BTK Kurumdan Haberler 22 MART 2017 / 23:30

BTK YERLİ ÜRETİM İÇİN TARAFLARI BİRARAYA GETİRDİ


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde, OSTİM öncülüğünde “Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Toplantısı” düzenlendi.

 

Operatörler, STK’lar, KOBİ’ler ve Yerli Üreticilerin katıldığı toplantıda; İşletmecilerin KOBİ ve Yerli Şirketlerden Ürün Temin Süreçleri, KOBİ ve Yerli Üreticiler, Yerli Üretim ve Ar-Ge Destekleri, Yerli Malı Belgesi Düzenlemesine İlişkin Süreçler başlıklı oturumlar düzenlendi.

 

Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Lansmanını sunan Sinerjitürk Vakfı Yön. Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan şunları söyledi: “Türkiye üretkenlik alanında bulunduğu seviyeyi aşmak zorunda. Türkiye bizlerle kalkınacak, hep birlikte uçmuyorsak başarıya ulaşamayız. Kaf Dağındaki Anka Kuşuna ulaşabilmemiz için kendi kanatlarımızla uçmalıyız.”

 

BTK Kurul Üyesi Musa Şahin’in yönettiği, Avea Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Aydın, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Sn. Gediz Sezgin,Vodafoneİcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’in katıldığıMobil İşletmecilerin KOBİ ve Yerli Şirketlerden Ürün Temin Süreçleri isimli oturumda operatörlerin yerli malı yükümlülüğü kapsamında yaptıkları çalışmalara yer verildi.

 

Toplantıda KOBİ ve Yerli Üreticiler isimli oturum düzenlendi. BTK Yetkilendirme Dairesi Başkanı Beytullah Kuşçu’nun yönettiği oturuma NETMON AŞ. Genel Müdürü Ahmet Kurt, ENGİTEK Ltd. Genel Müdürü Mehmet Çiydem, ARGELA AŞ. İş Geliştirme Müdürü Aziz Sever, ALTERNİDEA Ltd. Genel Müdürü Yaşar Yılmaz, ERAT TELEKOM Genel Müdürü Fatih Erkan, RST Ltd. Genel Müdürü Uğur Oğuz konuşmacı olarak katıldı.

 

Toplantıda ayrıca Yerli Üretim ve Ar-Ge Destekleri oturumu düzenlendi. BTK Kurum Başkan Yrd. Gazali Çiçek’in yönettiği oturuma konuşmacı olarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünden Uzman Haşim Cihan Demirköprülü, Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak, TÜBİTAK’tan Uzman Kamil Öncü Şen, KOSGEB Proje Müdürü Ayşe Yeşim Çepni ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Ahmet Bahadır Bülbül katıldı.

 

Toplantıda son olarak Yerli Malı Belgesi (Yazılım, Donanım) Düzenlemesine İlişkin Süreçler konulu sunumlar yapıldı. Yerli malı belgesi düzenlenmesine ilişkin süreç başlıklı sunumu TOBB’dan Daire Başkanı Fatih Soysal gerçekleştirirken TSE’den Daire Başkanı Mustafa Yılmaz ise ISO Belgeleri ve Kaynak Kodlarına İlişkin Hususlar başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

 

Oturum sonunda katılımcıların soruları cevaplandırılırken toplantı sonunda bütün katılımcılara katılım ve katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics