BTK Kurumdan Haberler 01 NİSAN 2016 / 13:23

Asıl Hedefimiz 5G

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TRT Haber’e Konuk olarak katıldı. 4.5G ile ilgili soruları yanıtlayan Sayan konuyla ilgili bilinmeyenleri anlattı ve kamuoyunu bilgilendirdi.4,5G ye geçişe çok kısa bir zaman kaldığını anlatan Sayan, 4,5 G’ye geçiş için gerekli olan şartları şöyle anlattı:“Sayaç işliyor; 8 saat 17 dk. 16 saniye kalmış durumda, ülkemizin 4.5G ile tanışması açısından. Akıllı telefon şart, sim kart uyumu şart bu ikisi olduğu takdirde ve kapsama alanındaysanız 4.5G’yi bu gece saat 12:00 itibariyle kullanmaya başlayacaksınız. 4.5G 10 kat fazla hız demek. Şimdiye kadar 4.500 baz istasyonu aktif olarak 4.5G ye döndü hizmet sunuluyor. 13.000 başvuru yapıldı BTK’ya bunlar peyder pey yapılıyor. Hemen yarın tüm Türkiye kapsam alanı içinde olmayacak tabi ki 2023 yılına kadar nüfusun yüzde 95 kapsanacak şekilde bir takvimlendirme yapıldı. Bu takvimlendirme tabii ki son tarihtir. O tarihten sonra eğer nüfusun yüzde 95 kapsama altında değilse BTK olarak kurallarımız işletiyor olacağız ama bunu daha önceki yetkilendirmelerde de gördüğümüz kadar insanlar bu konforu kullanmaya başladıkça abone olmak istiyorlar abone olmak istedikçe firmalar buraya yatırım yapıyor ve 4.5G kapsama altına daha da önce gelecek” dedi.

Bankalarla ilgili olan duruma da açıklık getiren Sayan, konuya şöyle açıklık getirdi; “Bankalarla ilgili durum sim kartlarla ilgili her sim kartın aynı telefon numarası her sim kartın ayrı bir numarası var. Sim kartınızı değiştirdiğinizde banka sadece o telefon numaranıza sms yolluyor ama sim kartın numarasıyla bunu teyit ediyor telefon numaralarınızı birisi kopyalayamasın diye bu manada sim kartınız değiştiği için sim kartınızı değiştirdiğinizi bankanıza teyit gerekir. Bizde BTK olarak bir broşür yayınladık 4.5G ile ilgili tüm uyarılarımızı bu broşürde birleştirdik. Sim kart değişiyorsa bankalardan teyit şart birinci aşama bu. İkinci aşama hücresel veriyi otomatik olarak seçmeyi ayarlayabiliyoruz ya da bunu manuel olarak 4G, 4.5G, 3G, 2G arasından seçim yapmanız gerekiyor. Siz 4.5G’yi LTE Advantage seçtiğiniz zaman o anda kapsama alanında en yüksek hangisiyse o otomatik seçecektir. LTE Advantage seçmiş olmanız 3G’den, 2G’den yararlanmıyorsunuz anlamına gelmez ondan da yararlanmaya devam ediyor olacaksınız”. 

 

4.5G’ye geçiş süreci

4.5 G ye geçişte tüketicilerin yapması gerektiği bazı işlemlerin olması gerektiğini vurgulayan Sayan, “Bütün operatörlerde hemen hemen aynı işlem geçerli olacak. 4.5G abonesi olmanız gerekiyor. Bu abonelik normal şartlar altında ya abone merkezine giderek sms atarak ya da çağrı merkezini arayarak oluyordu biz tüketicilerimizin işini kolaylaştırmak 4.5G hizmetine geçmek isteyenlerin bu hizmetten mahrum olmaması, istemeyenlerin de otomatik bir geçiş olmaması için tüketicinin işini kolaylaştıracak düzenlemeler yaptık. Buna göre tüketiciye sms yoluyla çağrı merkezi yoluyla IVR dediğimiz çağrı merkezinin otomatik kullanımı yolu ya da flash sms dediğimiz bazı uygulamalar var 4.5G geçmek için evet geçmemek için hayır şeklinde uyarılarla geçmesini sağlıyoruz. Bunun üzerine abone eğer evet cevabı verdiği takdirde o tarih itibariyle 4.5G abonesi oluyor abone olduktan sonra ben geri dönmek istiyorum diyorsa aynı şekilde 3G ya da 2G aboneliğine geri dönüyor.” dedi.

 

4.5G ara adım, asıl hedef 5G

Her telefonda hızın aynı olmayacağını belirten Başkan Sayan, “Biz 4.5G’yi bir ara adım olarak görüyoruz esas hedefimiz 5G. İnşallah 5G’ye dünya da ilk geçen ülkelerden biri olacağız. Telefonlar ilgili uygulamada kategori 4, kategori 6 kategori, kategori 9, kategori 10 gibi çeşitli telefonlar var. Bunların da listesini yayınladık. Yani tüm telefonlarımız şu anda kullandığımız hızın 10 katını servis sağlayacak” dedi.
4.5G’ye geçişin ücretsiz olduğunu özellikle vurgulayan Sayan, şunları anlattı: “Sim kart değişiklikleri bu senenin sonuna kadar bazı operatörlerin açıkladığı şekilde ücretsiz olacak ve 3G’de ve 2G’de kullandığınız hangi paket varsa 4.5G abonesi olduğunuz takdirde aynı paketi aynı ücrette kullanıyor olacaksınız. Yalnız bu paketlerin bitme hızı sizin internet kullanma alışkanlığınıza göre daha hızlı bitebilecek. Siz normalde daha önce fotoğrafları 3-5 saniyede yollarken şimdi milisaniyeler seviyesinde yollayacağınız için çok hızlı tüketebileceksiniz kotanızı onun için daha yüksek kotalara ihtiyacımız olacak. Yani bir anlamda kotalarımız daha hızlı biteceği için daha fazla kotaya ihtiyacımız olacak ama ücret o kota için aynı kalacak.”
Hızlı internet kullandığımız akıllı telefonların bataryalarına nasıl yansıyacağıyla ilgili konuyu da aydınlatan Dr. Ömer Fatih Sayan, detayları şöyle anlattı:
“Bataryalarla ilgili bilmemiz gereken birkaç şey var. Birincisi bataryanın ömrünü en fazla ekran parlaklığı değiştirir. İkinci olarak GPS sistemleri, üçüncü olarak da kullandığımız hücresel veri kullanım oranı belirler. Donanımsal olarak bu 4.5G üçüncü sırada geliyor. Yazılımsal olarak da navigasyon programları bu fitness ya da yürümeyle ilgili sizi takip eden programlar sizi sürekli kontrol ettiği için telefonunuz sürekli açık halde bulunuyor bunlar şarjı 4.5G’nin normal internetteki sörf kullanımına göre daha hızlı bitiren uygulamalar. Bu anlamda batarya testlerimize yapıyoruz. Sadece 4.5G kullanımından dolayı bataryanın daha hızlı bitmesi diye bir şey söz konusu değil. Hacettepe Üniversitesi’nde BTK laboratuarlarımızda biz batarya testlerimize de başladık. 3G’de batarya ne kadar gidiyordu 4.5G’de ne kadar gidiyor aynı uygulamaları kullanırken bataryanın sürmesi çok fark etmiyor fakat farklı uygulamalar bataryanın bitme hızını daha da arttırabiliyor ya da azaltabiliyor.”


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics