BTK Kurumdan Haberler 31 MART 2016 / 15:30

Yıldırım, Yerlileştirme ve Millileştirme Açısından da Faydası Olacak


Bakan Binali Yıldırım: ”Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı ve Kurul Üyeleri 4,5G ile ilgili çok titiz bir çalışma gerçekleştirdi”.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım 4,5G geçişe saatler kala konuyla ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Ankara’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda düzenlenen Basın toplantısına BTK Başkanı Dr.Ömer Fatih Sayan ve BTK Kurul Üyeleri de katıldı.

  
Bakan Yıldırım 4,5G ile hız artışının yanında ekonominin büyümesine ve kalkınmasına da önemli katkılarda bulunacağını vurguladı. 4,5G ile Bilgi İletişim ve Teknolojilerinde yerlileştirme ve millileştirme döneminin de başladığını ifade eden Yıldırım, bu konunun ülkemizin gelişmesi için önemli olduğunu belirtti. 
Bakan Yıldırım, 4.5G geçiş süreciyle ile ilgili şunları söyledi:
"2023’e geldiğimizde 4,5G nüfus olarak yüzde 95’i kapsayacak hale gelecek. Vatandaşlarımızın şunu bilmesinde fayda var, bugünden yarına her tarafta 4,5G çekecek diye düşünmesinler. Çekim gücü hızı peyderpey artacak. Bunun asıl faydası ekonominin büyümesine ve kalkınmasına olacak. Zamanında elde edilemeyen erişilemeyen bilgi sizin birçok fırsatı kaçırmanıza sebep olabilir. O bakımdan 4,5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesi kalkınma hedeflerinin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesi açısından önemli bir adımdır." 
4.5G için gençleri de uyarmayı ihmal etmeyen Yıldırım, internete hızlı bağlanayım derken faturaların kabarabileceğine dikkat çekti ve tedbirli olunmasını önerdi. Yıldırım: "Yalnız internete hızlı bağlanayım derken dikkat etmek de gerek, yoksa yüksek fatura ödemek kaçınılmaz olur." dedi. 

 

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çok titiz çalıştı “

Sürecin en başından beri BTK tarafından takip edildiğini belirten Bakan Yıldırım konuyla ilgili şunları anlattı: “4.5G teknolojisi ile 5G'ye bir adım daha atmış olacağız. 3G'ye göre 4.5G 10 kat daha fazla hız sunuyor. 4.5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesini, kalkınma hedeflerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesini sağlaması bakımından önemli bir adım. Bu 4.5G ile ilgili süreç geçtiğimiz yıl içinde hızlandı ve 26 Ağustos 2015'de ihalesi gerçekleştirildi. 4.5G'nin gerçekleştirilmesi için BTK çok titiz bir çalışma yaptı. Mevcut iletişim sektörünü değerlendirerek nasıl bir model ortaya koyarsak en adil rekabetçi ortamı yaratırız diye düşündü. Güzel bir yarışmayla da süreç tamamlandı."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics