BTK Kurumdan Haberler 11 ŞUBAT 2016 / 12:00

Siber Güvenlik Kurulu Toplandı


Siber Güvenlik Kurulu’nun dördüncü toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDHB) Bakan’ı Binali YILDIRIM’ın başkanlığında, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN’ın da katılımlarıyla, 10/02/2016 tarihinde yapıldı.

Bakan Yıldırım, Bakanlıkta gerçekleştirilen Siber Güvenlik Kurulu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, 2012'deki düzenlemeyle hayata geçirilen Siber Güvenlik Kurulunun dördüncü toplantısının gerçekleştirildiğini ifade etti.

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatın bütün alanında yaygınlaşmasına paralel olarak siber güvenlik konusunun ön plana çıktığını dile getiren Yıldırım, siber ortamın, internet üzerinden elektronik araçlar üzerinden yapılan her türlü haberleşme, iş ve işlemleri ifade ettiğini söyledi.


Eskiden savaşların ve mücadelelerin tankla, topla, tüfekle yapıldığını anımsatan Yıldırım, şimdi artık siber ortamda çok ucuz maliyetle saldırıları gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Yıldırım, "Siber Güvenlik Kurulunun amacı, ülkemizin kritik altyapıları başta olmak üzere kişilere ve kurumlara yönelik olası saldırılara karşı tedbir almak, farkındalık oluşturmak. Buna rağmen herhangi bir saldırı sonucu hasar meydana gelirse bunun zararlarını asgariye indirmek" diye konuştu.

Hayatı kolaylaştıran internetin daha güvenli, insanlığın yararına kullanılmasını sağlayacak ortamın hazır edilmesi için ilgili bütün kurumların belirli aralıklarla toplanacağını bildiren Yıldırım, "Durum değerlendirmesi yapacağız ve önümüzdeki süreçler içinde ne gibi çalışmalar yapacağız, bunların kararını vereceğiz" ifadesini kullandı.

 

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN