BTK Kurumdan Haberler 19 KASIM 2015 / 14:30

Dünya Posta Birliği Kongresi İstanbul’da


Son yıllarda uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapan Türkiye, 2016 yılında önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Posta Birliği (UPU)nun 2016 yılındaki Kongresi İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Dünya Posta Birliği Kongresinin İstanbul’da yapılmasına ilişkin imzalar Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı ile UPU Genel Müdürü Bishar A. Hussein arasında imzalandı. İmza töreninde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Üyesi Dr. İhsan Kulalı ve Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürü Harun Maden de hazır bulundu.

2016-2020 yılları arasında Dünya Posta Birliği’nin geleceğinin ve posta sektörü amaç ve stratejilerinin belirleneceği kongre 19 Eylül-07 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Kongreye 192 üye ülkeden yaklaşık 2500 delegenin katılması beklenmektedir. Kongre esnasında yapılacak seçimlerde, UPU Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ile İdari Konsey ve Posta İşletme Konseyi’nin üyeleri belirlenecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde, düzenleyici ve denetleyici kurum olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yönlendirmesiyle organizasyonu Dünya Posta Birliği’nde ülkemizi atanmış işletmeci sıfatıyla temsil eden PTT tarafından yapılacak olan İstanbul 2016 Kongresi; 2016–2020 yılları arasında ülkemizin İdari Konsey’de Başkanlık yapacak olması, 2016 Kongresi’nin yapıldığı şehrin adıyla anılarak UPU kayıtlarında İstanbul Kongresi olarak sık sık zikredilmesi ve önümüzdeki dört yıllık dönemdeki strateji belgesinin İstanbul Posta Stratejisi olarak adlandırılacak olmasıyla da büyük önem taşımaktadır.
Dünya Posta Birliği (UPU) nedir?
Dünya Posta Birliği (UPU); aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülke tarafından 1874 yılında kurulmuştur. UPU, 1948 yılından itibaren Birleşmiş Milletler’in bir uzmanlık kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir. Merkezi İsviçre’nin Bern şehrinde bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği Kuruluş Yasası’nda Birliğin temel görevleri;

• Posta gönderilerinin birbiriyle bağlantılı şebekelerden oluşan tek bir posta alanı dâhilinde serbestçe dolaşımını sağlamak,
• Posta alanında standartların belirlenmesi ve teknolojinin teşvik edilmesi,
• Üyeleri arasında uluslararası işbirliğini sağlamak,
• Etkin teknik işbirliği sağlamak,
• Tüketici ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak

olarak belirlenmiştir. UPU’nun en temel belgesi “UPU Kuruluş Yasası”dır. Birliğin temel kurallarını belirlemektedir. Bağlayıcı nitelikli bir doküman olduğundan, üye ülkelerin yetkili organları tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu belgeye ilişkin düzenleme ve eklemeler sadece Kongre’lerde yapılmakta ve ek protokol olarak kaydedilmektedir. Ek protokoller de üye ülkelerin onayına tabi olmaktadır. “Genel Düzenlemeler” ise Kuruluş Yasasının uygulanması ile Birliğin çalışma usul ve esaslarını belirlemekte olup ülkeleri bağlayıcı niteliktedir.

UPU tarafından her dört yılda bir Kongre yapılmakta ve burada alınan kararlar tüm üye ülkeler açısından bir sonraki Kongre'ye kadar geçen 4 yıl süresince yürürlükte bulunmaktadır. Birlik bünyesinde İdari Konsey ile Posta İşletme Konseyi adı altında idari ve işletme konularında kararların alındığı iki Konsey bulunmakta olup, bu Konseylerin üyeleri yine 4 yıl için geçerli olmak üzere Kongre sırasında gerçekleştirilen seçimlerle tespit edilmektedir. Ayrıca İdari Konseyin başkanlığını Kongreye ev sahipliğini yapan ülke 4 yıl boyunca sürdürmektedir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics