BTK Kurumdan Haberler 04 NİSAN 2016 / 14:01

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 31 Mart 2016’da A Haber’de yayınlanan Yeni Haber programına katıldı

Haberin Videosu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 31 Mart 2016’da A Haber’de yayınlanan Yeni Haber programına katıldı. 4.5G ile ilgili detayları anlatan Yıldırım, 4.5G ülkemizin ekonomik kalkınmasına da büyük katkıları olacağını vurguladı.

 

Bilgiye erişim 10 kat hızlanacak
4.5G ile birlikte iletişimdeki hızın 10 kat daha artacağını ifade eden Yıldırım şunları söyledi: “4.5G her şeyden önce bilgiye erişimi hızlandıracak. Örneğin herhangi kitap indireceğiz. Bunu 3G teknolojisi ile bir saatte indiriyorsak 4.5G teknolojisi ile 6 dakikaya düşürmüş olacağız. Örnek daha gerçekçi olsun dersek 60 saniyede indiriyorsak 6 saniyede indireceğiz. Yani 10 kata varan bir hız artışı var bu birinci madde. İkinci madde hız artışı demek daha kısa zamanda daha çok iş yapabilmek demek. Bu da ekonomik olarak kalkınmaya katkı sağlıyor. Bir ülkenin bir yıllık kalkınması ile bilişim sektörünün kalkınmasını karılaştırdığımızda 10 kat fark var. Ne demek oluyor bilişim sektörünün genel kalkınmadaki payı kendi oranı kadar değil. Ülkenin kalkınmasına da bir misli daha fazla katkı sağlıyor.”

 

4.5G okullarda da kullanılacak

4.5G ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nde teknoloji alanında yeni bir sayfa açıldığını belirten Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Teknolojinin kendisi değil, teknolojinin yaşamımıza getireceği, iş alanımıza getireceği değişiklik, sosyal hayatımızdaki değişiklik ve kültürel hayatımızdaki değişikliler bu 4.5G ile beraber yeni döneme giriyor. Okullar için de Milli eğitim Bakanlığı’yla protokol var. Bu çerçevede bütün okullara akıllı tahtalar, hızlı geniş bant internet bağlantısı sağlıyoruz. Özellikle eğitim için geliştirilmiş bir proje bu teknolojiyi orada da kullanacağız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics