın bakanımız önderliği doğrultusunda başlatılan 3G teknolojisi ile mobil internet hayatımıza girdi. Birçok işimizi 3G üzerinden yapmaya başladık. Sosyal medya da paylaşım yapmak günlük hayatın vazgeçilmezi oldu. Ancak teknolojinin hızı 3G’yide eskitti. Evimizdeki sabit internette de daha önce gıpta ile baktığımız DSL’i de beğenmez olduk. Artık herkes evine kadar fiber istiyor.

 

Bugün de cumhurbaşkanımızın ülkemizi teknoloji çöplüğü olmaktan kurtaran vizyonu ile teknoloji trenini 4G ile değil 4.5G ile yüzlerce megabayt hatta gigabayt seviyesinde mobil internet sağlayan 3G den onlarca kat fazla hızlı olan 4.5G ile sağladık. Üstelik bu hizmeti yerli ve milli baz istasyonumuz projesi ULAK projesi üzerinden de alıyor olabileceğiz. Bu vesile ile bu projede emeği geçen tüm kamu özel sektöre kuruluşlarımıza da teşekkür etmek istiyorum.

 

Bundan sonra BTK ailesi olarak hep birlikte daha çok çalışacak memleketimiz için daha faydalı işlere imza atacağız. Yerli ve milli AR-GE üretimin arttırılması için 4.5G sürecinde gösterdiğimiz desteği aynı şekilde ve hatta daha da güçlenerek devam ettiriyor olacağız. Sözlerime burada söz verirken 5G’ye teknolojisine geçişte bir köprü vazifesi gören 4.5G hizmetlerinin ülkemiz ve vatanımız için hayırlı olmasını temenni ediyor. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi.

 

Türkiye'de 4.5G dönemi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ilk 4,5G bağlantısını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyle resmen başladı. Washington'da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, cep telefonu aracılığıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlenen "4.5G IMT-Advanced Hizmetlerinin Sunulmaya Başlaması" törenine canlı bağlantı ile katıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile 4.5G teknolojisiyle görüntülü konuşma yaparak söz konusu teknolojinin ilk denemesini gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Erdoğan, uzaktan katıldığı törende, cep telefonundan bir konuşma yaptı.

 

Ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkelerden biri olacağına inanıyorum


Bir sonraki adımın 5G teknolojisi olduğunu, mobil sektörde esas dönüşümün 5G teknolojisiyle yaşanacağını vurgulayan Erdoğan, “İşletmecilerimizin ve üreticilerimizin, ilgili kamu kurumlarımızla birlikte çalışmalarına aralıksız devam etmeleri gerekiyor. Ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkelerden biri olacağına inanıyorum. Elektronik haberleşme sektöründe de, savunma sanayimizde olduğu gibi, yerli üretimin ve yerli ürün kullanımının milli bir mesele olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

 

4.5G projesinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ile sektörün temsilcilerine teşekkür eden Erdoğan, Türkiye ve yerli üretim adına atılan en küçük adımın dahi önemli inkişaflara sebep olacağını ve bu yöndeki çalışmaları gönülden desteklediğini ifade etti.


Yüksek teknolojik ürünlerle ülkemizin gücünü, dünya milletleri arasında üst konuma getireceğiz


Bakan Binali Yıldırım, yeni bir güne yeni bir hizmetle başladıklarını ifade ederek, 4,5G iletişim hizmetinin dakikalar önce başladığını söyledi. 4,5G ile ilk bağlantının gerçekleştirildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arada 6 bin milden fazla mesafe olduğunu belirten Yıldırım, "Onların yollarında arıza var, bizim tarafta bi şey yok. Biz de yollar kaymak gibi ben kulaklıkla dinliyorum hiç kesinti yok" dedi.


4,5G ile iletişim yollarında şerit sayısı ve kapasitenin artırılması, hızın 10 kata kadar yükseltilmesi işi olduğunu dile getiren Yıldırım, "Böylece hangi işle uğraşırsak uğraşalım, yapacağınız her türlü hizmette ve üretimde teknolojinin bize sağladığı bu imkan sayesinde zaman tasarrufu sağlayacağız. Üretimde miktarı, kaliteyi ve rekabet gücümüzü artırmış olacağız" diye konuştu.


Yıldırım, 4,5G'de amaçlarının yurt içinde her noktaya belirlenen iş programı dahilinde yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu anlatan Yıldırım, başlangıçta büyükşehirlerde, ardından daha az nüfuslu yerleşim yerlerine doğru hizmetin yaygınlaştırılacağını bildirdi.


Teknolojinin ilerlemesinin ülkenin eriştiği seviyeyi gösterdiğine işaret eden Yıldırım, "Bununla yetinemeyiz, aynı zamanda bu teknolojiye sahip olacak, bilgiye sahip olacak, bilgiyi üretecek, kullanacak konuma gelmemiz lazım. Bunu da daha fazla araştırma, ürün geliştirme çalışması yaparak gerçekleştireceğiz. Yani akıl terine daha fazla sermaye aktaracağız, daha fazla zaman ayıracağız. Böylece katma değeri yüksek teknolojik ürünlerle ülkemizin gücünü, dünya milletleri arasında üst konuma getireceğiz. Nihai hedefimiz budur" diye konuştu.


Türkiye'de ihracatın 1 kilogramı 2 liranın altındayken gelişmiş ülkelerde 10 doların üzerine çıktığını bunun nedeninin teknolojik, katma değeri daha fazla olan ürünler imal ettiklerini kaydeden Yıldırım, şunları bildirdi:

"Akıl parası diye bir şey var. Türkiye'nin ihtiyacı olan akıl ve akılla üretilen ürünlerin ihracatımızda, kalkınmamızda daha fazla pay almasıdır. Bu teknolojilerin asıl amacı da odur. Bunlar, bilişim altyapısıdır, akıl yollarıdır. Bunun üzerine ürünleri hizmetleri koymak bundan sonra bizim işimizdir. Bu yönde hükümetimiz, bakanlığımız her türlü teşviki sağlamaktadır. BTK, Türkiye'de araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin artırılmasına yönelik ciddi önemler almaktadır, teşvikler ortaya koymaktadır. Bunu 3G lisanslamasında gördük. Yerli üretimin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda da gördük, 4,5G'de biraz daha yoğun bir şekilde bu konu üzerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İşletmecilerimiz kısa sürede 4,5G'ye geçişi sağlamak için ciddi gayret gösterdiler ama daha yolun başındalar. Bundan sonra asıl iş başlıyor, vatandaş kullanmaya başladığında kurulan altyapının, getirilen bu hizmetin ne kadar ihtiyacı karşıladığı veya karşılamadığı uygulamalarla ortaya çıkacak. Sahada, masa başında söylenenlerin hepsi gerçekleşmiş oldu. Uygulamaya Bakanlığımız, regülatör BTK titizlikle devam edecek. Amacımız yeni hizmetleri getirirken vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak ve vakit nakittir prensibince zamanın etkin kullanılmasını gerçekleştirmektir. Bu önemli hizmetin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum."


İşletmeciler arasında fark gözetmediklerini dile getiren Yıldırım, "Hepsi Türkiye'nin renkleridir. Fark, ortaya koyacağınız performanslar olacak, ortaya koyacağınız hizmet kalitesi olacak. Yarışa aynı anda başladınız. Bundan sonra maharet sizin olacak. Vatandaşlarımızın isteklerini ne kadar hızlı karşılamayı başarabilirseniz o kadar mutlu olacağız. Hepinize başarılar diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun. Yolunuz açık olsun. Hızınız 4,5G olsun" ifadelerini kullandı.

 

Operatörlerle canlı bağlantı

 

Bakan Yıldırım, daha sonra 4,5G ile GSM Operatörleri Komuta Merkezlerine bağlandı. İlk bağlantının gerçekleştirildiği Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir, çok heyecanlı ve coşkulu olduklarını belirterek, GSM tarihinin en yoğun yatırım dönemini en kısa süre içinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Binlerce baz istasyonu yatırımı yaptıklarını dile getiren Akdemir, bu dönüşümün sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. 


Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da an itibarıyla 1 milyon 186 bin Turkcell müşterisinin 4,5G hizmetine bağlandığını ve bundan çok mutluluk duyduklarını ifade etti. Bu noktaya gelebilmek için mühendislerinin 1 milyon saat ve 790 bin kilometre yol yaptıklarını kaydeden Terzioğlu, yeni teknolojinin ülkeye hayırlı olması dileğinde bulundu.


Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ise 4,5G'nin, Türkiye'nin dijital dönüşümünde çok önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Yoğun bir dönem sonunda çok güzel bir akşam, mutlu ve gururluyuz. Türkiye'nin 4 bucağını bir an önce 4,5G ile bağlama heyecanımız var" diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics