BTK Kurumdan Haberler 26 MART 2016 / 21:23

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN: Facebook Yeni Şafak kararını gözden geçirsin


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Facebook'un Yeni Şafak Gazetesi'ne ait sosyal medya hesabını herhangi bir gerekçe göstermeden kapatması üzerine yaptığı açıklamada, Facebook yetkililerinden kararlarını yeniden gözden geçirerek, bahsi geçen hesap kapatma uygulamasına bir an önce son vermelerini istedi.

 

Türkiye'de hala temsilciliği bulunmayan, ülkemizdeki kullanıcılardan her yıl milyonlarca lira gelir elde eden ancak vergi ödemeyen Facebook'un hiçbir açıklama yapmaksızın tamamen keyfi biçimde yapmış olduğu bu uygulama ile kullanıcılar açısından sosyal medya sitelerine güvensiz bir ortamın oluşmasına neden olunmuş ve bu konuda bir çok şikayet alınmıştır. İnternet ortamı hukukun olmadığı bir alan değildir. Haberleşme özgürlüğünün korunması en temel haklardandır.

 

"Facebook'un milyonlarca kullanıcı tarafından takipçisi bulunan Yeni Şafak Gazetesi'ne ait sosyal medya hesabını herhangi bir gerekçe göstermeden kapatmasını kabul edilemez buluyorum. Ülkemizde gerçekleştirilen düzenlemeler ve internetin altyapısına yapılan yatırımlar neticesinde geniş bant internet kullanımındaki artışla birlikte sosyal medya kullanımında da dünyada en üst seviyelere ulaşılmıştır. Bu altyapı üzerinden kullanıcılarına ulaşan şirketlerin de, kullanıcılarının haklarına riayet etmeleri ve keyfi uygulamalardan kaçınmaları gerekmektedir. 

"İnternet ortamı hukukun olmadığı bir alan değildir"


Herhangi bir yasal dayanağı olmadan ülkemizin önde gelen medya kuruluşlarından biri olan Yeni Şafak Gazetesi'ne yapılan bu uygulamayla, hesabı takip eden ve buradan bilgi edinen kişilerin de haklarının ihlal edilmesine sebep olunmuştur. Türkiye'de hala temsilciliği bulunmayan, ülkemizdeki kullanıcılardan her yıl milyonlarca lira gelir elde eden ancak vergi ödemeyen Facebook'un hiçbir açıklama yapmaksızın tamamen keyfi biçimde yapmış olduğu bu uygulama ile kullanıcılar açısından sosyal medya sitelerine güvensiz bir ortamın oluşmasına neden olunmuş ve bu konuda bir çok şikayet alınmıştır. İnternet ortamı hukukun olmadığı bir alan değildir. Haberleşme özgürlüğünün korunması en temel haklardandır. 

 

Bu hakkın hiçbir yargı kararı olmaksızın tamamen keyfi bir şekilde kullanılmış olmasının hiçbir izahı yoktur. Bu vesile ile Facebook yetkililerinden kararlarını yeniden gözden geçirerek temel insan haklarından biri olan haberleşme özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bu ve benzer tutumlardan kaçınmalarını, bahsi geçen hesap kapatma uygulamasına bir an önce son vermelerini diliyorum.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics