BTK Kurumdan Haberler 17 NİSAN 2017 / 21:17

GÖREVİMİZİ BAŞARIYLA TAMAMLADIK


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından halk oylamasında herhangi bir kesinti ya da sorun yaşanmaması için kurulan Referandum Koordinasyon Merkezi görevini başarıyla tamamlarken BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, personele ve operatörlere “Çalışmalarınızdan ötürü ülkem ve kurumum adına sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“SON ANA KADAR GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından halk oylamasında herhangi bir kesinti ya da sorun yaşanmaması için kurulan Referandum Koordinasyon Merkezi referandum sonuçları açıklanana kadar nöbet tuttu. Saldırı ihtimaline karşı iletişimin kesintisiz sağlanması için sandıklar yüzde 100 açılana kadar görevleri başında kalmaları gerektiğini BTK/USOM çalışanları ve tüm operatörlere hatırlatan Sayan, “Sonuçlar yüzde yüze ulaşıncaya kadar görevimize devam ediyoruz. Son ana kadar bu tür siber saldırılar devam edebilir. Son üç seçimdir birlikte çalıştığımız kriz masalarımızda çok şükür bir sıkıntı yaşanmadı. En son 15 Temmuz gecesi aynı şekilde görevimizin başındaydık. Şimdi de aynı şekilde görevimiz başındayız. Tüm arkadaşlara sonuçların hızlı bir şekilde açıklanması ve halkımızın iletişiminin kesintisiz sağlanmasına dair çalışmalarınız için teşekkür ediyor ve hepinizi tebrik ediyorum.”dedi.

 

7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞILDI


Referandum süreci boyunca yaşanması muhtemel aksaklıklara karşı alarm durumunda 7/24 esasına göre çalışma düzenine geçen BTK bu düzeni BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan başkanlığında referandum günü de BTK/USOM personeli, BTK çalışanları ve operatörler ile devam ettirdi. Türksat AŞ, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone tarafından oluşturulan ekipler BTK’da kurulan USOM ve uzman personelin bulunduğu merkezle devamlı irtibat halinde çalışmalarını sürdürdü. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ekiplerle sık sık canlı bağlantı yaparak aşama aşama son durum bilgilerini aldı.

 

OPERATÖRLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI


İletişim ve haberleşmede süreklilik için yedekleme ve izleme yapan operatörler; üçüncü taraflarla ilgili erişim kontrollerini gerçekleştirirken acil durum uyarı ve alarm çalışmaları da yaptı. Türksat AŞ de televizyon yayınları ile sağladığı servis hizmetlerinin kesintisiz gerçekleşmesini sağladı.

 

REFERANDUM SÜRECİNDE SİBER SALDIRILARDA ARTIŞ GÖZLENDİ


Ayrıca referandum sürecinde yaşanan hizmet engelleme saldırılarında; geçen ayın aynı dönemine göre artış görüldü. Bu süreçte YSK ve AA gibi kurumlar ile bazı önemli devlet kurumlarına saldırılarda 10 katına kadar daha büyük atakla karşılaşıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics