BTK Kurumdan Haberler 31 MART 2016 / 23:02

Sayan, 4.5G ile İletişimdeki Hızımız 10 Kat Artacak

Haberin Videosu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, konuk olduğu Habertürk’de 4.5G hakkında, soruları cevapladı. 


Soru: Öncelikle hayatımızda ne değişecek?

4.5G hayatımıza iletişimde daha yüksek hız daha yüksek performans ve daha fazla kapasite demek. 4.5G ile birlikte kamuoyunda da bilinen manada iletişimdeki hızımız en az 10 kat artacak. Bu şekilde evde fiber internete yakın şekilde bir hıza ulaşmış olacağız. Ve bu hayatımızın iletişim alanını değil yaşam tarzımızı değiştirecek adeta. İlk başta 2G ile birlikte insanlar sesli haberleşiyordu ve sms vardı daha sonra 3G ile birlikte internet servilerini kullanmaya başladık. Hepimiz yaşamışızdır, bir fotoğrafı yollarken zaman alması, bir video görüşmesi yaparken bunun kesilmesi, 4,5G ile birlikte bunların hepsi tarih olacak. Bu sadece iletişim sektöründe değil tüm sektörlerde de bu iletişim hızıyla birlikte biz bu canlı yayınlar da 3G ile bağlantı görüyorduk onlarda 3-4 tane sim kart bir araya gelip belirli bir hızı yakalamaya çalışıyordu 4,5G ile tek sim kartla çok ciddi anlamda HD kalitede canlı yayın yapabileceksiniz.


Soru: Hız bize ne kadara mal olacak?
Esasında kotayı çok fazla yeme gibi bir durum söz konusu değil kotamız yine aynı kota. Biz 4.5G ye geçiş sürecinde bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu olarak neler yaptık bunu anlatmak istiyorum. Biz vatandaşların bu 4.5G hızını kullanmak isteyen vatandaşların tüketicinin işini kolaylaştırıcı önlemlerimizi aldık. 4.5G abonesi olmak isteyen herkes sms vasıtasıyla ya da çağrı merkezini arayarak ya da abone merkezine giderek zaten yapabilecek durumdaydı. Bunun bir tık ötesine geldik eğer operatör size sms yolluyor ve sizde kabul ettiğinizi beyan etmeniz ya da IVR dediğimiz cep telefonu ekranına flash smsler çıkar bunlar yoluyla kabul etmeniz veya çağrı merkezinden arandığınız zaman ben 4.5G abonesi olacağım dediğiniz zaman 4.5G abonesi oluyorsunuz. Bu bütçenize nasıl bir etki sağlayacak? Yeni aldığımız kararla 2G de 3G de kullandığınız ses data paketleri aynı şekilde aynı oranlarla hiçbir ücret artışı olmadan 4.5G geçerli olacak. Burada ki fark ne peki; örneğin hepimiz geçtiğimiz sene 1 GB internet paketi yeterken bu sene 2 GB yetmez hale geldi uygulamalarda kalite artıkça sizin kullandığınız data miktarı da artmak durumunda insanlar bu şekilde 4.5G de bir otobandan örnek vermem gerekirse İstanbul-Ankara arasını aynı kotayı siz İstanbul arası bilet aldınız uçakla 1 saatle otobüsle 6 saatte geliyorsunuz siz yine İstanbul-Ankara arasını o kadar data kullanmış olacaksınız ama 6 saat yerine 10/1 biri sürede geleceksiniz. Bundan dolayı tarifenizde bir artma olamayacak ama siz çok mobil olduğunuz için sadece İstanbul-Ankara arasındaki data miktarı kadar haberleşmeyeceksiniz aynı gün içerisinde Ankara-İstanbul-Antalya-Ağrı neyse bunların hepsine gittiğiniz için sizin iletişimde kullandığınız data miktarı artacak. Bunlarda kotalarınız daha hızlı bitmesini sağlayacak. Aynı gün içerisinde eskiden sadece İstanbul-Ankara gidip oradan bir yere daha gidebilirken şu anada Türkiye’nin etrafında 3 tur atabilecek imkana sahip olacağız. O hıza erişeceksiniz.


Soru: Kota miktarını mı arttırmak lazım?

Tüketicilerimizin üstünde durması gereken konu mevcut kotalarınız eskiden olduğu gibi uzun durmayacak daha hızlı ve kısa sürede bitecek. Bunun için çeşitli her telefonda kotalarınızı telefonlarınızdaki uygulamalardan takip edebilirsiniz. Biz BTK olarak bir uygulama yazdık ne kadar data tükettiğinizi oradan hesaplayabilirsiniz. Ayrıca siz mevzuat çerçevesinde kotanızın yüzde 80’ni ve yüzde 100’ne ulaştığınızda bir bilgilendirme sms alacaksınız. Yine 1 Nisan’la birlikte bütçeye çok fazla etkisi olmasın diye fatura üst sınırı uygulaması getirdik. Fatura üst sınırı, üst sınırınızı örneğin 100 TL ya da seçeceğiniz bir miktarda operatörlerinde belirleyeceği bir miktarda sınırlayabilirsiniz onun üstüne geldiği zaman sizi bilgilendirir. Eğer devam etmek istiyorsanız devam edersiniz. Bu yüzden eski kotalarınız size konfordan dolayı yetmemeye başlayacak o yüzden kotalarımızı arttırmamız lazım doğru söylüyorsunuz.


Soru: 3G'ye dönüş mümkün mü?
4.5G ye geçtiyseniz o ve benzeri biraz önce saydığım sms, çağrı merkezi abone merkezine giderek aynı yöntemle 3G yada 2G aboneliğine dönmeniz mümkün.


Soru: 4.5G uygun kart ve telefonun olması yeterli mi?
4.5G’ye nasıl geçiyoruz sorusu gerçekten önemli çünkü her telefon 4.5G uyumlu değil. Birde 4.5G uyumlu telefonlar arasında kategoriler var şu anda kategori 4,6,9 gibi kategoriler var. Bunlar belirli hızlara ulaşabiliyor. 4.5G uyumlu cep telefonu sayısı 16 milyonu geçmiş durumda. Eğer 4.5G uyumlu cep telefonunuz varsa sim kartınızda buna uyumluysa bu dediğim yöntemlerden biriyle açık rızanız doğrultusunda 4.5G bu gece 12.00 itibariyle geçebilirsiniz.

Soru: Bütün bunlar ücretli mi?
Sim kart değişmesi dahil tüm bunlar ücretsiz olacak.

Soru: Peki 4.5G telefon konuşmalarını etkileyecek mi? 
4.5G teknolojisi özellikle internetteki hızı arttırıyor. 4.5G deki telefon haberleşmesi de tamamen IP İnternet Protokolü üzerinden haberleşme olmakta. Telefonu etkilemesi de haberleşmesi de şöyle şuanda herkes 4.5G abonesi olmadığı için 4.5G 3G ve 2G teknolojileri arasında sizin aradığınız abonenin hangi abonelik tarzına sahip olduğuna bağlı olarak eğer 4.5G den 2G abonesini arıyorsanız IP tabanlı bir sistemden farklı tabanlı bir sistemi aramış oluyorsunuz bu ikisi arasında bağlantı sürelerinde milisaniyeler düzeyinde arttığı görülür.

Soru: 4.5G’den 3G’yi ararken sesin geç gitmesi gibi bir sorun olacak mı?
Şöyle ilk bağlantı sürecinde bu dediğimiz geçerli ama bağlantı kurulduktan sonra bu sorun yok. O yolunu bulduktan sonra o iletişim kanalı seçtikten sonra o kanal içerisinde çok daha hızlı haberleşiyor olacak ve önümüzdeki süreçte hemen hemen tüm aboneler 4.5G’ye geçtiği zaman şu anda 4.5G’den data hizmeti sunulacak ve ses hizmeti de kademeli olarak sunulmaya başlanıyor olacak. 4.5G’nin ses hizmeti, önümüzdeki süreçte VoLTE dediğimiz Voice over LTE üzerinden sunulduğu zaman hem bağlantı süreleri düşecek ancak konuşmada kesilme de olmayacak.

Soru: 4,5G kapsama alanı ne olacak. Türkiye’nin her yerinde faydalanabilecek miyiz?
Bu soru için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Biz bu frekans ihalesini yaparken ayrıca operatörlerimize kapsama yükümlülükleri getiriyoruz. Bu 3G’de de getirilmişti. 4.5G’de biz 2023 yılı 27 Ekim tarihine kadar nüfusumuzun yüzde 95’nin kapsanması zorunluluğu getirdik. Ancak operatörler bunu beklemiyorlar şu anda BTK’ya yapılmış başvuru sayısı 13.000’nin üzerinde baz istasyonu bazında bunların 4.500’nün fazlası da aktif olarak çalışıyor. Biz sim kartlarıyla bunları deniyoruz. Bu anlamda büyükşehirler ve şehir merkezleri başta olmak üzere kademeli olarak ve şehir merkezlerinde çok daha hızlı özellikle ticari rekabetin olduğu yerlerde açık söylemek gerekirse çok daha hızlı olacak ama ticari rekabetin olmadığı yerlerde de ilk defa bu ihale ile şart koştuk ortak yatırım ortak baz istasyonu kurma yükümlülüğü. Nüfusu 10.000’nin altında olan tüm yerleşim birimleri için şuanda 3 operatörümüz var o 3 operatör tek bir baz istasyonu üzerinden hizmet veriyor olacak. Böylelikle çok daha hızlı o kapsama yükümlülüklerimiz bizim en son süredir o en son süreden çok daha önce ben bu yükümlülüğün karşılanacağını düşünüyorum. Ayrıca 3G’de de daha sonra olan bizim 4.5G ile birlikte otobanlar hızlı tren yolları tüneller dahi bile kapsama altına alınmış olacak. Yani tünele girince kesilme olayı olmayacak.

Soru: 81 ilde de aynı randımanda da 4.5G ne zaman çekmeye başlayacak?
Biz en son süreyi söyledik o en son süre 27 Ekim 2023 ama şu anda bile bu gece 12:01’de 81 vilayetimizin en azından şehir merkezlerinde bu hizmetin sunuluyor olacağını söyleyebilirim.

Soru: Telefonun üstünde 4,5G mi yazacak?
Bu telefonun cinsine ve modeline bağlı olarak 4.5G, LTE ya da 4G yazabilir. Bizim kullandığımız yerli üretim cep telefonlarının çoğu 4.5G'ye uyum sağlamış durumda.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics