Dosya Kurumsal Dönüşüm ve ERP 05 MART 2016 / 09:06

‘Şirket körlüğü’ne kapılmayın

Kurumsal dönüşüm, organizasyonun etkinliğini arttırmak ve bütün sistemde olumlu değişikliğe ulaşmak için kurum stratejilerinde, iş yapma yöntemlerinde ve yönetimde temel değişiklikler yapma süreci olarak değerlendiriliyor. Bu süreçte temel motivasyonun, kurumu gelecekte bekleyen bilinmezlikler ve zorluklar olduğunu gözlemlediklerini kaydeden Egebimtes Başkanı Levent Atay, “Dolayısıyla kurumun beklentileri ve rekabetten sıyrılma hedefleri kurumsal dönüşüm projelerinin başlamasına sebep olan  faktörlerler olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Atay, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Bir dönüşüm projesinin olmazsa olmaz ilk adımı mevcut durum ve stratejilerin değerlendirilmesi aşamasıdır. Hemen ardından da kurum stratejisinin mevcut koşulların ışığında yeniden tanımlanması gerekmektedir. Her projede olduğu gibi, şirket yöneticileri önemli bir yatırım yapmadan önce hedeflenen değişimin yol haritasını görmek istiyorlar. Stratejik planlama olarak da adlandırabileceğimiz bu  yol haritasında kurumun zayıf ve kuvvetli yönlerini belirlemesi, önündeki fırsat ve tehditleri sıralaması ve bunların ışığında iş yapma yöntemlerini geliştirecek olan stratejilerini oluşturması gerekiyor. Bu süreçte kurum içindekilerin ‘şirket körlüğüne’ kapılmış olmaları olasılığına karşın, dışarıdan sağlanan danışmanlık bakışı altında oluşturulması daha büyük faydalar sağlıyor. Çünkü bu stratejileri ölçülebilir hedeflere dönüştürmek ve belirli performans kriterlerine göre sürekli izlemesi süreci dışarıdan alınan danışmanlık desteği ile daha sağlıklı işliyor.
Kurumsal dönüşüm bir işletmedeki tüm departman, operasyon ve süreçleri yönetmek için ihtiyaç duyulan fonksiyonların tümünü kapsıyor. Küresel rekabet ortamının giderek sertleştiği bir ekonomide, her türlü veri şirketler tarafından daha doğru anlaşılmalı ve daha verimli kullanılmak zorunda. Ürün yenileme, daha hızlı teslimat, daha iyi kalite ve daha iyi hizmet konusunda artan müşteri taleplerini karşılayabilmek için, tüm kurumlar teknolojik yardıma ihtiyaç duyuyor. Kurumsal dönüşüm projelerinin merkezinde yer alan bu teknolojik dönüşümle gerçek zamanlı ve doğru bilgiye her zaman her yerden her türlü cihazala ulaşmak mümkün oluyor.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics