BTK Kurumdan Haberler 22 MART 2017 / 17:30

HER ALANDA MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde, OSTİM öncülüğünde “Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Toplantısı” Ankara’da BTK binasında gerçekleşti.   Programda BTK ve ilgili paydaşlar nezdinde yürütülen çalışmalar neticesinde oluşturulan elektronik haberleşme sektörüne yönelik kümelenme çalışmasının duyurusu yapıldı.

 

Elektronik haberleşme sektörüne yönelik kümelenme organizasyonunun ilk adımı olan programa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Orhan Aydın, BTK Kurul Üyeleri Musa Şahin, Celalettin Dinçer, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, Vodafone Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel, Avea Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Aydın’ın yanı sıra KOBi ve STK’lardan da birçok temsilci katıldı.   

 

AYDIN: BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SAVUNMA GİBİ STRATEJİK BİR SEKTÖR

 

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Orhan Aydın, Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada bilgi teknolojilerinin savunma gibi stratejik bir sektör olduğunu vurguladı. Aydın konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Bunun için tüm yeteneklerimizi bir araya getirmeliyiz. Bunu kümelenme ile yapmaya çalışıyoruz. Benzer kümelenmeyi sağlıkta ve raylı sistemlerde yaptık, burada da yapabiliriz. Bu sektörde tamamen yerli ve milli ürünler üretmek için yola çıkmaya hazırız. 3-5 yıl sonra Türkiye kendi ihtiyaçlarını karşılayan bir ülke olabilir.”  

 

ZEREY: YAZILIM ALANINDA YERLİ ÜRÜN SIKINTISI VAR

 

Elektronik Haberleşme Sektörü Kümelenme Toplantısı’nda “yazılım alanında yerli ürün belgesi alınmasında sıkıntılar bulunduğunu” belirterek konuşmasına başlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey: “TOBB’un yazılım konudaki çalışması tamamlanmadığından henüz hiçbir yazılım ürünü için belge düzenlenemedi. Donanım konusunda ise yerli ürün belgesi verilmesinde sıkıntı bulunmaktadır. İlk defa kurulacak bin 500 baz istasyonunda milli ve yerli baz istasyonu ULAK altyapısını kullanmak istiyoruz.” dedi.  

 

SAYAN: HER ALANDA MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, sözlerine, 102. yıldönümünü kutladığımız Çanakkale zaferimizde, hedefleri sadece istikbalimize ve kutsal değerlerimize sahip çıkmak olan ve bu uğurda canlarını feda ederek şehadet mertebesine yükselen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarak başladı.  

 

ATALARIN KAZANDIĞINI TORUNLAR KAYBEDEMEZ

 

Çanakkale, yokluk içindeki bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen, ortak değerlerine sahip çıkmak için oluşturduğu milli birlik ve beraberlik ruhunun, sarsılmaz bir imanın ve azmin zaferi olduğunu unutmamamız gerektiğini ve bugün ihtiyacımız olanın bu olduğunu dile getiren Sayan: “18 Mart 1915’te Çanakkale’de, 15 Temmuz 2016’da kirli ittifaklarla örülü hain darbe girişimine karşı bütün Türkiye’deki Milli birlik ve beraberlik ruhunun; ülkelerin geleceğine yön verebilecek kadar önemli hale gelen elektronik haberleşme sektöründe ‘yerli ve milli’ üretime yönelik olarak da tesis edilmesi, bu bilincin ve işbirliğinin pekiştirilmesi için toplanmış bulunuyoruz. Ya hedeflerimize ulaşıp kazanacağız, ya da geri kalıp kaybedeceğiz. Anadolu insanı, bin yıldır bu coğrafyayı elinde tutuyorsa, bunu bir ‘kaybeden’ olduğu için değil, bir ‘kazanan’ olduğu için yapabiliyor...” dedi. 

 

4.5G ABONE SAYISI 51.7 MİLYON OLDU

 

BTK Başkanı Sayan, elektronik haberleşme sektöründe çağın gerisinde kalmamak için en son teknolojileri kullandıklarını, vatandaşlarımıza en konforlu hizmetin sunulabilmesi için gerekli ortamı oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. 1 Nisan itibarı ile 4.5G hizmetinin kullanılmaya başlanmasının 1 yılını tamamlayacağını, bu süreçte: 51.7 Milyon vatandaşımızın 4.5G aboneliğini tercih ettiğini, 26.5 milyon vatandaşımızın cihazlarının ve SIM Kartlarının 4.5G hizmetine uyumlu olduğunu, 19.2 milyon vatandaşımızın da fiili olarak bu hizmetten faydalandığını ifade etti.

 

2023 HEDEFİMİZ YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

 

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yerli ve milli teknolojilerin kullanılması gerektiğini ve haberleşme teknolojilerinin ülkemizin güvenlik, eğitim, sağlık, turizm, üretim ve ihracat gibi birçok yönden hayatımıza temas ettiğini söyleyen Sayan sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşılması amacıyla belirlenen kalkınma stratejileri doğrultusunda herkesin üzerine görev düşmektedir. Hepimiz bu görev ve sorumluluk bilinciyle el ele vererek ülkemizi nasıl daha iyi seviyelere taşırız noktasında yılmadan, engellere takılmadan çalışmalıyız. Ve yılmadan, usanmadan yapılan çalışmaların eninde-sonunda semeresini gördüğünü bilmeliyiz.”

 

CEZA KESMEK, İŞİN KOLAYINA KAÇMAK


Türkiye'nin 2023 hedeflerine de işaret ederek, bunun için bilişim altyapısının yerli ve milli teknolojilerle geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması gerektiğinin altını çizen BTK Başkanı Sayan, 4,5G yetkilendirme ihalesinde "yüzde 45’lere varan oranlarda yerli malı belgeli ürünlerden temin ve en az yüzde 10’unu KOBİ'den alma" şartı getirdiklerini hatırlattı. “Bu konuda gerekli adımlar atıldı. Ancak henüz hedeflenen noktaya gelinmedi. İşletmecilere ceza kesmek, işin kolayına kaçmak olacaktır.  Cezadan önce tüm üreticilerle operatörleri  bir araya getirerek ekosistem oluşturmalıyız.” dedi.

 

GELİŞMEK İÇİN KOLEKTİF ÇALIŞMA ŞART

 

Her türlü yazılım ve donanım ihtiyacının ülkemiz içerisinde üretilmesinin kolektif çalışma isteğimiz, inancımız ve azmimiz ile gerçekleşeceğini ifade eden Sayan: "Burada toplanma sebeplerimizden biri de kurumumuz ve paydaşlar nezdinde yürütülen çalışmalar neticesinde oluşturulan elektronik haberleşme sektörüne yönelik kümelenme çalışmasının duyurusunu yapmaktır. Söz konusu çalışmayla elektronik haberleşme sektörü özelinde milli ve yerli üretim ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla önemli bir güç birliğinin ilk adımı atılmış, ardından haberleşme sektörünün ihtiyacı olan her türlü yazılım ve donanım ihtiyacının ülkemiz içerisinde üretilmesinin yolu açılmış olacaktır. Bu doğrultuda kolektif çalışma isteğimiz, inancımız ve azmimiz yerindedir ve bunu başaracağız."

 

 BİREYSEL DEĞİL, HEP BERABER BAŞARMALIYIZ


“Kümelenmeden maksat, global rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı bu sektörde; milli birlik ve beraberlik ruhunun geliştirilmesi, bireysel değil, birlikte iş yapabilme yeteneğinin kazanılmasıdır. Elektronik haberleşme sektörü kümelenme organizasyonu ile KOBİ’lerimizin ve üretici firmalarımızın işbirliği oluşturma, ortak proje üretme, sektörün ihtiyaçlarını analiz ederek ürün odaklı çözümler üretebilme ve birbirleri ile koordinasyon içerisinde çalışabilme kültürünü kazanacaklarını” ifade eden Sayan sözlerine, bir nevi birleştirici/köprü kurucu olarak küme paydaşlarını bir araya getirme ve onları işbirliğine yönlendirme görevini üstlenen OSTİM’e ve tüm katılımcılara teşekkür ederek son verdi.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics