BTK Kurumdan Haberler 26 ŞUBAT 2016 / 17:04

Bakan Binali Yıldırım: '4,5G mobil internet hızını 10 kat artıracak'


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4,5G teknolojisiyle Türkiye'de mobil internet hızının en az 10 kat artmasının beklendiğini ifade etti.

1 Nisan 2016 itibarıyla 4,5G'nin resmen devreye gireceğini belirten Bakan Yıldırım, "Yeni teknoloji hemen Türkiye'nin her tarafında geçerli olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, yatırım ve altyapı ile ilgili bir süreç. Yolların şeritlerinin arttırılması gibi akıl ve bilişim yollarında da şerit sayısını arttırmayı amaçlıyoruz" dedi.

4,5G’ye geçişlerin ücretsiz olması ve tüketicilerin mağdur edilmemesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ilgili mevzuat kapsamında gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

4,5G neler getiriyor?

BTK tarafından 26 Ağustos 2015'te ihale edilen 4,5G teknolojisi birçok yeniliğe geçişi sağlayacak. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek.

Yeni teknoloji, her yerde, tünellerde dahi hızlı internet erişimine imkan sağlayacak.
İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

Yerli üretimin geliştirilmesine katkı sağlayacak 4,5G ile milli Ar-Ge çalışmaları desteklenecek.

M2M (makinalar arası iletişim) uygulamaları yaygınlaşacak.

8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun en az yüzde 95’i kapsama alanı içerisine alınacak.

Otoyol, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile bir kilometrenin üzerinde uzunluğu olan tünellerin 3 yıl içinde en az yüzde 99'u, bölünmüş karayollarının 6 yıl içinde en az yüzde 95'i ve 10 yıl içerisinde konvansiyonel tren hatlarının en az yüzde 90’ı kapsama alanı içerisine alınacak.

e-Devlet uygulamaları mobil olarak daha fazla yaygınlaşacak.

Medya hizmetleri (canlı yayınlar, görüntü aktarımı) kolaylaşacak.

Frekans avantajı ile kırsal kapsama daha kolay olacak ve kırsalda yaşayan vatandaşlar bilgi toplumu hizmetlerinden daha fazla yararlanacak.

e-Ticaretten mobil ticarete geçilecek, çok yüksek hızlı internetin gelişimi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasını sağlayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics