Dosya Kurumsal İş Uygulamaları 09 MART 2015 / 08:52

İş uygulamalarında bulut ve mobilite ezber bozuyor

Bulut ortamında donanım maliyeti düşüktür. Web tabanlı uygulamaların çalıştırılması için yüksek konfigürasyonlu bilgisayarlara ihtiyaç yoktur. Uygulamalar bulutta çalıştığı için bilgisayarınızda minimum kaynak kullanacak ve performansı yüksek olacaktır.

Bulutun bir diğer avantajı ise yazılım maliyetini minimum seviyede tutması. Program yüklenmesine ihtiyaç duyulmadığı için her bilgisayarda çalışacak alt yapıya sahiptir. Sunucu, veritabanı, işletim sistemi ve bunların yönetilmesi gibi maliyetler hizmetin kapsamı içinde sunulmaktadır. Ayrıca büyük işletmelerde programların yüklenmesi ve yönetimi de ayrı bir maliyettir. Bunun yanı sıra bulutla beraber uygulamalardaki güncellemeler anında olur. Kullandığınız web tabanlı uygulamanın yeni sürümü çıktığında veya güncellemeler yayınlandığı anda siz de en güncel sürümü kullanmaya başlamış olursunuz. Bu güncellemelerin yüklenmesi ve yönetimi için herhangi bir teknik uzman kişiyi çalıştırmak zorunda kalmazsınız.

Sistem entegratörleri için yeni modeller oluşacak

Bulut sisteminde veriler internette depolandığından dolayı herhangi bir veri kaybı söz konusu değildir. Buluttaki her bir verinin kopyası bu hizmetleri sağlayan sistem entegratörleri veri güvenlik standartları gereği otomatik olarak başka bir sunucuya kopyalanmasını ve yedeklenmesini sağlayacak alt yapıyı sunacaktır. Firmalara ait bilgilerin tamamı bulut ortamında saklanacaklarından, firmaların ticari sırları sanal ortamda sistem entegratörleri tarafından güvence altına alınmalıdır.

Bulut bilişimde çalışan uygulamalar kullandığın kadar öde satış modeli ile sunulmaktadır. Bu yöntem firmalara aracısız direk satışı ve sonrasında sunulacak müşteri hizmetleri sistem entegratörleri için yeni bir iş modeli oluşturacaktır.

Mobilite dağınık yapıdaki şirketlere ilaç oluyor

Mobilite, kurumsal iş uygulamalarını istenilen yerden istenilen anda kullanımı için alt yapı oluşturmakta, bilgiye anlık olarak erişilmesi ve güncellemesi sağlamaktadır. Böylece şirketlerde stok miktarları, satış bilgileri, tahsilat gibi önemli bilgilere anlık olarak ulaşılmakta, raporlanabilmekte ve analizler yapılabilmektedir.

Mobiliteyi özellikle dağıtık yapıdaki şirketlerde etkin olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bilgiye en uçtaki kişinin erişiminin getirdiği faydanın önemini şirketler fark ederek iş süreçlerini sürekli olarak iyileştirmektedirler. Fakat iş uygulamalarında firmalara ait kritik ve özel bilgilerin sanal ortamda tutulacağı için şirketler tarafında güvenlik konusunda endişe ile karşılanmaktadır. Bu endişeler sistem entegratörleri tarafından sağlanan güvenlik politikaları ile şirketlere güvenli bir ortamda bilgilerin tutulduğu güvencesi verilmektedir.

Poldy İK Yönetim Sistemleri Genel Müdürü Kadri Demir
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics