Dosya Kurumsal baskı sistemleri 24 HAZİRAN 2013 / 08:34

Yeni teknolojiler baskı sistemlerinin rolünü genişletiyor

Artı ve Artı Teknoloji Hizmetleri Görüntüleme ve Baskı Bölüm Müdürü Hasan Sarı, eski teknolojilerde baskı ürünlerinin işin en sonunda görev aldığını söyledi. Sarı, geçmiş dönemde, verilerin işlenip, nihai sonuca ulaştıktan sonra baskı ürünlerinin devreye girdiğini ve sadece verinin yazılı hale gelmesinin sağlandığını ve basılı dokümanın da kopyasının alındığını söyledi. Günümüzde ise baskı ürünlerinin artık daha akıllı olduğunu söyleyen Sarı, işlemcileri ve sabit diskleri olan, diğer ürünlerle ağ, kablosuz ve internet kullanarak iletişim kurabilen, pin veya kart okuyucularla şifrelenebilen ürünler haline geldiğinin altını çizdi. Baskı sistemlerinin iş süreçlerinin sonunda değil de, baştan sona, her evrede iş sürecinin içinde yer alarak, bu sürecin birer parçası haline geldiğini belirten Sarı, iş süreçlerini planlarken karma işlevli yazıcıların kullanımının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.
Teknolojik gelişmenin yaşam şekillerimizi değiştirdiği gibi baskı sistemlerinin de ofis ortamlarındaki diğer cihazlarla bütünleşmiş olarak karşımıza çıktığını ifade eden Brother Türkiye Kurumsal Satış Müdürü Güçlü Akpınar yerel alan ağına kablosuz bağlantı kullanarak bilgisayara gerek kalmaksızın bağlanabilen cihazların günümüzün yükselen eğilimleri arasında yer aldığını sözlerine ekledi.
Ekip Elektronik Pazarlama Müdürü Metin Çiçek baskı sistemlerinin en önemli rolünün, rekabet avantajı yaratabilecek hız katkısı ve pazarı büyütücü  etkisi olduğunu belirterek, bunu kavrayabilen şirketlerin tüm iç iletişim ve pazarlama süreçlerine  mobilite ile bütünleşmiş baskı sistemlerini yerleştirerek iş potansiyellerini büyütebileceğini ifade etti.
Yazıcı pazarında son dönemde öne çıkan en sıra dışı teknolojilerin 3 boyutlu yazıcılar olduğunu belirten Epson Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Ahmet Gürle, eritilmiş plastik malzemeyi üst üste ekleyen bu yazıcıların istenilen 3 boyutlu fiziksel objeyi oluşturabildiğini söyledi. Zaman ilerledikçe bu yazıcıların sağlıktan endüstriye pek çok alanda görüleceğini belirten Gürle, bununla birlikte halen sanayide doğrudan kumaşa baskı yapan büyük yazıcıların artık daha küçük boyutta daha butik uygulamalar için uygun hale getirildiğini belirtti. Bu sayede küçük adetlerdeki baskıların daha pratik olarak üretilebileceğine dikkat çeken Gürle, ortaya çıkan bir diğer teknolojik farklılığın da yeni çıkan ürünlerde özellikle tüketim maliyetinin ön planda tutulması olduğunu sözlerine ekledi. Tüketicinin beklentisine paralel sarf maliyeti uygun orijinal modellerin ortaya çıkmasının sektöre yeni bir hareket getirdiğini söyleyen Gürle, bu ürünlerdeki garantinin de ilgili marka tarafından verildiğinden kullanıcıların daha güvenli bir ortamda kullanıcı deneyimi yaşadıklarını ifade etti. Gürle ek olarak cihazların tasarımında bulunan yüksek kapasiteli mürekkep tanklarının binlerce adet baskının uygun maliyette alınmasını sağladığını belirtti.
Xerox Türkiye Pazarlama Direktörü Ayşen Şişman konuyla ilgili şunları söyledi:
“Yeni ofis cihazları, eski baskı sistemleri gibi sadece ofis içinde kullanılabilen cihazlar değil artık. Yeni nesil ofis cihazları ağ bağlantıları ve üzerlerinde yer alan yazılımlarla bulut sistemlerle, tüm dünya ile  bağlantı halinde olan ve dünyanın herhangi bir yerinden de ulaşılabilen cihazlar. Örneğin Xerox’un yeni çok fonksiyonlu ofis cihazlarını kullanan ofisler, ConnectKey yazılımı ile bulut sistemlerle bağlantı kurabiliyor, cihaz üzerinde kuruma özel uygulamalar geliştirebiliyor ve popüler pek çok mobil uygulamayı çalıştırabiliyor. Yeni nesil ofis ürünleri mobil çalışma anlayışını destekliyor, bu cihazlara kablosuz olarak bağlanılabiliyor.”

Cihazların rolü genişliyor

Eraltek Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Murat Altıok eskiden her şeyin sadece tek bir amaç ifade ettiğini belirterek, şu dönemde bir yazıcıdan Faks olması - Yazıcı olması - Tarayıcı olması hatta en ekonomik olarak bu işleri yapmasının istenildiğini belirtti. Murat Altıok, ileride baskı sistemlerine radyo gibi özellikler de eklenirse hiç şaşırtıcı olmayacağını söyleyerek, insanlar için hem alan ekonomisinin hem de tek bir cihaz ile hepsini yapma arzusunun öne çıktığını söyledi.

Sayısal ve çoklu kullanım çağındayız

Günümüzün sayısal ve çoklu kullanım çağı olarak şekillendiğini belirten Tecpro Bilgi Teknolojileri Grafik Baskı Sistemleri ve Tüketim Ürünleri Kanal Yönetmeni Eyüp Çelik, bu yüzden yeni ürünlerin sürekli olarak işletmelerin bir üründen maksimum verimi alması için yeni özelliklerle donatıldığını belirtti. Ürünlerin çevreye duyarlı ve enerji sarfiyatının düşük olmasının her zaman ön plana çıkartıldığını söyleyen Çelik, ağ bağlantısının artık ürünlerde olmazsa olmazlardan biri haline geldiğini belirtti. Bunun yanı sıra ürünlerin artık tek başına bir baskı makinesi olmaktan öte çok fonksiyonlu (tarayıcı ve faks) özelliklerini içinde barındırdığını söyleyen Çelik, ağ üzerinden yönetilebilirlik, yetki ve sınırlama getirebilme imkânlarıyla donatılan yazılımsal olanakların BT birimlerinin işini oldukça kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics