BTK Kurumdan Haberler 22 ŞUBAT 2017 / 01:18

TÜRKİYE KÜRESEL VERİ AKIŞINDA KÖPRÜ VAZİFESİ ÜSTLENDİ


Denizaltı fiber kablo sistemi projesi SEA-ME-WE 5 tamamlandı; projenin lansman toplantısı Türk Telekom International ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti. Lasmana katılan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan: “Projeyle Türkiye, enerji ve ulaşım projelerinde olduğu gibi küresel veri akışında köprü vazifesi üstlendi.” dedi.

Türk Telekom iştiraklerinden Türk Telekom International’ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı dünyanın en önemli ve yüksek kapasiteli denizaltı veri hattı konsorsiyumlarından SEA-ME-WE 5 projesi tamamlandı. Projenin lansman toplantısı Türk Telekom ve Türk Telekom International’ın ev sahipliğinde, İstanbul Raffles Otel’de düzenlendi.. SEA-ME-WE 5 Projesi Lansmanına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom CEO’su Dr. Paul, Türk Telekom International İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros, konsorsiyum üyesi 19 operatörün üst düzey yöneticileri ve sektör temsilcileri katıldı.  

ARSLAN: TÜRKİYE, ASYA İLE AVRUPA ARASINDA HUB POZİSYONUNU GÜÇLENDİRİYOR

Lasmana katılan Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ülkeler ve kıtalar arası internet otobanlarına olan ihtiyaç her geçen gün arttığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye'yi, bölgenin veri üssü yapma hedefiyle çalışıyoruz. Türkiye, kıtalar arası telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha attı. Sea-Me-We 5 projesindeki Marmaris istasyonu ile Türkiye, Fransa'dan Singapur'a uzanan ve 17 ülkeyi birbirine bağlayan 20 bin km uzunluğundaki fiber ağa entegre oldu. Gelecek yıllarda veri kullanımının bin kat artması bekleniyor. Türkiye, Doğu ile Batı ve aynı zamanda Asya ile Avrupa arasında iletişim hub pozisyonunu güçlendiriyor.” dedi.    
 
TÜRKİYE KITALARARASI BİR VERİ KÖPRÜSÜ OLMA YOLUNDA

Projenin tamamlanmasıyla Türkiye’yi bölgede bir dijital üs haline getirmek üzere önemli bir adım daha attıklarını dile getiren Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk Telekom’un iştiraki olarak, Grubumuzun Türkiye’nin kıtalararası bir veri köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor; yurt içinde ve yurtdışında yaptığımız yatırımlarla altyapımızı sürekli güçlendiriyoruz. Yapılan değerlendirme sonucu, bu projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen etkinliğe İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan, projeye dahil olan şirket ve ülke temsilcilerini ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

MİLLET OLARAK HEP ÖNDEYDİK; O HALDE ÖNCÜ OLMALIYIZ

Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Batı Avrupa’yı denizden ve karadan birbirine bağlayan ve Global Carrier Awards 2016’da ‘Yılın Projesi’ ödülüne layık görülen SEA-ME-WE-5 projesinin Proje Lansman Seremonisinde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan “Yeni bir çağ geliyor. Bu çağ, insanoğluna her türlü hizmetin en üst düzeyde verilebilmesi için sanayi üretiminden ekonomiye, sosyal medyadan smart city dediğimiz akıllı şehirlere ve tabii tüm iletişim sistemlerine kadar her taraftan bütün dünyamızı kuşatıyor. Görünen o ki; Su, hava, tarımsal girdiler ve daha birçok hususu da kapsayacak. Aslında yaşadığımız dünyayı yeni nesil teknolojilerin ışığında yeniden inşa ediyoruz. Nesnelerin interneti, robotlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zeka, dronlar, 3 boyutlu yazıcılar ve blockchain konularında önümüzdeki yıllara hazırlanarak girmek zorundayız. Bilişimde akıl almaz hızla ilerleyen bu gidişin içinde olmak, bu teknolojileri sadece kullanan değil üreten olmak zorundayız. C. Başkanımızın çokça ifade ettiği gibi "su akar Türk bakar" sözü gerilerde kalmıştır. Millet olarak hep öndeydik; o halde öncü olmalıyız, önde olmalıyız.” dedi.

ULUSLARARASI BİR PROJEDE TÜRK OPERATÖRÜN OLMASI GURUR VERİCİ

Birçok ülkeyi birbirine bağlayan deniz altı kablo sistemleri, ülkeler ve işletmeciler arasındaki veri ve ses trafiklerinin düşük gecikme süreleriyle iletilmesini sağlayacağını belirterek konuşmasına devam eden Sayan: “Ayrıca, karasal kablo sistemlerinde olduğu gibi; yol çalışması, inşaat v.b. nedenlerle kesintiye uğramadığından, hizmet seviyesi daha iyi olabilmektedir. SEA-ME-WE 5 projesi de, mevcut uluslararası bağlantılara ilave olarak uluslararası veri ve ses iletiminde farklı bir güzergâh olacaktır. Bu şekilde bağlantı çeşitliliğinin arttırılması, bilgiye kesintisiz ve hızlı bir şekilde erişilmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca herhangi bir işletmecinin veya ülkenin kontrolünde ve sahipliğinde olmayan SEA-ME-WE 5 denizaltı kablo sistemi veri güvenliği için de bir değerdir. Dünyanın önde gelen operatörlerinin olduğu uluslararası bir projede Türk operatörünün olması gurur verici." dedi.

PROJE 3 KITADA 17 ÜLKEYİ BİRLEŞTİRİYOR

Ülkemizin denizaltı güzergahını eklemesi ile  Doğu ile Batı arasındaki köprü olma görevini başarıyla yerine getirme gayretinde olduğunu gösterdiğini belirten Sayan; “Bu gün proje lansmanında bir arada olduğumuz Güney Doğu Asya, Orta Doğu ve Batı Avrupa 5  (SEA ME WE 5) denizaltı kablo sistemi; Singapur’dan Bangladeş’e, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mısır’a, İtalya’dan Fransa’ya kadar 3 kıtada ülkemizin de dahil olduğu 17 ülkeyi birleştiriyor. Ülkemiz bu sisteme Marmaris noktasında bağlanıyor. 20.000 km uzunluğunda ve 24 Terabit/s kapasitedeki bu sistem ülkemizin bir veri üssü olma hedefinde önemli bir proje niteliğinde.” dedi.
Sistemin kıtalar arasında sayısal dönüşüm, yenilikçi uygulamalar ve ticaretin gelişmesi alanında da önemli katkılarının olacağına inandığını ifade eden Sayan, projede emeği geçen herkesi tebrik ederek konuşmasına son verdi.

17 ÜLKEYİ BİRLEŞTİREN SEA-ME-WE 5’TE 19 OPERATÖR YER ALIYOR

 Projede Türkiye’den Türk Telekom International’ın (TTI) yanı sıra, Bangladesh Submarine Cable Company Limited (BSCCL), China Mobile International (CMI), China Telecom Global (CTG), China United Network Communications Group Company Limited (CU), Djibouti Telecom (DT), Emirates Integrated Telecommunications Company (du), Myanmar Post and Telecom (MPT), Ooredoo, Orange, PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin), Saudi Telecom Company (STC), Singapore Telecommunications Ltd (Singtel), Sparkle, Sri Lanka Telecom PLC (SLT), Telecom Egypt (TE), Telekom Malaysia Berhad (TM), TeleYemen ve Trans World Associates (Pvt) Limited Pakistan (TWA) şirketleri yer alıyor. 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics