Dosya Kurumsal baskı sistemleri 24 HAZİRAN 2013 / 08:36

Ek donanımlar değişik seçenekler sunuyor

Baskı sistemlerinin genişleyen rolüyle birlikte çeşitli ek donanım seçenekleri de önemli bir unsur haline geliyor.

Baskı sistemlerinde zımba, delme, harmanlama gibi işlemlerin ek donanım olarak yer alabileceğini söyleyen Artı ve Artı Teknoloji Hizmetleri Görüntüleme ve Baskı Bölüm Müdürü Hasan Sarı, bunları ayrı ünitelerde yapmanın zaman kaybına neden olacağını söyledi. Son yıllarda baskı sistemlerinde yazılımlarda büyük gelişmeler kaydedilerek baskı güvenliğinin ön plana çıktığını söyleyen Sarı, kimin, ne zaman, ne kadar baskı aldığı, bunun maliyetinin ne olduğu gibi soruların artık çok basit bir şekilde raporlanabilir hale geldiğini belirtti. Sarı, bunun hem maliyetlerin düşürülmesine fayda sağladığını hem de ölçeklenebilir, yönetilebilir bir sistem sunduğunu ifade etti.
Brother Türkiye Kurumsal Satış Müdürü Güçlü Akpınar, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde belirtti:
“Özellikle çok fonksiyonlu cihazlarımızın yanında sağladığımız yazılımlar sayesinde Brother müşterileri PC’den faks alıp gönderebiliyor. Orta ölçekli bir şirkette yer alan ve farklı departmanlarda konumlandırılmış cihazların merkezden takibi özellikle BT yöneticileri için çok önemlidir. Brother BRAdmin yazılımı sayesinde BT yöneticileri şirkette bulunan tüm cihazların sarf malzeme durumlarını ve hata mesajlarını takip edebilmektedir. Özellikle Brother tarayıcılarla birlikte gelen yazılımlar sayesinde dokümanlar taranarak OCR yardımı ile sayısal hale getirilmektedir. İş yaşamında yoğun etkileşim sonucu toplanan kartvizitlerin taranarak Outlook gibi yazılımlara aktarılması Brother tarayıcılarla gelen kartvizit yazılımıyla son derece kolaylaşmaktadır. Özellikle doküman yönetim sistemleri ve arşivleme yazılımlarının kullanımındaki gelişme sayesinde iş süreçlerinde verimliliği artırmak üzere çok fonksiyonlu baskı sistemleri kullanılmaktadır.”
Epson Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Ahmet Gürle, birkaç yıl içinde iş uygulamalarının çoğunun mobil platformlar üzerinden yapılacağının öngörüldüğünü ve Epson’da mevcut ürünlerin de bu özelliği destekleyerek farklı platformalarda baskı imkanı sunduğunu söyledi. Cep telefonu ya da mobil bir tablet üzerinden Epson IPRINT programı veya diğer doğrudan baskı uygulamalarıyla baskı göndermenin mümkün olduğunu belirten Gürle, ağ üzerinden paylaşılan yazıcıların kurum içinde kolaylıkla erişilebilen, hızı ve verimliği artırıcı bir etki yarattığına değindi. Bununla birlikte lazer yazıcılardaki ısınma sorununlarının yerine bazı modellerde mürekkep püskürtmeli teknolojisi kullanılarak her uyku modundan çıkış için bekleme olmadan baskı sağlayabildiğini belriten Gürle, şirket olarak kurumlara önerdikleri bu çözümlerin lazerlere göre yüzde 50 daha uygun maliyette olduğunu söyledi. Mürekkep püskürtme teknolojisinin lazer yazıcılara göre yüzde 80’e varan elektrik tasarrufu sağladığına dikkat çeken Gürle, doğa dostu bir yaklaşımı savunan veya elektrik faturasının azaltmak isteyen kurumlar için bunun ideal bir çözüm olduğunu sözlerine ekledi.
Eraltek Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Murat Altıok,  şunları söyledi: “Cihazlar önceden sadece adını taşıyan görevleri yaparlar idi. Şimdi Faks-Fotokopi-Tarayıcı  özellikleri taşıyor. Kurumlar için ise olay sadece ihtiyaca göre şekilleniyor. Sayfa başı arttıkça işin içine hız-maliyet-ortak kullanım konuları devreye giriyor. Bunlar söz konusu olunca diğer özellikler ikinci plana kalıyor. Fakat küçük ve orta ölçekli şirketler için işin ekonomisi bir cihaz ile üç işi yapmak her zaman için cazip olmuştur. Burada önemli olan ihtiyaca en iyi ve en ekonomik cevap verebilecek bir sistem. Diğer bir konu ise cihaz büyüdükçe servis ve yetkili kişilerin peryodik bakım ziyaretleri daha sık ve maliyetli olurken cihaz küçüldüğünde daha bireysel ve daha ekonomik olmaktadır.”
Baskı sistemleri içersinde en fazla istenen ek donanımın çok yönlü birbirinden farklı ebat ve çeşitlerde kağıt beslemelerinin otomatik olarak yapılabilmesi olduğuna dikkat çeken Tecpro Bilgi Teknolojileri Grafik Baskı Sistemleri ve Tüketim Ürünleri Kanal Yönetmeni Eyüp Çelik, günümüzde bir ürünü tek bir kağıt tipine göre üretmenin ve alternatifler sunmamanın, kurumsal alanda bu ürünün tercih sebebini oldukça düşürdüğüne dikkat çekti. Çelik, sağlam bir yazılım altyapısıyla ihtiyaçları karşılayan ürünlerin kurumlar tarafından iş görür ve uzun vadede işletmeye katkılı sorunsuz ürünler olarak görüldüğünü söyledi.
Xerox Türkiye Pazarlama Direktörü Ayşen Şişman, baskı sistemlerinin standart işlevlerinin yanı sıra üzerlerine eklenebilecek tamamlayıcı donanım ve yazılımlarla farklı uygulamaları yapabilir hale gelebileceğini söyledi. Doküman üretimi konusunda baskı sistemleri, zımbalama, delme, harmanlama, kitapçık yapma gibi farklı tamamlayıcı ünitelerle geliştirilebileceğine değinen Şişman, yazılımsal eklemelerle, güvenli şifreli baskı, mobil baskı, kartlı baskı, uzaktaki veri kaynağından baskı, buluta tarama, mobil uygulama çalıştırma veya özel iş süreçlerine göre akış oluşturma gibi yapılandırmalara izin vererek kurumların ihtiyaçlarına cevap verdiğini belirtti. Aynı zamanda bu tür tamamlayıcı donanım ve yazılımların, iş ve doküman yönetimi süreçlerini uzaktan kontrol edebilme ve daha güvenli bir şekilde yürütebilme imkanı sunduğunu söyleyen Şişman, kurum olarak iş ortaklarıyla geliştirdikleri yazılımlarla da, Xerox’un çok fonksiyonlu ofis ürünlerinin alternatif ödeme araçlarıyla (cep telefonu, kredi kartı, kontör kart vb.) kullanılabildiğini sözlerine ekledi.

Çok fonksiyonlu cihazlar bulutla bütünleşebiliyor

Lidya Grup Danışmanı Rıza Başoğlu sayısal teknolojinin gelişimi ve internet ortamından erişimin bugün için uzaktan cihazlara erişimi ve destek imkanı tanımakta olduğunu söyledi. Gelecek yıllarda ise makinelerin birbirleriyle internet ortamında iletişimi sağlar hale geleceğini belirten Başoğlu, bugün dahi bulut üzerinden tek tuşla makineler arasında bağlantı sağlanabildiğini ve kullanıcının herhangi bir noktadan işe müdehalesine imkan sağlayarak işin sürekliliğine ve verimliliğe katkı sağlamış olduğunu belirtti. Başoğluna göre özellikle çok fonksiyonlu cihazlar ile kurumlar, bulut bilişim alanına doğrudan bilgi aktarıp, ihtiyaç duydukları anda bilgiyi çekebilme imkanına sahip olabiliyorlar.  Lidya Grup olarak dağıtıcılığını yaptıkları markaların birçok yazılımı ile başka bir ara yüze ihtiyaç duymadan direkt connect-key, google drive, evernote, salesforce.com gibi bulut ambarına doküman gönderebildiklerine dikkat çekti. Müşterilerin BT donanımlarına Xerox Remote Support’u yükleyerek Xerox cihazlarının sorunlarını bilgisayarlarında görebildiklerini belirten Başoğlu, ayrıca kartlı sistemler ve docushare gibi yazılımlarla da cihazlarda farklı yetkilendirmeler ile sistem kişiselleştirmesi sağlanabildiğini sözlerine ekledi.

Mobilite sayesinde doğru basılı evrak oluşturulabiliyor

Ekip Elektronik Pazarlama Müdürü Metin Çiçek baskı sistemlerindeki ek donanımlarla ilgili olarak belirttiği fikirlerinde, mobilite sağlayan donanım ve yazılımlar sayesinde elektronik ortamda saklanan/iletilen verilerin ,dosyanın üzerinde hızlı ve esnek çalışma olanağı sunarak, doğru basılı evrakın oluşmasına hizmet ettiğini söyledi. Buna ek olarak, özellikle son kullanıcıyı hedef alan  pazarlama iletişiminde, baskı sistemlerindeki gelişimin ürün ve hizmet arz edenlere sayısız esneklik kazandıracağını belirten Çiçek, baskı sistemlerinin verimliliğini artıran teknolojik altyapı yatırımlarının çok çeşitli olduğunu dile getirdi. Bugün en çok öne çıkan sistemlerin kablosuz iletişim ile baskı sistemleri bütünleşmesini sağlayan donanım ve yazılım ile veri depolamanın akabinde kullanım gerekliliğinde hızlı ulaşılabilir olabilme özelliği olduğunu ifade eden Çiçek, baskı sistemlerinde kullanılan yazıcı, çizici, kağıt ve mürekkep kalitesindeki yükseliş nedeniyle  pazarlama amacıyla üretilen evrakların artık merkezde yüksek adetlerde üretilip dağıtılmak yerine ihtiyaç kadar kullanılacak noktada üretilmekte ve değişen verilere göre yenilenebilmekte olduğunu belirtti.
Çiçek, baskı sistemlerinin, önceden el emeği ile üretilen özellikle teknik evrakların üretilme ve paylaşılma süresini çok kısalttığından dolayı genel ekonomiyi büyütme etkisinin yüksek olduğuna dikkat çekti.
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics