BTK Kurumdan Haberler 29 MART 2017 / 21:39

TEKNOLOJİYİ SADECE KULLANAN DEĞİL ÜRETEN OLMALIYIZ

Haberin Videosu

Erişim Sağlayıcıları Birliği 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Teknolojiyi sadece kullanan değil üreten olmalıyız. Bu noktada ilkemiz yerli üretimi desteklemek ve geliştirmek.” dedi.

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Erişim Sağlayıcıları Birliği 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. BTK ev sahipliğinde düzenlenen genel kurula Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, BTK Kurul Üyesi Figen Kılıç, BTK Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet KILIÇ, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen ve Erişim Sağlayıcıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

 

ARTIK HER NOKTADA MOBİL İNTERNET HİZMETİ ALINABİLİYOR

 

Elektronik haberleşme sektörünün en önemli parçalarından birinin hiç şüphesiz internete erişim olduğunu ifade eden Sayan şunları söyledi: “Ülkemizde hem internet abone sayısı hem de internet hizmetlerinden yararlanan kişi sayısı giderek artmaktadır. 2015 yılında 48,57 milyon olan genişbant abone sayısı %28 artışla 2016 yılı sonunda 62,2 milyona ulaşmıştır. 4.5G’nin hizmete girmesi ile daha fazla hıza ulaşılabilen mobil genişbantta son bir yılda abone sayısı 12,6 milyon artarak 51,7 milyon, abone başına ortalama aylık kullanım ise %53 artarak 1,3 GB iken 2 GB olmuştur. 2016 yılı sonunda 10,5 milyona ulaşan sabit genişbant abonelerinin ortalama aylık kullanımı da son bir yılda 9 GB artarak 58 GB’dan 67 GB’a çıkmıştır. Mobil internetin yaygınlaşması ile tüm yaş gruplarından insanlar her noktada internet hizmeti alır hale gelmiştir.”

 

ERİŞİM SAĞLAYICILAR BİRLİĞİ ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR

 

İnternetin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden işlenen suçlar ile internetteki zararlı içeriklerden özellikle çocuk ve gençlerin korunması hususunun giderek önem kazandığına değinen Sayan, Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin mevzuattan kaynaklanan koordinasyon görevi gereğince içerik ve yer sağlayıcılarını erişim engellenmesi kararlarından haberdar ederek içeriklerin yayından çıkarılmasını sağlamak hususunda verimli ve faydalı çalışmalar gerçekleştirdiğini, birliğin bugüne kadar bu alanda yaptığı çalışmaları bundan sonra da kurduğu bu işbirliğini güçlenerek devam edeceğine inandığını belirtti.

 

ESB - BTK İŞBİRLİĞİYLE SEKTÖR BİRLİĞİ SAĞLANIYOR

 

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi amacıyla belirlenen kalkınma stratejileri doğrultusunda herkesin üzerine görevler düştüğünü hatırlatan Sayan, “Bu bilinç ve sorumluluk duygusu ile hareket eden Kurumumuz, 5651 sayılı Kanunda yer alan yetkilendirilen tüm internet servis sağlayıcıları ile internet erişim hizmeti veren diğer işletmecilerin ESB’ye üye olması gerekliliği çerçevesinde İnternet Servis Sağlayıcılığı (İSS) Hizmeti kapsamında yetkilendirilmiş İşletmecilerinin ESB’ye üyelikleri ile ilgili bazı hususları düzenlemiştir. Buna göre İSS’lerin ESB’ye üye olmaları gerekmekte olup aksi halde yetkileri iptal edilmektedir. ESB tarafından BTK’ya iletilen güncel üye listesine göre halihazırda 244 ESB üyesi bulunmakta olup,  üye olmayan İSS bulunmamaktadır. Bu birlik ve beraberliğin kurulduğunun, ülkemiz için hep beraber çalışmanın temin edildiğinin kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

 

GÜVENLİ İNTERNET MERKEZİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

 

Çocuk ve gençlerin internetin getirmiş olduğu fırsatlardan sonuna kadar yararlanabilmeleri yanı sıra internetin zararlı içeriklerinden korunmalarının öneminin altını çizen Sayan,“Kurumumuzda bulunan ihbar merkezi faaliyetlerini sürdürmekle birlikte bilinçlendirme çalışmalarına da ağırlık verilmiştir. Bununla birlikte Güvenli İnternet Merkezi’nin son ayağı yardım merkezinin kurulmasına ilişkin de çalışmalar başlatılmıştır. Güvenli İnternet Merkezimizde öncelikli amacımız çocuk ve gençlerimizin internet teknolojilerine olan yatkınlarını desteklemekle birlikte bu teknolojiyi belirli bir sorumluluk ve bilinç dâhilinde kullanmalarını teşvik etmek yönünde olacaktır. Yurtdışı örneklerinde Güvenli İnternet Merkezleri, birçok sivil inisiyatif, özel sektör ve internet aktörlerinin girişimleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemizde ise maalesef Kamu Kurumları ve özellikle BTK dışında bu konuya eğilim istenen düzeyde değildir. Bundan sonra çok paydaşlı bir ortamda bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi ve işbirliği yapılmasını arzu etmekteyiz. Özellikle bilinçlendirme çalışmaları kapsamında hepimize önemli görevler düşmektedir.Çocuk ve gençlerimizin internet teknolojilerinden sonuna kadar faydalanmalarını desteklemekle birlikte zararlı yayınlardan onları korumaya yönelik faaliyetleri eş zamanlı olarak yürütmeliyiz. Her konuda çocuklarımıza teknolojinin fırsatlarını sunmalı ve onlara teknolojiyi sevdirmeliyiz. Artık bilgi ve teknoloji çağında Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, yapay zeka ve inovasyonun konuşulduğu bir ortamda çocuk ve gençlerimizin teknolojiye uzak durması düşünülemez.” dedi.

 

TEKNOLOJİYİ SADECE KULLANAN DEĞİL ÜRETEN OLMALIYIZ

 

2020’lere damga vuracak mobil jenerasyon olan 5G ve ötesinde gecikmeye tahammül edilemeyen uygulamaların hayat bulacağı ve akıllı şehirler, akıllı ulaşım sistemleri platformlarının üzerine kurulacağı şehircilik ve otomotiv gibi dikey endüstrilerin pazar potansiyelini büyüteceği bir evreye girildiğini belirten Sayan şunları söyledi:

 

“Endüstriyel standartları henüz tanımlanmakta olan 5G’ye yönelik çalışmalar uluslararası arenada hızla devam ediyor. Bu anlamda, ülkemizin de bu yarışta var olması ve dünyada 5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olması oldukça önem arz etmektedir. Nesnelerin interneti, robotlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zeka, dronlar, 3 boyutlu yazıcılar ve blockchain konularında önümüzdeki yıllara hazırlanarak girmek zorundayız. Bilişimde akıl almaz hızla ilerleyen bu gidişin içinde olmak, bu teknolojileri sadece kullanan değil üreten olmalıyız.

 

Bu noktada ilkemiz yerli üretimi desteklemek ve geliştirmek. Gelinen aşamada birçok ülke 4G seviyelerinde hizmet veren şebekeleri hizmete alırken, biz, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız ile Bakanımızın yönlendirmesi ve yüksek iradelerini de temel alarak, 5G ve ötesi seviyelerini hedefleyen bir altyapı üzerinde çalıştık.  Ülkemiz, 3G teknolojisine kadar teknolojinin yalnızca kullanıcısı konumunda olmuştur. 4G teknolojisi ile ilgili frekans ihalesinin yapılacağı aşamaya gelindiğinde ise ülkemizin teknolojiyi üreten konuma gelmesi ve 5G’ye ilk geçen ülkelerden olabilmesi adına neler yapılabileceği tartışılmaya başlanmıştır.

 

YERLİ ÜRETİME DAYANMAYAN BİR GELİŞME SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

 

5G'ye 2020 yılında gelişmiş ülkelerle beraber girmek gibi büyük bir hedefleri olduğunu, bu hedef doğrultusunda 5GTR Forumunu kurduklarını,üretici firmalar, işletmeler, kamu, üniversiteler ve STK'ları bir araya getirerek bir sinerji oluşturduklarını ifade eden Sayan,“Ancak, 5G'ye nasıl geçeceğimiz daha da önemli bir konu. Gerek yazılım gerek donanım olarak, yerli üretime dayanamayan bir gelişmenin sürdürülebilir olmadığını dahası, güvenli de olmadığını görüyoruz. Size ait olmayan yazılım ve malzemelerle sürekli sabote edilebilir olma ihtimaliniz ortada duruyor. Dünya bugün, tv'lerden cep telefonlarına, otomobillerden buzdolaplarına kadar birçok akıllı cihazın gerektiğinde sahibinin aleyhine ve maksadı dışında kullanılabileceğini, saldırıya uğrayarak saldırgan hale gelebileceğini konuşuyor, biliyor, hatta yaşıyor.” şeklinde konuştu.

 

ÖNÜMÜZDE BÜYÜK BİR FIRSAT VAR

 

Önümüzde büyük bir fırsat olduğunu anlatan Sayan, Teknolojik olarak ilerde olan ülkelerle aramızdaki farkı kapatabileceğimiz bir dönemece yaklaşıyoruz. Her alanda ufkumuzu genişletip, gerçek rakiplerimizi görüp, en stratejik şekilde hareket etmeliyiz. Çalışkanlığımızı, aklımızı ve estetik algımızı birleştirerek, kaderin sunduğu bu imkanı değerlendirebiliriz.” dedi.

 

Sayan, ESB’nin Olağan Genel Kurulunu tebrik edip, sektörün gelişimi için birlikte hareket eden ve emek veren tüm paydaşlara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics