BTK Kurumdan Haberler 15 AĞUSTOS 2017 / 18:17

BTK'NIN 17. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 17. kuruluş yıl dönümü töreninde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “BTK’nın farkının farkında olun, BTK’yla gurur duyun, BTK’ya önem verin, BTK’ya güç verin çünkü bu güç Türkiye’nin gücüdür.” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 17. kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı. BTK merkez binada yapılan törene; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Vodafone CEO’su Colman Deegan,  Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, BTK Kurul Üyeleri, BTK Yöneticileri, çalışanları ve aileleri ile sektör temsilcileri katıldı.

 

PERSONELİMİZİN ÖZVERİSİYLE BÜYÜK MESAFELER KAT ETTİK

 

Bir yılı daha milletin hizmetinde geçirmenin onurunu yaşadıklarını, ülkemiz için de 5G alanında önemli bir adımın atıldığı böyle bir günde BTK ailesi olarak çok mutlu olduklarını belirten Sayan şunları söyledi: “Geçtiğimiz bir yılda 4.5G ihalesi ve 15 Temmuz gibi hem birbirinden çok farklı hem de birbirinden çok kritik iki farklı süreci yaşadık ve yaşamaktayız. 4.5G ile ülkemizin kazandığı gelişim ivmesi sadece bilişim değil bütün sektörlerde kendisini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. 15 Temmuz'da yaşadığımız ihanet ise bir bumerang gibi hainleri vurdu, insanımız için de büyük bir yeniden diriliş vesilesi oldu ve olmaya devam ediyor. Bu noktada BTK ailesi olarak çalışkan ve vefakâr gerek kurul üyelerimiz, gerek yönetici arkadaşlarım ve gerek personelimizin özverisiyle büyük mesafeler kat ettik, birçok dar boğazdan geçtik. Mevlâna'nın "Okyanusa yol bulan küpün önünde nehirler diz çöker" sözünün ışığında yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz...”

 

17.YILIMIZI "5G VADİSİ-AÇIK TEST SAHASI" İLE TAÇLANDIRIYORUZ

 

BTK’nın 17. yılını "5G Vadisi-Açık Test Sahası" ile taçlandırdıklarını ifade eden Sayan, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olarak hedefimiz; ülkemizin de bu yarışta var olması, dünyada 5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olması ve bunu yaparken de tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi. Bu hedefler doğrultusunda “5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü”  imzalanması ile 5G ve Ötesi için ihtiyaç duyulan AR-GE, ÜR-GE, test ve denemelerin yapılabileceği açık test sahasının oluşturulma projesi hayata geçiriliyor. Böylece Türkiye’nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla en erken geçen ülkelerden biri olma hedefi doğrultusunda BTK olarak, 5G ve Ötesi ekosisteminin oluşturulması için çalışmalarında önemli bir safhayı daha gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

 

SİBER GÜVENLİĞİMİZ İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK

 

Geride bıraktığımız dönemde, Ülkemizin Siber savunması kapsamında "savunmadığın yer senin değildir" mottosu ile yola çıktıklarını anlatan Sayan şunları söyledi: “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi USOM olarak SOME toplantı ve eğitim süreçlerini başlattık. Siber Güvenlikte bir paradigma değişimi ile olaylara bütüncül bakılması gerektiğini vurguladık ve istedik ki 'en zayıf halkayı' güçlendirelim. Bu düşünceyle gençlerimize bir çağrı yaptık ve "siber alanda vatan savunmasında" kim yer almak istiyorsa BTK'nın kapılarını sonuna kadar açtık. Yine bu kapsamda Hacktrick Siber Güvenlik eğitimi, E-safe siber güvenlik zirvesi, Locard gibi etkinliklere ev sahipliği yaptık, destek verdik. Bu zirvelerde vurguladığım iki şey vardı: Birincisi; Teknolojiye yatkınlığı üst düzeyde olan gençlerimizdeki potansiyeli açığa çıkarmak, ikincisi ise vatansever insanların bu işi ciddiye almadığı takdirde geleceğimizin olamayacağı idi. Bugün geldiğimiz noktada dünyayı sarsan WannaCry zararlı yazılım siber saldırısının ülkemizde hissedilmemiş olmasında USOM'un çalışmalarının, ön almasının büyük rolü ve payı olduğu çok açık. Ülkemiz bu saldırılardan zararsız olarak çıktı. Bize düşen, bu yoldaki çalışmalarımızı daha emin adımlarla hızlandırmak. Eğer bir bilişim adası olmak, ve bir ekosistem oluşturma yolunda yürüyorsak yanımızdaki en önemli yol arkadaşımız elbette Siber Güvenliğimizdir.”

 

GÜVENLİ İNTERNET MERKEZİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

 

Bütün sektörlerde verimliliği artıran internetin kendisiyle beraber bazı handikapları da beraberinde getirdiğinin altını çizen Sayan, “Geçtiğimiz bir yıl içerisinde açılışını yaptığımız Güvenli İnternet Merkezimizle birçok çalışmanın startını verdik, veriyoruz. Geçtiğimiz dönemde gençlerimizin ve çocuklarımızın interneti bilinçli kullanması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Ortaöğretim ve liseleri kapsayan "Güvenli İnternet Çek-Gönder Video Yarışması" düzenledik. Yüzlerce katılım oldu. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bu konudaki parlak zekalarını ve anlatımlarındaki estetik gücü görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. İşin doğrusu yapacağımız projelerde de çok cesaretlendirdi. Şimdiden önümüzdeki yıl bu alanda birçok projeye imza atacağımızı söyleyebilir, müjdesini verebilirim.” dedi.

 

KÖTÜNÜN ELİNDEN TUTAN BİZZAT KÖTÜ OLMUŞTUR

 

Birlikte yaşama kültüründen nezaket algısına kadar her şeyin titizlikle oluşturulduğu bir medeniyetin evladı olarak sanal dünyanın bir felsefe ihtiyacı içerisinde olduğunu söyleyen Sayan, “İnsanlık ortak paydasında buluşmak üzere yalanın her yerde yalan, iftiranın her yerde iftira, dedikodunun her yerde dedikodu, röntgenciliğin her yerde röntgencilik ve daha birçok kötü özelliğin her yerde kötü olduğunun altını çizme zorunluluğumuz var. Bu noktada dünyada terör destekçiliğinin internet ve sosyal medya üzerinden kendisine alan bulduğunu, ve bu yeni medyayı adeta kendi basın organı gibi kullandığını da vurgulamak yerinde olacak. BTK olarak, bu alanda iki prensibimiz var ve bu iki prensibin kıldan ince ölçüsüne riayet ederek yolumuza devam edeceğiz:

*Birincisi internetin bir özgürlük alanı olduğunu biliyoruz ve özgürlüklerin yanındayız, yanında olacağız.

*İkincisi ise bu özgürlük alanını suistimal eden uluslararası terör örgütlerine ve onlara destek veren manipülasyon odaklarına kesinlikle müsamaha etmeyeceğiz.

Onlara destek olanlarda bilsinler ki; kötü, elinden tutana bulaşmaz, bulaşmıştır bile... Kötünün elinden tutan bizzat kötü olmuştur. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim...” ifadelerini kullandı.

 

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM SEFERBERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR

 

Bilişim sektörümüzün önündeki en önemli hususlardan birinin yerli ve milli üretim olduğunu aktaran Sayan, “5G'ye giden yolda, özellikle kritik altyapılarda bir üretim ekosistemi oluşturmak olmazsa olmazımızdır. Bu doğrultuda Ostim'le beraber düzenlediğimiz "Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Toplantısı"nı örnek bir çalışma olarak gösterebiliriz. Buradaki kümelenmeden maksat: Global rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı bu sektörde milli birlik ve beraberlik ruhunun geliştirilmesi, bireysel değil birlikte iş yapabilme yeteneğinin kazanılmasıydı. Bunun en güzel örneklerinden biri, tamamen yerli olarak üretilen ve bu anlamda Türkiye’de öncü olan baz istasyonumuz ULAK’tır. ULAK, mobil operatörlerin hâlihazırda işletmekte olduğu 4.5G ticari şebekelerinde kullanılabilecek seviyeye geldi. Buradan sektörümüzün bütün paydaşlarına bir çağrı yapmak istiyorum. Gelin, paketlenmiş, ambalajlanmış hazır malzemeyi satmaktan vazgeçelim. O ambalajın içindekini biz üretelim, biz satalım diyorum. Bu misyonu benimsersek eğer, yerli ve millî üretim hedeflerimize çok büyük katkılar sağlarız.” şeklinde konuştu.

 

GEÇTİĞİMİZ YIL REGÜLASYON ALANINDA YENİLİKLERİN YILI OLDU

 

Geçtiğimiz yılın adeta regülasyon alanında yeniliklerin yılı olduğunu belirten Sayan, gerçekleşen yenilikleri şöyle aktardı:

“•EHABS hayata geçirildi. Katma Değerli hizmetler düzenlendi.

•AKN düzenlemesi ile kademeli bir şekilde AKN uygulamasına son verilecek tarih açıklandı.

•Posta ve Kargo gönderileri ile ilgili güvenlik ve veri paylaşım usulleri belirlendi.

•Port transmisyon ile işletmecilerimizin tarifeleri çeşitlendi. Tüketiciye daha uygun tarifeler sunmanın önü açıldı.

•TRX ücretlerinin en üst kaleminde yatırımın önünün açılması için %50 indirim yapıldı. Yatırımın daha da artması için çalışlmalar devam etmekte.

•Ülkemize ithal edilen tüm haberleşme cihazları BTK laboratuarlarında test edilerek ancak güvenli görülenlerin ithal izni verildi.

•İnternet toplu kullanım sağlayıcısı yönetmeliği ve Güvenli internet merkezi kuruldu.

•Kararını aldığımız Yeni tüketici hakları yönetmeliği ile elektronik aboneliğin önü açılıyor.

•Cli yönetmeliği çıkarıldı. İstenmeyen smslerin önlenmesi için BTK kodu uygulaması getirildi.”

 

YÜKSEK HIZLI İNTERNET ERİŞİMİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI MİLLÎ POLİTİKAMIZ

 

Çağımızda hızla değişen teknolojinin ülkemizde insanlarımız tarafından ilgi görmesinin kendilerini de sevindirdiğini anlatan Sayan, haberleşme teknolojileri özelinde geniş bant ile ilgili olarak 2023 hedeflerini şöyle sıraladı;

“•Her hane ve işyerine yeni nesil teknolojiler aracılığıyla geniş bant erişiminin sağlanması,

•Geniş bant abone sayısının 2023’te yaklaşık 83 milyona ulaşması, 

•16-74 yaş aralığındaki nüfusun %80’inin geniş bant internet kullanımının sağlanması gibi gündemler yer almaktadır. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi ve hatta daha ileriye götürülebilmesi adına hazırlık yapmak gerekiyor.”

 

BTK’YA GÜÇ VERİN ÇÜNKÜ BU GÜÇ TÜRKİYE’NİN GÜCÜDÜR

 

“Hedeflerimiz, bizi ileriye taşıyacak donanımlarımızdır.” şeklinde konuşan Sayan, “Bu konuda medeniyet değerlerimizi daha da yücelten çalışmalar yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Biz var oldukça, biz bu topraklara emeğimizi koydukça milletimiz yükselecek, ülkemiz kazanacaktır. İnancımız ve gelenek değerlerimizin gösterdiği yolda omzumuzdaki sorumluluklarımızın da bilincinde olarak yürüyeceğiz. Buradan herkese bir çağrı yapıyorum. BTK’nın farkının farkında olun, BTK’yla gurur duyun, BTK’ya önem verin, BTK’ya güç verin çünkü bu güç Türkiye’nin gücüdür diyorum.

 

Sayan konuşmasına, “Hedeflerimize, tayin ettiği nitelikli politikaları ile vizyonumuzu genişleten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükran ve minnetlerimizi sunuyorum. Özellikle Ulaştırma Bakanlığı döneminde ülkemizi hem haberleşme teknolojilerinde getirdiği nokta itibariyle hem de gelecekte yapacaklarımız adına bize cesaret veren Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a çok teşekkür ediyorum. Bakanlığı sırasında projelerimize ciddi katkılar sunan, çalışma azmiyle bizleri yüreklendiren, bizlere el veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a çok teşekkür ediyorum. Son olarak, bu kuruma emek vermiş bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birlikte, Büyük bir Türkiye için daha çok çalışacağımız nice seneler temenni ediyorum.” cümleleriyle son verdi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 17. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde “5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü” tüm taraflar ile birlikte imzalandı. Ayrıca etkinlik çerçevesinde Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliğinde yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanlarının çocuklarına da kodlama eğitimi verilirken BTK 17. kuruluş yıl dönümü programı, BTK Deneyim Merkezi’nde BTK personel ve ailelerinin de katılımıyla gerçekleştirilen çeşitli etkinlik ve kutlamalarla gün boyu devam etti.   


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics