BTK Kurumdan Haberler 06 OCAK 2016 / 20:28

Herkes yasalara uyacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'ye yönelik son dönemdeki siber saldırılara ilişkin, "236 büyük saldırı yaşadık. BTK derhal harekete geçti. Bu DDOS saldırılarına karşı kapasite artırımı yoluna gittik" dedi.

Yıldırım, bakanlık faaliyetleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan'da yer aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Twitter'a uyguladığı cezaya ilişkin soru üzerine Yıldırım, Türkiye yasalarına herkesin uymasının esas olduğunu belirterek, "Esas olan kapatmak, cezalandırmak, yayın yapmasını engellemek değil, yasalar içerisinde iş yapmasını sağlamak. Bu yüzden de yeni bir uygulama getirdik. BTK uygulanamayan yasaların uygulanmamasına karşılık parasal ceza yoluna gitmeye başladı. Twitter'a 150 bin liralık ceza kesildi ve Amerika'daki merkezine gönderildi. 30 günlük tebligat süresi şu anda doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız. Vazgeçmemiz söz konusu değil, Türkiye'de hizmet veren, ticaret yapan herkes yasalara uymak zorundadır. Bu bizim için bir ayrıcalık değil, her ülke için bu söz konusu."
BTK gerekeni yaptı

Bakan Yıldırım, 4,5 G'de yerli kullanım oranının kademeli olarak artırılacağını kaydetti.

Siber saldırılara ilişkin bir soruya karşılık da Yıldırım, siber saldırıların günlük değil, sürekli gerçekleşen olaylar olduğunu ifade ederek "14 Aralık'ta başladı ağırlıklı olarak 24 Aralık'a kadar devam etti. 236 büyük saldırı yaşadık. Depremler var ama hissedilmiyor. Bir de büyük deprem oluyor maalesef onun ağır sonuçları oluyor. Derhal BTK harekete geçti. Bu DDOS saldırılarına karşı kapasite artırımı yoluna gittik. USOM ve SOME'ler oluşturduk. Öngörülen 367 kurumda SOME'lerin tam teşekküllü olarak çalışması. Şu anda böyle olduğunu ne yazık ki söyleyemiyoruz. Önümüzdeki dönemde USOM-SOME ağını güçlendirmek ve kurumları bu tür saldırılara karşı 7/24 gerekli tedbirleri alabilecek hale getirmek istiyoruz. Bu bir sefer için bitirilecek bir iş değil, sürekli devam edecek bir iş. Bunu artık günlük yaşamın bir parçası gibi görmek gerekiyor. 2018'e kadar yeni eylemler olacak. Bakanlığımız ocak ayının son haftası Siber Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırıyor. Bu Kurulda yeni tedbirler ve yeni eylem planını konuşup karar bağlayacağız."

Yıldırım, bu siber saldırılarda herhangi bir bilgi kaybı olmadığını, erişimde gecikmeler yaşandığını dile getirdi.

"Hız ulaşımda felaket, bilişimde bereket"

Türksat 4B ile internetin ucuzlamasının söz konusu olup olmayacağı sorusu üzerine Yıldırım, Türkiye'de internet kullanımının diğer ülkelere göre daha ucuz olduğunu dile getirdi. İnternetin daha fazla ucuzlamasının, daha hızlı erişime bağlı olduğunu ifade eden Yıldırım, 2016'yı ve gelecek yılları fiber ağların geliştirilmesi için seferberlik yılı olarak ilan ettiklerini söyledi.

Yıldırım, bilişim ağlarının arttırılmasının önemine dikkati çekerek, "Bölünmüş yollara yeterince yatırım yaptık, gelecek yıllarda akıl yollarının genişletilmesi için özel bir strateji uygulayacağız. Bu konuda belediyelerle, çeşitli idarelerle sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sıkıntıları çözeceğiz. Bilişim ağlarını artıramazsak, gelecek yıllarda bizi bekleyen en büyük tehdit hız azalması. Bilişimde hızın azalması hiç arzu edilen bir şey değil. Ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir" ifadelerini kullandı.22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN