BTK Kurumdan Haberler 06 KASIM 2015 / 13:11

BTK’da 5G Hazırlık Toplantıları


4.5G ihalesinin gerçekleştirilmesinin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, 5G ile ilgili çalışmalara hız verdi. 


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Başkanı Dr.Ömer Fatih Sayan’ın başkanlığında TURKCELL ve ASELSAN yetkililerinin katılımı ile “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” toplantısı yapıldı.

 

Toplantıda TURKCELL ve ASELSAN yetkilileri, 5G’ye ilişkin ülkemizde ve uluslararası alanda yürütülen faaliyetleri, planlarını ve hedeflerini içeren sunum yaptı. 


BTK Başkanı Dr.Ömer Fatih Sayan toplantıda yaptığı konuşmada “26 Ağustos tarihinde IMT-Advanced ihalesini başarılı bir şekilde tamamladık. Bu ihaleyi kazanan işletmecilere en yeni teknolojileri kullanmaya fırsat veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyon çerçevesinde 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. BTK’da 5G konusundaki çalışmaları takip etmek üzere bir çalışma grubu kurulması talimatını verdim. Japonya ile ülkemiz adına BTK olarak 5G konusunda işbirliğine ilişkin bir protokol imzaladık. Yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda ulusal ve uluslararası platformlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu, aynı desteği üretici ve işletmecilerden de beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.


BTK’da “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” hakkında ikinci toplantı ise BTK Başkan Yardımcısı Nihat Sümer’in başkanlığında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın desteklediği ULAK Projesi'nin yüklenicileri olan ASELSAN, NETAŞ ve ARGELA temsilcileri ile gerçekleştirildi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics