BTK Kurumdan Haberler 05 KASIM 2015 / 17:48

İmtiyaz sözleşmeleri tadil edildi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından 26 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilen kamuoyunda bilinen adıyla 4.5G IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi’nin kazanan işletmelerin mevcut GSM ve 3G (IMT200/UMTS) imtiyaz sözleşmeleri de tadil edildi.


26 Ağustos’ta yapılan ihaleyi kazanan işletmeciler Turkcell, Vodafone ve Avea’nın ihale bedeline ilişkin ödemeleri yapmalarının ardından 27 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrif ettiği ve Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Feridun Bilgin ile BTK Başkanımız Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan’ın katılımları ile yapılan IMT Yetkilendirmesi Töreni ile ihaleyi kazanan Turkcell, Vodafone ve Avea yöneticilerine yetki belgeleri Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi. 


Yetki belgelerinin verilmesinin ardından GSM ve 3G imtiyaz sözleşmelerinde değişiklik yapılmasını öngören taslak metinler imzalandı. İmzalanan sözleşme tadilatına ilişkin taslak metinler IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi kapsamında getirilen en önemli yeniliklerden biri olan tahsis edilen frekansların teknoloji nötr kullanımının, ihaleyi kazanan işletmecilerin GSM ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmelerinde yer alan frekanslar açısından da sağlanmasını öngörüyor. İmtiyaz sözleşmesi değişiklikleri Danıştay’ın taslak metinlere ilişkin düşüncesinin alınmasının ardından imzalanarak yürürlüğe girecektir.


GSM ve 3G imtiyaz sözleşmelerinde değişiklik yapılmasını öngören taslak metinler BTK Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih SAYAN ve işletmeci yetkilileri katılımı ile BTK’da karşılıklı olarak imza altına alındı. Düzenlenen töre BTK Başkanı Sayan’ın yanı sıra Kurul üyeleri Dr. İhsan Kulalı, Celalettin Dinçer, Hidayet Yıldız ve Figen Kılıç da katıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics