BTK Kurumdan Haberler 29 ŞUBAT 2016 / 12:32

Bakan Binali Yıldırım: “Güvenli kamu ağı oluşturulacak”


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, son günlerdeki siber saldırıların ODTÜ’de güvenlik zafiyetini ortaya çıkardığını ifade etti. Bakan Yıldırım, Alan adlarının ODTÜ’den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmesi için görüşmelerin yapıldığını ve Güvenli kamu ağı oluşturulacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, 2012'de yapılan düzenlemeyle oluşturulan Siber Güvenlik Kurulu'nun 10 Şubat'ta toplandığını hatırlatarak, günümüzde siber güvenliğin artık ülke güvenliğiyle eş değer hale geldiğini söyledi. Siber ortamda saldırıların çok kolay olduğuna değinen Yıldırım, “Küçük bir casus yazılımla büyük bir altyapıyı tahrip edebiliyor, otomasyon sistemini durdurabiliyorsunuz. Elektrik, doğalgaz, finans, ulaşım sistemi gibi günlük hayatta ihtiyacınız olan her şey tahrip edilme riski taşıyabiliyor. Onun için güvenlik duvarlarını güçlendirmemiz lazım” dedi.

 

Kapalı  Sistem

Bakan Yıldırım, “Güvenli kamu ağı kuruyoruz. Bir-iki ay içinde tamamlanacak. Bazı kritik iletişim ve bilgi akışında özel bir ağ kuruyoruz. İntranet gibi, açık sistem değil, kapalı sistem çalışacak. Ülke çapındaki bütün kurumlar bu ağdan haberleşecekler” dedi.

 

İnternetin Türkiye gündemine geldiği 90'lı yıllarda, “.tr” uzantılı alan adları sistemini tahsis yetkisinin ODTÜ'ye verildiğini ifade eden Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Gerçekleşen son siber saldırılar ODTÜ'de güvenlik açıklarının fazla olduğunu gösterdi. Bakanlık ve BTK olarak devreye girdik ve bu saldırıları kısa sürede bertaraf ederek büyük zarar olmamasını sağladık. Finans sektörü özellikle ciddi atak altındaydı. Ortak çalışmayla savuşturduk ama tehlike geçmiş değil. Bütün alan adlarının BTK'da toplanması için geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yaptık. Alan adlarının ODTÜ'den BTK'ya devredilmesi konusunda hala görüşmeler sürüyor.“

 

Siber saldırılarda Türkiye ilk 10 ülke arasında
Türkiye'nin siber saldırı sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer aldığını söyleyen Bakan Yıldırım, “Çin, ABD, Rusya olmak üzere internetin yaygın olarak kullanıldığı tüm ülkelerde bu tür riskler fazla. Elinizdeki bilgisayar birisi tarafından köleleştirilmiş olabilir. Suçu başkası işler, faturası size kesilebilir. Bu konuda kişisel tedbirler de var. Şifreleme, başkalarına bilgileri açma gibi temel, basit konularda dikkatli olmak lazım. Fiziki tedbirler, insan kaynağı yetiştirerek alınacak tedbirler, farkındalık oluşturularak alınması gereken tedbirler var. Tüm bunlar çalışılıyor.” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics