BTK Kurumdan Haberler 12 KASIM 2015 / 19:54

İnternet Yönetişimi Forumu Brezilya’da Başladı


Birleşmiş Milletler bünyesinde 2006 yılından itibaren her yıl düzenlenmekte olan İnternet Yönetişimi Forumu’nun 10. toplantısı 10-13 Kasım 2015 tarihlerinde Brezilya’nın Joao Pessoa şehrinde gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’da Brezilya’daki toplantıya katılarak önemli temaslar gerçekleştirdi. 


İstanbul’da geçen yıl 9. gerçekleştirilen İnternet Yönetişimi Forumu’nun Brezilya’da gerçekleştirilen 10. Toplantısında ana tema olarak “İnternet Yönetişiminin Değişimi: Sürdürülebilir Kalkınmanın Güçlendirilmesi” konusu belirlendi.

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, IGF 2015 toplantıları sırasında önemli ikili görüşmelerde bulundu. Sayan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Lenni Montiel ile yaptığı görüşmede IGF’in iyileştirilmesi ve somut sonuçlar oluşturacak şekilde güçlendirilmesi hususları ile gündemde yer alan önemli konuları ele aldı. Sayan-Mottiel görüşmesinde Birleşmiş Milletlerin internet konularında oynadığı önemli rolün altı çizilerek, ülkemizin WSIS süreçlerine ITU Konsey üyesi olarak katkı sağladığı ifade edilerek, konu ile ilgili Türkiye’nin görüşleri aktarıldı. Sayan, görüşmede IMT-Advanced ihalesinin gerçekleştirildiğini anlatırken , Türkiye’nin 5G konusunda güçlü yaklaşımının önemli olduğu, 5G konusunda ülkeler arasında karşılıklı işbirliğinde Türkiye’nin katkılarının önemli fayda sağlayacağını vurguladı. BM Genel Sekreter Yardımcısı Montiel, Aralık ayında New-York’ta geçekleşecek olan Birleşmiş Milletler WSIS Gözden Geçirme Zirvesi’ne ülkemizi davet ederek, zirvede IGF ve internet ekosistemi ile ilgili önemli hususların konuşulacağını ve ülkemizin katılımından memnuniyet duyacağını ifade etti. 


IGF 2015 sırasında BTK Başkanı Sayan, Estonya Eski Başbakanı ve Sayısal Tek Pazar’dan sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Brezilya Haberleşme Bakanı Andre Figueiredo, Endonezya Haberleşme Bakanlığı yetkilisi Mochammad Rizki Safary, Google Başkan Yardımcısı Vint Cerf, CAST’dan Tao Xiafeng, Çin İnternet Şebeke Bilgi Merkezi (CNNIC)’den Dr. Helen Liyun Han ve Avrupa Güvenli İnternet Ağı (INSAFE)’dan Dr. Manfred Kind ile internet kapsamında uluslararası alanda gündemde yer alan önemli konularda görüşmeler gerçekleştirdi. 

IGF-2015 Forumu’na BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile birlikte Kurul üyesi Figen Kılıç ve Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Gazali Çiçek de katıldı.