BTK Kurumdan Haberler 05 NİSAN 2016 / 19:34

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: “Bilişim en büyük yoldaşımız olmaya devam ediyor”


Microsoft Ankara Zirvesi 2016 gerçekleşti. Zirveye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar V. Dr. Özkan POYRAZ, Müsteşar Yardımcısı V. Orhan Birdal, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu katıldı.


Ankara’da 5 Nisan’da gerçekleşen zirvede; Kamuda dijital dönüşüm, Siber Güvenlik, inovasyon ve Eğitim Çözümleri ile ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bakan Yıldırım: “Ne iş yaparsak yapalım, nereye gidersek gidelim, bilişim bizim en büyük yoldaşımız olmaya devam ediyor.” dedi.

  
İletişim ve internet evimizin bir üyesi oldu
Hangi işi yaparsak yapalım, ister terzi olalım ister bakkal, ister fabrikatör, ister işçi, bilişimin bir tarafında mutlaka olmak mecburiyetinde olduğumuzu vurgulayan Bakan Yıldırım şunları söyledi: "Çünkü artık birçoğumuzun, 74 milyon vatandaşımızın telefonu var. Telefonla sadece konuşmuyoruz, belki telefonu konuşmak için çok az kullanıyoruz. Başlangıçta ses iletişimi için kullandığımız telefonun belki yüzde 10'dan daha az bir miktarda ses geri kalan kısımlarda iş yapıyoruz. Tarımla uğraşıyorsak tarlalarımızdaki ürünlerin su ihtiyacı var mı yok mu, kurumuş mu, ne gibi ihtiyaçları var bunları öğreniyoruz. İş adamıysak ekonomik gelişmeleri cep telefonumuzdan takip ediyoruz. Artık iletişim, internet evimizin bir üyesi haline geldi. Bilişimin olmadığı hiçbir alan kalmadı. Gittikçe bu daha da artacak, daha yolun başındayız. Ne iş yaparsak yapalım, nereye gidersek gidelim, bilişim bizim en büyük yoldaşımız olmaya devam ediyor."

 

 

Türkiye bilgi toplumu olma hedefine bir adım daha yaklaştı

Türkiye'nin bilişim yapısı ve kullanım oranları hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, konuyu detaylı olarak şu sözlerle anlattı: "Bugün Türkiye fiber ağını 80 bin kilometreden 270 bin kilometreye çıkarmış durumda ama bunu yeterli görmüyoruz. Türkiye'nin bulunmuş olduğu konumu dikkate aldığımızda, bu iletişim ağlarının ve gelişen bilişim teknolojileri ve bilgi iletişim ürünlerinin daha fazla kullanılacağını dikkate alarak bunun çok daha üzerine çıkarılma gereğinin olduğunu düşünüyorum. Geniş bant kullanımında Türkiye, 20 binden 49 milyona erişmiş durumda. Bu oran dünya ortalamasının üzerinde, Avrupa Birliği ortalamasına yakın bir seviyeye erişmiş gözüküyor. Mobil abone sayısı 74 milyonu geçti. 1 Nisan’dan itibaren LTE altyapısıyla yeni nesil 4,5G haberleşme sistemini de vatandaşlarımızın hizmetine vermiş durumdayız. İnternet kullanıcı sayımız daha 10 yıl önce yüzde 6 civarındayken bugün yüzde 56 seviyesine erişmiş durumda. Bu anlamda dünya ortalamasının yüzde 15 daha üzerinde bir durumdayız, bunu yeterli görmüyoruz. İnternet servis sağlayıcılarının sayısı 8-10 kat civarında Türkiye'de artmış durumda. E-devlet kullanımı 2009'dan beri yürürlükte olup, yaklaşık 27 milyon 500 bin civarında vatandaşımız e-devlet kapısından bilişim altyapısını kullanarak hizmet almaya devam ediyor. Bin 425 farklı hizmet e-devlet kapısından bugün verilebilir halde. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu sayı gittikçe artacak ve Türkiye'nin bilgi toplumu olma hedefine bir adım daha yaklaşacağını görüyoruz. E-ticaret birkaç yıl içerisinde 900 milyondan 20 milyar seviyesine yükseldi ve geçen 10 yıl içerisindeki bilgi iletişim teknolojilerine dayalı ciro artışında da çok çarpıcı bir rakama ulaştık; 20 milyar TL'den bugün 76 milyar TL'ye yükselmiş durumdayız." 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics