BTK Kurumdan Haberler 16 MAYIS 2017 / 17:36

BTK VE TRAI ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Hindistan Telekom Düzenleyici Kurumu TRAI (Telecom Regulatory Authority of India) arasında mutabakat zaptı imzalandı.

 

Mutabakat zaptı, Sayın Cumhurbaşkanımızın Hindistan’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Hindistan Ulaştırma Bakanı Teatti Etti, (Gençlik ve Spor Bakanı Vijay Goel,) Hindistan Telekom Düzenleyici Kurumu ile BTK arasında imzalandı. 

 

Mutabakat zaptında, BTK ile TRAI arasında elektronik haberleşme sektörüne ilişkin hususlarda bilgi, tecrübe ve uzman değişimi yoluyla karşılıklı işbirliği yapılması planlanıyor. Bu kapsamda; numaralandırma kaynaklarının yönetimi ve numara taşınabilirliği, taşıyıcı seçimi ve ön-seçimi, yerel ağın paylaşıma açılması, tarifeler, geçiş hakkı, telekomünikasyon politikası ve şeffaflık çalışmaları, altyapı paylaşımı ve akıllı şehirler için düzenleyici çerçeve, piyasa gözetimi ve işletmecilerin denetimi, hizmet kalitesi, yeşil bilişim girişimleri, tüketicinin korunması, makineler arası iletişim düzenlemeleri, internet alan adları, bilgi güvenliği, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi, elektronik haberleşme alanında teknik yeniliklerin teşvik edilmesi gibi hususlar öncelikli işbirliği alanları olarak belirlendi.

 

BTK ile TRAI arasında elektronik haberleşme düzenlemeleri alanında başlatılan işbirliğinin, kurumlarla sınırlı kalmayıp iki ülkenin özel sektör kurumlarını da içerecek şekilde genişletilip güçlendirilmesi öngörülüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics